Wejście do groty, Jacek Sklorz

Lodowe cuda w Grocie Komonieckiego

2008-04-03
2008-04-03 23:31:44
Avatar użytkownika
Jacek Sklorz Zapaleniec 971 kilometrów
Co roku (stało się to już niejako tradycją) organizuję zimową wyprawę do "Groty Komonieckiego", znajdującej się na południowym zboczu Potrójnej w Beskidzie Małym.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sucha Beskidzka > Sucha Beskidzka
Wyruszyliśmy na trasę z miejscowości Las (nieopodal Żywca). Udaliśmy się w kierunku północnym wzdłuż potoku. Ścieżka prowadziła nieco ku górze, aż doszliśmy do leśnej drogi. Zimą, gdy śnieg sięga powyżej kolan, poruszanie się w górę jest nielada wyczynem. Po dotarciu do polnej drog, poszliśmy dalej wzdłuż wijącego się potoku, który tu i ówdzie przecinał dukt - trzeba go było pokonać wbród.
Po drodze minęliśmy polankę, na której drwale zgromadzili owoce swej jesiennej pracy. Potok w tym miejscu płynie w głębokim parowie, malowniczo meandrując pomiędzy fragmentami odłupanych skał. Uroku temu miejscu dodawał wszechobecny śnieg. Doszliśmy do mostka przerzuconego przez dosyć szeroki w tym miejscu potok.
Dalej mieliśmy do wyboru dwa warinty drogi - łatwiejszy (dalej drogą) i trudniejszy, ale za to bardziej ciekawy (dnem parowu, wzdłuż potoku).
Za namową syna wybraliśmy drugi wariant. I nie żałujemy. Trasa biegła wzdłuż potoku. Co rusz zmuszeni byliśmy przeprawiać się z jednego brzegu na drugi, uważając, by nie wpaść w bystry nurt. Miejscami strumyk malowniczo spływał z kaskad utworzonych z bloków skalnych. W innych, tak szeroko rozlewał swe wody, że zmuszeni byliśmy salwować się ucieczką z wąwozu i mozolnie wdrapywać się na pokryte śniegiem zbocze.
I tak, brnąc po kolana w sypkim puchu, doszliśmy do miejsca, w którym stumień spływa z kilkumetrowego progu skalnego - tworząc malowniczą kaskadę (częściowo zamarzniętą). Po krótkiej kontemplacji zaczęliśmy podchodzić po zboczu, grzęznąc raz za razem w coraz głębszym śniegu. Po ok. 20 minutach "walki" z przyrodą, oczom naszym ukazał się cel naszej wędrówki - "Grota Komonieckiego".
Jest to niewielka pieczara utworzona w skałach piaskowcowych, w wyniku procesów krasowych. Nazwana została na cześć legendarnego wójta pobliskiego Żywca.
Po ostatecznym podejściu weszliśmy do wnętrza i oczom naszym ukazał się przepiękny widok. Ze stropu groty zwisały liczne lodowe stalaktyty. Na spągu powstawały stalagmity, a liczne utwory zdążyły się już połączyć, tworząc stalagnaty. Wszystkie te utwory powstały w wyniku zamarzania wody sączącej się do środka poprzez sieć drobnych spękań.
Kolejną atrakcją tego miejsca była zamarznięta kaskada spływająca z góry, zamykająca niejako wejście do groty.
Opisane przeze mnie miejsce jest bardzo urokliwe, z dala od zgiełku i ludzi. Droga wiodąca do niego nie jest oznakowana na mapie, wobec czego rzadko kto zapuszcza się w te strony. My odkryliśmy je dzięki informacjom uzyskanym od mieszkańców wsi, z której wyruszyliśmy.
Po posileniu się i zregenerowaniu nadwątlonych nieco sił, udaliśmy się w drogę powrotną. Wybraliśmy wariant pierwszy - przez las do drogi. Z uwagi na głeboki śnieg, ta opcja trasy nie była wcale łatwiejsza od drugiej. Ale jakoś sobie poradziliśmy, choć syn zaczął w pewnym momencie narzekać, że już ma dosyć gór i śniegu (przeszło mu momentalnie po wejściu do samochodu).

Avatar użytkownika
Jacek Sklorz Zapaleniec 971 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
nena Uzależniony od podróży 1124 kilometrów
2010-01-21 21:57:51
Jacku ja nie byłam jeszcze w tej grocie , ale muszę się koniecznie wybrać :) Jesli mogę, tylko na jedno zwrócę uwagę , grota owszem powstała w piaskowcach , ale nie w wyniku procesów krasowch , tylko innych wietrzeniowych. Piaskowce nie ulegaja krasowieniu .
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
2009-01-29 00:17:25
Lato ma swój urok, ale i zima również - doskonale widać to po zamieszczonej relacji :)
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
2009-01-28 23:08:31
Teraz to juz na pewno tam trafie bez przeszkód. dziękuję :-)
Lowell
2008-06-24 00:09:15
Polecam piekne miejsce!!!
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-05-23 17:52:04
Super miejsce :-) Grota robi wrażenie,pewnie latem nie ma tyle uroku ,co mroźną porą.
Gość
2008-05-01 23:29:06
Też chciałabym się tam kiedyś wybrać. Znam tę Grotę z n.p.m. (czasopismo)
Avatar użytkownika
Midorihato Uzależniony od podróży 1126 kilometrów
2008-04-09 14:02:55
Niezłe! W tym roku już chyba za późno ale w kolejnym sezonie muszę tam zahaczyć.
ppbraki
2008-04-04 14:34:23
Super fotki
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów
2008-04-04 09:47:03
No taka mała ekstremka ;) Bywam w tych rejonach, może się wybiorę do tej groty :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020