Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Piotr Kutiak

Szlak Nadsańskich Umocnień-Linia Mołotowa

2009-09-25
2009-09-25 08:35:44
Avatar użytkownika
Piotr Kutiak Krajtroter 2160 kilometrów
Szlak wprowadza nas w arkana rzemiosła wojennego z czasów II Wojny Światowej. Zwiedzamy schrony bojowe umiejscowione wzdłuż Sanu który w w latach 1939 - 1941 był rzeką graniczną pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Radzieckim. Umocnienia sowieckie zwane Liną Mołotowa są największym kompleksem umocnień granicznych w Polsce; ciągną się od łuku Karpat aż po Morze Bałtyckie. Szlak oznaczony jest kolorem czarnym z tabliczkami przedstawiającymi schron i stojące przed nim działo.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bóbrka > > Zwierzyń > Glinne > > Łukawica > Załuż > Bykowce > Sanok > Trepcza > > Tyrawa Solna > Dobra Szlachecka > Ulucz > Jabłonica Ruska > Siedliska > Dąbrówka Starzeńska > Dynów > Bachórz > Dubiecko > Krzywcza > Krasiczyn.Szlak wprowadza nas w arkana rzemiosła wojennego z czasów II Wojny Światowej. Zwiedzamy schrony bojowe umiejscowione wzdłuż Sanu który w w latach 1939 - 1941 był rzeką graniczną pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Radzieckim. Umocnienia sowieckie zwane Liną Mołotowa są największym kompleksem umocnień granicznych w Polsce; ciągną się od łuku Karpat aż po Morze Bałtyckie. Szlak oznaczony jest kolorem czarnym z tabliczkami przedstawiającymi schron i stojące przed nim działo.Przebieg trasy:Bóbrka (0 km)

Szlak Nadsańskich Umocnień-Linia Mołotowa
Szlak Nadsańskich Umocnień-Linia Mołotowa

Myczkowce (4 km)

Zwierzyń (8 km)

Na trasie od Bóbrki do Zwierzynia podziwiamy umocnienia polowe 173 Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognie czołowego i bocznego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.

Glinne (13 km)

Lesko (17 km)

W okolicach Leska zwanego Punktem Oporu „Lesko” zachowało się 13 schronów żelbetonowych, mających dysponować 5 armatami, ppanc. kal. 45 mm i 28 ciężkimi karabinami maszynowymi.

Łukawica (22 km)

Załuż (29 km)

Podążając w kierunku Załuża docieramy do miejsca, które miało za zadanie chronić przejście przez Góry Słonne w kierunku Przemyśla oraz mostu kolejowego na Sanie. Na terenie Punktu Oporu „Załuż” zachowało się 14 schronów, wyposażonych w 4 działa kal. 76,2 mm, 5 armat ppanc. kal. 45 mm i 25 ciężkich karabinów maszynowych.

Bykowce (34 km)

Sanok (39 km)

Punkt Oporu „Olchowce” to rozlokowane u podnóży Gór Słonnych 15 obiektów, tworzących dwie linie obrony. Na wyposażeniu schronów znajdowały się 2 działa kal. 7,62 mm, 5 armat ppanc., kal45 mm i 27 ciężkich karabinów maszynowych. Na tym terenie wykorzystano także czołgi starych typów, które wycofane z eksploatacji, lokalizowane były w specjalnych wykopach, służyły jako punkty artylerii lub jako gniazda karabinów maszynowych.

Mrzygłód (54 km)

Dobra Szlachecka (58 km)

Ulucz (65 km)

Jabłonica Ruska (72 km)

Siedliska (81 km)

Dynów ( 90 km)

Bachórz (96 km)

Dubiecko (110 km)

Krzywcza (122 km)

Bachów (130 km)

Krasiczyn (140 km)

Na trasie do Tyrawy Solnej i Mrzygłodu do Bachowa znajdowały się umocnienia polowe 72 Górskiej Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognia bocznego i czołowego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.

Poruszając się Szlakiem Nadsańskich Umocnień LINIA MOŁOTOWA mamy możliwość odwiedzenia Rejonu Granicznego „Galicja” wybudowanego przez Niemców. Schrony spotykamy we wsi Huzele, Weremień, w dzielnicy Zagórza- Zasławiu oraz pod dziedzińcem sanockiego zamku.

Avatar użytkownika
Piotr Kutiak Krajtroter 2160 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020