Sucha Beskidzka - Zamek \"Mały Wawel\", Amorkowa

Sucha Beskidzka

2010-06-12 - 2010-06-13
2010-06-18 15:14:57
Avatar użytkownika
Amorkowa Zapaleniec 561 kilometrów
Sucha Beskidzka miasteczko w dorzeczu Stryszawki i Skawy. Na pograniczu Beskidu Małego i Makowskiego. Tu król Sobieski pił okowitę a Pan Twardowski zaprzedał duszę diabłu w Karczmie Rzym na Małym Wawelu do dziś starszy Biała Dama.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sucha Beskidzka

Wycieczkę swoją zaczynamy od Dworca Kolejowego (węzęł na drodze pomiędzy Krakowem-Żywcem-Zakopanym) bogata tradycja koeljowa tego miasteczka niestety zankia. Na dworcu w czasach świetlności funkcjonowała "Restauracyja Kolejowa" powszechnie znana z wyśmienitego jedzenia jednymi z właściceli tejże restauracji byli rodzice słynnego Billy Wildera. 21 maja 1884 roku wjechał pierwszy pociąg do Suchej. Po przejściu kładką na prawą stronę i dojściu do stacji benzynowej i na wprost dojdziem do ekspozycji dwóch parowozów - jest to część malutka oczywiście większej ekspozycji starych parowozów z Chabówki. Od stacjii wiedzie również "Miejski szlak turystyczny" (charakteryzuje się tabliczkami z krótką historią obiektu) . Kierujemy się w kierunku wschodnim w dół miasta Po drodze mijamy po prawej stronie pasaż handlowy ciągnący się na terenie dawnego tartaku . Po przeciwnej stronie w okolicy Urzędu Skarbowego widzimy drewnianą wille jedna to siedziba PTTK, w drógiej ostatnimi czasy mieścił się sklepik szkolny dla ucziów LO przedewszystkim.Po prawej stronie podążając dalej mijamy "Biedronkę" która wcześniej była suskim Kinem jednakże w dobie komputerów i internetu zginęło z krajobrazu Suchej. Następnie mijamy nowy Urząd Powiatowy i Miejski a przed nim znajduję się miniaturka Suskiego zamku przeniesiona z Dworca Kolejowego. Na przeciw okazale rośnie 300 letni Wiąz Sobieskiego a na nim kapliczka (obwód 497 cm, wys ok 23m.). Idąc dalej mijamy stare przedszkole które powstało w Domku zarządcy huty oraz wybitnej suskiej lekarki Zofii Karaś. Po kilku minutkach dochodzimy do Rynku. Zmieniał on wygląd na przełomie stuleci jednakże Karczma Rzym stały element rynku nadal króluje w krajowbrazie. Jak głosi legenda tu dorwał Diabeł Pana Twardowskiego któż z nas nie zna wiersza Mickiewicza"Siedzą piją lulki palą Tańce hulanka swawola Ledwie karczmy nie rozwalą..."

Sucha Beskidzka - Kaplica przy Kościele

Zbudowana z bali i kamienia mieści się w niej nadal restauracja a goście obsługiwani są przez panie w regionalnych strojach. Miejce liczne odwiedzane przez wagarowiczów :).

Nad rynkiem z południowej strony widnieje zespół Kościelny.

Sucha Beskidzka

cd nastąpi.....tu Król Sobieski pił okowitę i dzielną swoją czestował świtę...."

Avatar użytkownika
Amorkowa Zapaleniec 561 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020