Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Luboń Wielki przed nami., Teresa Nowak

Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym

2011-05-08
2011-05-08 21:15:22
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów

W kwietniową sobotę wybrałam się z moją siostrzenicą Magdą na Luboń Wielki, na który miałyśmy zamiar wspinać się w ubiegłoroczne wakacje ale nam nie wyszło. "Co się odwlecze to nie uciecze." Luboń Wielki to nasza pierwsza zdobyta góra w tym roku.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rabka Zaryte > Rabka Zdrój

Luboń Wielki już dawno chodził nam po głowie ale jakoś do tej pory nie było okazji do zdobycia tego szczytu. Po ostatnich wakacjach powzięłyśmy zamiar zmienić taki stan rzeczy no i kiedy padła propozycja wycieczki oczywiście musiał to być Luboń. Początkowo planowałyśmy zdobycie szczytu szlakiem niebieskim z przystanku Mały Luboń przy zakopiance jednak nie każdy autobus tam się zatrzymuje. Wybrałyśmy się więc do Rabki, by stamtąd busem podjechać do Rabki Zaryte, gdzie zaczyna się żółty szlak zwany Percią Borkowskiego. Czas przejścia określony jest na dwie godziny. Jest to jeden z trudniejszych, ale jak się przekonałyśmy na własnej skórze bardzo interesujący szlak w Beskidzie Wyspowym. Prowadzi przez teren rezerwatu "Luboń Wielki", gdzie na stromym zboczu zalega rumowisko skał i głazów. Ścieżka wije się wśród skalnych bloków, drzew i korzeni, ponad spiętrzeniami stoku i urwiskami. Za niewielką przełęczą jest jeszcze jedno strome podejście a potem szlak łagodnieje. Dochodzą do niego czerwone znaki z przełęczy Glisne i razem z nimi trasa wiedzie do schroniska. Luboń Wielki to najdalej na zachód wysunięty szczyt Beskidu Wyspowego (1022 m n.p.m.). Wierzchołek "zdobi" widoczny z każdej strony, zwieńczony wieżą antenową budynek telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Góruje wyraźnie nad lasem pozwalając na bezbłędne rozpoznanie Lubonia nawet w dalekich panoramach. Nieopodal stoi schronisko PTTK wyglądem przypominające chatkę Baby Jagi. Po odpoczynku na szczycie udałyśmy się w dół niebieskim szlakiem, który w porównaniu z żółtym okazał się zwykłą ścieżką. Z Rabki Zaryte nadal podążałyśmy szlakiem niebieskim, którym początkowo musiałyśmy się trochę wspiąć, by potem spokojnie zejść do Rabki Zdrój. Tam obowiązkowo zafundowałyśmy sobie lody, a potem busem wróciłysmy do Krakowa, by na dworcu rozejść się każda w swoją stronę.Widok na Gorce. Panorama Gorców. Jeszcze leżał śnieg. Na rumowisku skalnym. Perć Borkowskiego. Szczyt tuż, tuż. Rozwidlenie znaków. Budynek telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Panorama ze szczytu. Na pierwszym planie Szczebel Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim Na niebieskim szlaku w dół. Luboń Wielki. Kościół w Rabce Zaryte.
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-09 11:07:04

Tereso !

Piękna opowieść o polskich górach . Podziwiam cię . Cudne fotki . Pozdrawiam Monika B.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020