Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Krzywa Chata, Ania P.

Uroki Bielsko-Białej

2010-08-14
2010-08-14 13:00:56
Avatar użytkownika
Ania P. Wędrowiec 262 kilometrów
Poniższa wycieczka została zaplanowana w oparciu o najciekawsze (naszym zdaniem🙂) miejsca w Bielsku-Białej. Ta mini-wyprawa składa się z dwóch etapów: górskiego i miejskiego. Począwszy od doliny Wapienicy, zawędrowaliśmy żółtym szlakiem na Szyndzielnię, następnie zjechaliśmy kolejką gondolową, a na koniec wybraliśmy się na krótki spacer po mieście.

Katowice - Bielsko-BiałaPociągi z Katowic do Bielska-Białej kursuja niemal co godzinę, czas podróży to ok. 1h 20min. (koszt biletu w granicach 12zł normalny osobowy)

W drodze na Szyndzielnię
W drodze na Szyndzielnię


Po przyjeździe do Bielsko-Białej Centrum, wychodząc z dworca głównym wejściem nalezy przejśc na druga strone ulicy, skręcić w prawo na znajdujacy się w odległości ok 200m przystanek autobusowy Warszawska Dworzec. Stamtąd autobusem nr 16 dojedziemy na Doline Wapienicy (Zaporę - ostatni przystanek).

Dolina Wapienicy - Szyndzielnia

Idziemy :)
Szlak
Na szczycie

Dolina Wapienicy jest dośc popularnym wśród Bielszczan miejscem niedzielnych spacerów, dlatego zwłaszcza w sezonie może być tam trochę tłoczno.Po wyjściu z autobusu należy udać się żółtym szlakiem w kierunku zapory (ok półgodzinny spacer). Na miejscu mozna podziwiać malowniczo położone jezioro Łąka, ze sbudowana na nim stara zaporą im. Mościckiego. Tuż nad samym jeziorem znajduje się Krzywa Chata, kawiarnia i centrum nurkowe, w której kosztowaliśmy niepasteryzowanego piwa z małych warmińsko-mazurskich browarów.

Centrum Bielsko-Białej
Centrum Bielsko-Białej

Nastepnie udaliśmy się żółtym szlakiem w kierunku Szyndzielni. Ten odcinek trasy jest dosyć wyczerpujący. Droga prowadzi przez ok 1h 45min prawie cały czas pod górę, w lesie ale za to cisza, spokój, zapach lasu całkowicie rekompensują wysiłek fizyczny. Na ostatnim odcinku szlak żółty przechodzi w czerwony i w krótkim czasie wychodzimy na otwartą przestrzeń - szczyt Szyndzielni, gdzie mozna zajrzeć do klimatycznego schroniska.

Schodząc zielonym szlakiem dojdziemy do punktu, z którego rusza kolejka gondolowa. Warto skorzystać z okazji i zjechać nią z góry, gdyż widoki są momentami naprawdę powalające.

Centrum c.d.
Centrum c.d.

Podnóże Szyndzielni - Centrum Bielska-Białej

Spod Szyndzielni kursuje autobus nr 8 w kierunku Dworca PKP na Warszawskiej, warto wysiąść przystanek wcześniej obok Hotelu President, znajdującego się w centrum miasta i pospacerować.

Zapora na J. Łąka
Zapora na J. Łąka

Idąc w dół schodami obok hotelu wejdziemy w jedną z malowniczych uliczek bielska, dojdziemy tędy m.in do fontanny z Reksiem, który podobnie jak Bolek i Lolek powstał w bielskim Studiu filmów rysunkowych, a także do zabytkowego Ratusza. Można zahaczyć także o zamek Sulkowskich, w siedzibie którego znajduje się obecnie miejskie muzeum.

Na Dworzec PKP najłatwiej dostać się spod hotelu President autobusem lub idąc pieszo wzdłuż ul. 3Maja.

Uroki Bielsko-Białej
Uroki Bielsko-Białej

Na koniec warto przyjrzeć się dokładniej budynkowi dworca, jego architekturze i freskom na suficie 🙂

Poniżej zamieszczam listę ciekawych i być może przydatnych stron o Bielsku:

http://www.mzkb-b.internetdsl.pl/linie.htm (rozkład jazdy autobusów)

http://www.kolej-szyndzielnia.pl/ (strona www kolejki gondolowej na szyndzielnię)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Wapienicy (informacja o Dolinie Wapienicy z wikipedii)

Avatar użytkownika
Ania P. Wędrowiec 262 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2010-10-26 21:45:47
Ciekawy opis miejsc,które dobrze znam.Ten żółty szlak w stronę Szyndzielni jest coraz gorszy, zwłaszcza przez ostatnią powódź,kiedy to woda spływająca w stronę zapory głęboko wyżłobiła trasę. Na szlaku tym rosną borowiki szlachetne ,przepiękne okazy znalazłam ;) Pozdrawiam ;)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020