Fragment Ulanowa, Marek Marcola

Ulanów - stolica flisactwa polskiego

2008-04-09
2008-04-09 09:38:06
Avatar użytkownika
Marek Marcola Krajtroter 3115 kilometrów
Wycieczka do Ulanowa, uroczego miasteczka połozonego przy ujściu Tanwii do Sanu
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ulanów
Ulanów przez 4 wieki był niekwestionowana stolicą polskiego flisactwa. Miasto założono w widłach Sanu i Tanwii w 1616 roku i od poczatku stalo się i portem rzecznym ,i początkiem spływów flisackich.Właśnie stąd drewno i zboża ruszało drogą wodną aż do Gadańska.Z czasem Ulanów tak rozwinął tę branżę,że zaczęto go zwać "Małym Gdańskiem" .Ulanowscy flisacy byli obecni nie tylko na Sanie i Wiśle,ale na wielu innych rzekach.Prowadzili nawet własą szkołe dla adeptów tego nawodnego fachu. W XIX wieku znaczenie drogi wodnej zmalało za sprawą rozwoju kolejnictwa,ale jeszcze przed wojną retmani i flisacy ruszali w rejsy.Ostatni spływ miał miejsce w 1968 roku. Obecnie te chlubne tradycje są inspiracją do organizowania dorocznych Dni Flisactwa- w roku 2009 mają mieć rangę międzynarodową.
Spacerując po współczesnym Ulanowie można odnieść wrażenie ,że czas tu się zatrzymał.Miasteczka tworzą rzędy ślicznych drewnianych domków ,ustawionych szczytowo do jezdni, ozdobionych małymi gankami. Stylowe domki to nie cała tutejsza architektura drewniana. Prawdziwymi perłami są 2 XVII wieczne kościoły: parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela i tzw. flisacki. Miasteczko jest wyjatkowo czyste i zadbane.Co z tego, skoro oferta turystyczna jest ciagle nader skromna i nierozreklamowana.Nic więc dziwnego,że turyści zaglądaja tu rzadko i często przypadkiem. A szkoda.ulanów to naaprawdę ciekawa miejscowośc i warta planowanego odwiedzenia. Marek Marcola
Avatar użytkownika
Marek Marcola Krajtroter 3115 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
fazi Uzależniony od podróży 1882 kilometrów
2011-02-20 21:16:01
Choć mieszkam nie tak daleko nigdy tam nie byłem muszę odwiedzić to miejsce.
Wanda Kocur Zapaleniec 713 kilometrów
2008-04-26 11:29:06
Opis doskonały dla mnie , słuzy wyznaczaniu kierunków na szlaku architektury drewnianej. Dziekuje - Wanda
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020