zapora w Myczkowcach, Danusia

W Myczkowcach

2014-07-25
2014-11-01 19:44:52
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

   Po trzech dniach nieustannego siąpienia nareszcie wyjrzało zza chmur słońce. Postanowiliśmy zmienić kierunek naszych wycieczkowych bieszczadzkich wyjazdów i skierować się bardziej na południe. Zaczęliśmy od Myczkowców.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Myczkowce

Oczywiście najpierw podjechaliśmy do zapory w Myczkowcach. Sztuczny zalew w Myczkowcach stanowi tzw. zbiornik dolny „wyrównania dobowego” dla zbiornika w Solinie. Jest od niego znacznie mniejszy, ale bardzo malowniczo usytuowany między zalesionymi wzgórzami, tuż przy przełomie Sanu. Jego budowę rozpoczęto w latach międzywojennych, a dokończono już po wojnie. Elektrownię Myczkowce uruchomiono w 1961r,czyli 7 lat przed elektrownią w Solinie. Jest pierwszą hydroenergetyczną budowa ukończoną w Polsce po II wojnie. W przeciwieństwie do zapory solińskiej, zapora myczkowiecka jest zaporą ziemną, nie betonową. Wyremontowano ja w 2000 i jej stan obecny był dla mnie miłym zaskoczeniem. Zapamiętałam to miejsce sprzed wielu lat, mam wiec pewne porównania, które wypada zdecydowanie na plus dla chwili obecnej. Przeszliśmy się wzdłuż zapory podziwiając okolice z wysokości tamy 365mnpm. Tym razem pogoda nam sprzyjała, zrobiło się nie tylko słonecznie, ale wręcz upalnie, więc spacerowanie było bardzo przyjemne.A potem skierowaliśmy się w stronę Ośrodka Wypoczynkowo-rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach. Teren ośrodka to 8ha zagospodarowanej przestrzeni. Znajdują się tu wiele obiektów rekreacyjnych min. stajnie, ZOO, ptaszarnia, powozownia, ujeżdżalnia, kawiarenka, kaplica, centrum Kultury Ekumenicznej, liczne pawilony, korty tenisowe. Jednym z ciekawszych miejsc na terenie ośrodka jest Ogród Biblijny, udostępniany do zwiedzania bezpłatnie . Weszliśmy przez Ciasną Bramę z napisem:

zapora w Myczkowcach
zapora w Myczkowcach

Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują! (Mt 7,13-14).

Naszą wędrówkę po pięknym ogrodzie biblijnym rozpoczęliśmy od otwartej księgi ,która jest odzwierciedleniem celu założenia ogrodu, czyli ułatwiania wyobrażanie sobie treści biblijnych. Ścieżki prowadziły nas przez kolejne miejsca obsadzone w ciekawy sposób roślinami , uzupełnione cytatami z Biblii oraz figurkami i aranżacjami pasującymi do danej sytuacji. Mijaliśmy kolejne ekspozycje jak przykładowo: menora, pobyt w Egipcie, gorejący krzew, przejście przez Morze Czerwone, Góra Synaj, narodziny i śmierć Chrystusa, ziemia obiecana, ziemia judzka, Golgota, alfa i omega, przypowieści i wiele innych.

sztuczny zbiornik w Myczkowcach
widok z zapory w Myczkowcach
na zaporze w Myczkowcach


Z Ogrodu Biblijnego przeszliśmy kawałek dalej w stronę Parku Ekumenicznego i znajdującego się w nim skansenu miniatur karpackich cerkwi i kościołów drewnianych. Utworzono go w 2007r. z dedykacja dla Jana Pawła II, zwolennika pojednania chrześcijan. Znajduje się tu na 10 wzgórzach ponad 140 makiet obiektów sakralnych z terenów Polski, Słowacji oraz Ukrainy. W tle słychać muzykę o charakterze religijnym, charakterystyczną dla różnych wyznań. Zwiedzanie skansenu odbywa się indywidualnie ,ale za drobną opłatą.

Z Myczkowiec ( czy też Myczkowców) ruszyliśmy w stronę rezerwatu Koziniec. Po drodze jednak zatrzymaliśmy się przy pomniku przyrody Skałki Myczkowieckie i punkcie widokowym na malowniczy przełom Sanu. Jest co podziwiać. Rezerwat Koziniec to rejon nieczynnego już kamieniołomu w Bóbrce, niedaleko Myczkowców. Szlak do kamieniołomu nie jest oznakowany, ale łatwo tam trafić z drogi Bóbrka-Myczkowce, dawne wyrobiska widać już z daleka. Pewnym drogowskazem może być ciekawa przydrożna kapliczka z 1848r. stojąca na wprost ścieżki wiodącej w stronę rezerwatu. Wiąże się z nią ciekawa historia. W 1932r. rozpoczęto prace nad utwardzaniem drogi. Mieli w niej nieodpłatnie uczestniczyć mieszkańcy wsi. Koniecznością stało się przesunięcie kapliczki i po wsi poszła plotka ,ze tym samym odkopane zostaną „pochowane” pod nią księgi pańszczyźniane i wróci obowiązek odrabiania pańszczyzny. Okoliczni chłopi, uzbrojeni w kosy i widły, ruszyli na urzędników, rozpędzili ich podchorążowie ze szkoły w Sanoku. Wydarzenie to jest znane jako „powstanie leskie”. Kapliczkę wyremontowano w 2011r i umieszczono w niej ikonę „Umilenie” autorstwa Leona Chrapki z Bobrki.

zapora w Myczkowcach
zapora w Myczkowcach


Pogoda zdecydowanie bardziej sprzyja spacerowaniu i zwiedzaniu niż deszcz. Tym bardziej, że okolice Myczkowiec ( Myczkowców?) obfitują w niezwykle ciekawe trasy turystyczne, zachęcam do odwiedzania .

na zaporze w Myczkowcach
na zaporze w Myczkowcach
na zaporze w Myczkowcach na zaporze w Myczkowcach sztuczny zbiornik w Myczkowcach,widok z zapory na zaporze w Myczkowcach zapora w Myczkowcach zapora w Myczkowcach widok z zapory na Myczkowce Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Ogród Biblijny w Myczkowcach Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach Park Miniatur Światyń w Myczkowcach Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach kaplica na terenie Ośrodka Caritas w Myczkowcach w kierunku kamieniołomu Koziniec w kierunku kamieniołomu Koziniec w kierunku kamieniołomu Koziniec pprzełom Sanu,widok z platformy widokowej przydrożna kapliczka z 1848r.
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2014-11-03 13:40:19

Jak zwykle, świetny rzeczowy opis, rewelka wycieczka! Super.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-02 12:15:27

Nareszcie było słonecznie,hurraa!!!!:-) Po południu znowu lunęło,ale... o tym innym razem:-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2014-11-02 09:50:00

[cytuj autor=' Danusia']Prawda,Myczkowce to zaskakująco ciekawy tereny,nie tak bardzo nagłośniony jak Solina. [/cytuj]

Tak Danusiu, , racja w 100% .  ; nasze krajtrotersko-belferskie wędrowanie w Myczkowcach , pozwala podobnie ocenić to miejsce . Solina też piękna ale zbyt glośna , nawet lekko sobistyczna . Czasem ludzi tyle na zaporze , ile ma Monciaku w Sopocie czy zakopiańskich Krupowkach . Natomiast w Myczkowcach , jest cicho, spokojnie , zapora równie piękna choć mniejsza i ...jeszcze tyle innych atrakcji turystycznych, wartych odwiedzenia.

Bardzo się cieszę, że tam trafiłaś przy ładnej pogodzie 🙂

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2014-11-02 09:11:17

Pięknie! W Myczkowcach nigdy nie byliśmy ale z opisów i zdjęć wychodzi, że to piękne miejsce! Warte odwiedzenia

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-02 08:34:19

Prawda,Myczkowce to zaskakująco ciekawy tereny,nie tak bardzo nagłośniony jak Solina.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2014-11-02 08:15:39

Bardzo ciekawe, i to bardzo - miejsce. Fajnie spędzony czas i jak widać wiele można zobaczyć.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2014-11-02 00:37:43

Bardzo ciekawe miejsce. Wszystko co lubię zwiedzać -zapora,park.....

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-01 20:23:07

[cytuj autor=' mokunka']Cieszę się , że udało Ci się odwiedzić piękne Myczkowce, tym razem pogoda widać była oki . To piękne miejsce , nie tak pełne turystów jak np Polańczyk . Zapora w Myczkowcach ma swój urok . Cudne bieszczadzkie widoki podziwiać można  spokojnie , bez tłumów.    Natomiast Ośrodek Caritasu, bardzo rozległy. Z mimizwierzyńcem , pawilonami dostosowanymi dla niepełnisprawnych, kaplicą  ; na mnie zrobił duże wrażenie . Szczególnie Park Miniatur Sakralnych i Park Biblijny . Ten ostatni powstał chyba przed 4 laty (bo byliśmy w nim, gdy byl w trakcie organizacji i jeszcze nie wszystko było gotowe) jest super ciekawy. Taki inny i nietuzinkowy i jak zaznaczyła Ela- mniej znany ... Piękne opisałaś anusiu wszystko ze szczegółami. Dzięki Twojej wycieczce wróciły bieszczadzkie wspomnienia ! pozdrawiam 🙂 Ostatnio edytowany: 2014-11-01 20:21[/cytuj]

Tak,masz rację :-).Teren ośrodka jest bardzo zadbany,pełny atrakcji,a sam Ogród Biblijny i Park Miniatur sakralnych dopracowany i zadbany . Dreptaliśmy Twoimi śladami:-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2014-11-01 20:20:25

Cieszę się , że udało Ci się odwiedzić piękne Myczkowce, tym razem pogoda widać była oki . To piękne miejsce , nie tak pełne turystów jak np Polańczyk . Zapora w Myczkowcach ma swój urok . Cudne bieszczadzkie widoki podziwiać można  spokojnie , bez tłumów.

   Natomiast Ośrodek Caritasu, bardzo rozległy. Z mimizwierzyńcem , pawilonami dostosowanymi dla niepełnisprawnych, kaplicą  ; na mnie zrobił duże wrażenie . Szczególnie Park Miniatur Sakralnych i Park Biblijny . Ten ostatni powstał chyba przed 4 laty (bo byliśmy w nim, gdy byl w trakcie organizacji i jeszcze nie wszystko było gotowe) jest super ciekawy. Taki inny i nietuzinkowy i jak zaznaczyła Ela- mniej znany ...

Piękne opisałaś Dnusiu wszystko ze szczegółami. Dzięki Twojej wycieczce wróciły bieszczadzkie wspomnienia ! (coś mi się fotki nie chcą wgrać do postu, probuję już drugi raz ) !

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-11-01 20:21

Ostatnio edytowany: 2014-11-01 20:22

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-01 20:14:51

Do wybrania się w to miejsce zachęciły mnie atrakcje mokunki zamieszczone w I edycji konkursu.Wcześniej również o tym miejscu nie słyszałam. Takich inspiracji mam tu na PSz więcej,także wśród twoich Elu,wycieczek:-)

Ostatnio edytowany: 2014-11-01 20:15

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-11-01 20:09:19

Bardzo ciekawe miejsce. Ogród biblijny to dla mnie nowość. Nawet ze słyszenia. Piękne zdjęcia. Relacja jak zawsze szczegółowa.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021