Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, małgorzata

Tam, gdzie San zmierza do Wisły - Sandomierz

2009-01-27
2009-01-27 21:26:28
Avatar użytkownika
małgorzata Krajtroter 2115 kilometrów
wycieczka po starówce tego pięknego i urokliwego miasteczka
Sandomierz, a zwłaszcza jego stare miasto jest miejscem niezwykle urokliwym, przyciągającym turystów. Obecnie możemy podziwiać go w serialu „Ojciec Mateusz” w telewizyjnej jedynce. Sandomierz przyciąga przede wszystkim tym, że dla wielu jest podobny do Rzymu. Podobnie jak Włoska stolica położony jest na 7 wzgórzach, ponadto tutaj pod Sandomierzem znajdują się podziemia, w Rzymie zaś katakumby. Sandomierz wpisany jest do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy, zaliczając go do zabytków o światowej randze. W nadwiślańskim grodzie znajduje się łącznie 120 obiektów zabytkowych. Do najważniejszych zabytków Sandomierza zalicza się: kościół św. Michała, kościół św. Józefa, kościół św. Ducha, Brama Opatowska, Kamienice mieszczańskie, Ratusz, Katedra, Pałac Biskupi, Dom Długosza, Collegium Gostomianum, Zamek, Zespół Klasztorny Dominikanów, Spichlerz. Turyści odwiedzający to miasto mogą podziwiać doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Ciekawym miejscem w miasteczku jest również „zbrojownia”, w której można „ubrać” się w zbroje i potrzymać w dłoni miecz, zakuć się w dyby, a także przymierzyć „pas cnoty”. Uwagę przyciąga również umieszczony na bulwarach pomnik papieża Jana Pawła II, stoi on w miejscu, gdzie nasz papież odprawiał 12 czerwca 1999r. W sezonie turystycznym można również zobaczyć pokazy walk rycerskich i tańca renesansowego. Zaglądając tutaj warto również odwiedzić wąwóz lessowy Królowej Jadwigi przyciągający swoim urokiem i niezwykłością. W Sandomierzu można odnaleźć liczne ciekawe zakątki i zaułki. Wszystko to sprawia, że jest to miasto, w którym można się zakochać i do którego nieraz się powraca, a to dlatego, że można tu odnaleźć spokój i harmonię. Miejsce, który każdy z nas powinien odwiedzić.
W odległości ok. 2 km od Sandomierza znajdują się góry pieprzowe. Egzotyczna nazwa kojarząca się z tropikami. Ma to związek z barwą łupków kambryjskich, przypominających kolorem pieprz. Niektórzy dodają, że łupki często są suche jak pieprz. Jest to dosyć stara nazwa. Aby do nich dotrzeć wystarczy iść wzdłuż wału Wisły, przy okazji podziwiając jej stare zakola.

Tam, gdzie San zmierza do Wisły - Sandomierz
Avatar użytkownika
małgorzata Krajtroter 2115 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2009-01-29 00:09:39
Jak się troszeczkę ociepli, to mam zamiar się wybrać z rodzinką m.in. w opisane przez ciebie rewiry. Twoja relacja w jakiś sposób daje mi pewne światło na to co można tam zwiedzić. Wstyd się przyznać, ale w Sandomierzu jeszcze nigdy nie byłem :)
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2009-01-28 20:57:30
Piękna wycieczka,uwielbiam stare miasta!!!
Avatar użytkownika
małgorzata Krajtroter 2115 kilometrów
2009-01-27 22:02:37
Gorąco polecam. Naprawde piękne i niezapomniane miejsce.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020