Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
PKP Poraj, Roman Świątkowski

Jura – Poraj, Zaborze, Choroń, Dębowiec.

2016-04-16
2016-04-17 15:20:44
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Było cicho, spokojnie, tylko my i piękno natury. Woda, powiew wiatru, zapach lasu.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poraj > Zalew Poraj > Szlaki w Poraju

Przebyta trasa: PKP Poraj kierujemy się ul. Mickiewicza na rondzie skręcamy w lewo w ul. Armii Krajowej i podążamy za szlakiem zielonym. Po dotarciu nad Zalew Porajski zmieniamy szlak na czarny. Idziemy wzdłuż zalewu po wale w kierunku wsi Masłońskie. Szlak czarny im. B. Rychlik prowadzi nas obok PKP Masłońskie Natalin dalej ul. Jurajską wzdłuż stawów Ordon (Sucha Woda) w kierunku Zaborze. Dalej szlak czarny prowadzi do wsi Dębowiec. Przy kościele zmieniamy szlak na żółty i podążamy do wsi Choroń idąc dalej za szlakiem żółtym wędrujemy do Poraja pod dworzec PKP Poraj.Czas wędrówki 4-5 godzin (z przerwami).

Zalew Poraj
Zalew Poraj


Dzień z rana był lekko szary, zapowiadało się na deszcz. Ale jak się później okazało ani nie zmogliśmy ale i słoneczka również brakowało. Mogliśmy wybrać się dzisiaj w niedzielę, od rana piękna pogoda. Niestety mamy inne plany, czas wrócić do wycieczki. Wycieczka a w zasadzie wędrówka po Jurze odbyła się po Jurajskich szlakach/terenach ale troszkę innych niż wielokrotnie pokazywanych, beż ostańców wapiennych, zamków, pięknych krajobrazów, wąwozów, dolin za to dużo przyrody, wody i innych atrakcji. Po dotarciu do Poraja przemieściliśmy się ulicami miasteczka nad Zalew Poraj. Jest to dość obszerny zbiornik zaporowy znajdujący się na jednej z większych rzek w Polsce (rz. Warta). Na zalewie od strony wsi Masłońskie znajduje się Ptasia Wyspa, na której możemy podziwiać wiele gatunków ptaków np.: kaczki, czaple, mewy, łabędzie, a czasem bielika czy rybołowa. Podążamy za szlakiem czarnym im. B. Rychlik, który prowadzi nas przez przejazd kolejowy, tuż obok dworca PKP Masłońskie Natalin. Spacerujemy drogą asfaltową (ul. Jurajska) przez las sosnowy, obok znajdujących się zabudowań. Po krótkiej chwili zabudowania się kończą a po prawo ukazują się rozlewiska znajdujące się na rz. Sucha Woda inaczej Ordonka. Na mapach rzekę zaznaczono jako przesmyk/kanał Ordon (Sucha Woda) uchodzący do Zalewu Porajskiego. Na trasie szlaku czarnego znajduje się miejsce odpoczynku przygotowane dla postoju turystów przemieszczających się na koniu. Jura jest piękna i wielka dlatego prowadzą nie tylko szlaki piesze ale również konne czy rowerowe. Postanawiamy z takiego miejsca skorzystać i zatrzymać się na chwilę. Szlak którym się poruszamy koloru czarnego, jeszcze przez jakiś odcinek trasy prowadzi nas wzdłuż stawów znajdujących się na Ordon (Sucha Woda). Trasa biegnie przez wysoki sosnowy las w kierunku wsi Zaborze następnej atrakcji na naszej trasie . Wzmianki o wsi Zaborze sięgają 1400 roku. Nasz cel to atrakcja/ciekawostka znajdująca się w pobliżu wsi nad rzeką Ordon (Sucha Woda) to okresowo wysychający zbiornik wodny z plażami, kąpieliskami. Z ośrodkami wypoczynkowymi a w bardzo odległych czasach z przystaniami wodnymi. Ostatni raz zbiornik napełnił się wodą w 2010 roku. Po zwiedzeniu tego ciekawego miejsca ruszamy w dalszą wędrówkę. Szlak, którym się poruszamy prowadzi nas w kierunku wsi Choroń. Po drodze w kierunku wsi z daleka widoczna wieża obserwacyjna (p.poż.). Wzmianki o wsi sięgają 1300 roku. Po drodze mijamy kolejne miejsce odpoczynku opisywane już wcześniej, a w samej wsi znajduje się kilka interesujących ciekawostek takie jak nieczynny kamieniołom wapienni jurajskich Kamieniołom Gawrona, ruiny pieców (wapienników), Kościół św. Jana Chrzciciela z 1657r. dalej idąc w kierunku wsi Dębowiec zobaczyć można mogiłe żołnierzy września 1939r. Zmieniamy wędrówkę i dalej podążamy za oznakowaniami szlaku żółtego, który prowadzi nas prosto pod budynek dworca PKP Poraj.

Zalew Poraj Zalew Porajski Zalew Poraj Zalew Poraj Zalew Poraj Zalew Poraj w Poraju rz. Sucha Woda inaczej Ordonka Ordon (Sucha Woda) Sucha Woda - Ordon miejsce odpoczynku przy szlaku czarnym oraz gminnym szlaku konnym Ordon (Sucha Woda) rzeka Ordon (Sucha Woda) Sucha Woda szlak czarny kierunek Zaborze szlak czarny kier. Zaborze gdzieś na szlaku wysychajacy okresowy zbiornik wodny na rz. Sucha Woda (Ordon) wysychający zbiornik wodny na rz. Sucha Woda (Ordon) wysychający okresowy zbiornik w Zaborzu wysychający okresowy zbiornik wodny w Zaborzu dawne jeziorko na rz. Sucha Woda w Zaborzu gdzieś na szlaku kier. Dębowiec widoki po drodze przyroda na Jurze widoczna z daleka wieża p.poż. panorama na Jurę wieża obserwacyjna p.poż krajobraz widoczny na szlaku czarnym Zaborze-Dębowiec ruiny pieca (wapiennik) dawny kamieniołom nieczynny kamieniołom Gawrona nieczynny kamieniołom szlak żółty kier. Poraj.
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-06-06 11:07:52

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Romanie odwiedziłeś moje znajome miejsca. Ośrodki nad jeziorem Poraj to byłe budynki Huty Częstochowa w której pracowałem. Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

No proszę co można sie dowiedzeć, Ładne tereny idzie gdzie połazikowć. Ty to juz chyba wszystkie zakątki tych terenów przełazikowałeś

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2016-06-06 08:54:28

Romanie odwiedziłeś moje znajome miejsca. Ośrodki nad jeziorem Poraj to byłe budynki Huty Częstochowa w której pracowałem.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2016-05-04 10:36:44

Fajna wiosenna wyprawa. Byliśmy na Jurze, ale nie w tych miejscach, które nam pokazałeś.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-04-23 11:26:44

Tak to prawda ciekawy i bardzo krajobrazowy teren. Będąc w pobliżu warto na Jurą przyjechać i troszkę ją zobaczyć.

Konto usunięte
2016-04-23 10:18:00
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2016-04-22 10:19:30

Raczej nieznane mi tereny. Dwa razy byłem na Poraju, raz na rybach, drugi popatrzeć na wodę...

Fajne miejsca, rowerem chętnie bym tam pojeździł...

pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2016-04-22 10:19

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2016-04-19 17:24:52

Wspaniała wędrówka .Piękne fotki  z nieznanych mi szlaków.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-04-19 15:15:15

Fajna wiosenna wyprawa:-) Pączki na drzewach już było wyraźnie widać.:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2016-04-18 12:06:15

Dzieki za komentarze. Trasa fajna, niemęcząca z wieloma atrakcjami warta prześcia a nawet wart rozszerzenia. 
 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2016-04-18 07:45:16

Super, że nie zmokliście :) Trasa bardzo fajna, znamy to bardzo pobieżnie tylko

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2016-04-17 19:33:40

Jak zawsze pięknie opisana wycieczka.Ciekawa trasa i fotki super.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020