Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ratusz, Adrian Z.

Toruń na szybko

2012-06-28 - 2013-06-28
2013-06-08 15:29:00
Avatar użytkownika
Adrian Z. Wędrowiec 205 kilometrów

Jeden dzień to za mało na dokładne poznanie Torunia - wystarcza jednak na odwiedzenie najciekawszych miejsc i stwierdzenie, że warto do tego miasta powrócić i zwiedzić je dokładnie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Toruń > Zamek w Toruniu > Ratusz w Toruniu > > Muzeum Piernika > Krzywa Wieża w Toruniu

Po dwóch tygodniach w Bydgoszczy, uznaliśmy z bratem, że wszystko już w tym mieście widzielismy i postanowiliśmy zwiedzić inne miasta/obiekty w okolicy. Wybór nie był trudny. Jak można się domyślić padło na Toruń - jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast Polski.
Wsiedliśmy, więc w samochód i już po "chwili" znaleźliśmy się naprzeciw ruin najwcześniejszego zamku krzyżackiego na ziemi chełmińskiej. Pogoda na szczęście dopisała, więc mogliśmy śmiało zostawić nasz środek transportu i pieszo pokonać odcinek dzielący nas od Ratusza Staromiejskiego - jednego z najdoskonalszych przykładów architektury mieszczańskiej okresu średniowiecza w tej części Europy. Swoją drogą, budynek jest naprawdę ogromy.
Zanim jednak doszliśmy na Rynek Staromiejski, gdzie w/w Ratusz się znajduje kupiliśmy sobie "zapas pierników" i zaopatrzyliśmy się w płyny (upał dobrze dawał się we znaki).
Gdy już nacieszyliśmy oczy widokiem zabytkowego ratusza, skierowaliśmy się na ulicę Rabiańską gdzie znajduje się Muzeum Piernika. Mielismy jeszcze trochę czasu do umówionego wcześniej pokazu, więc z ul. Ducha Świetego skręcilismy w ul. Mikołaja Kopernika i podeszliśmy pod Muzeum Okręgowe w Toruniu. Budynek, który muzeum obecnie zajmuje nazywany jest Domem Kopernika, gdyż to właśnie tu (prawdopodobnie) urodził się sławny astronom. Zrobiliśmy kilka zdjęć i wróciliśmy "na trasę", tj. na ul. Rabiańską.
W Żywym Muzem Piernika zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewają mąkę, ubijają w moździerzu korzenie i przy pomocy oryginalnych form kształtują z ciasta własne pierniki - po wypieczeniu możemy zabrać nasz "twór" na pamiątkę - podobno można zrobić tylko jeden piernik, ja zdążyłem wypiec i zabrać dwa :-)
Ostanim punktem naszej wycieczki po Toruniu była Krzywa Wieża - średniowieczna baszta miejska, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu 1,46m. Postaliśmy obok jakieś 15 minut w oczekiwaniu, aż ludzie odejdą i zrobilismy sobie zdjęcia odwróceni plecami do Wieży (może to nie to samo co Krzywa Wieża w Pizie, ale...).
Bulwarem Filadelfijskim wróciliśmy do miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód. Nie powiem... trochę się wtedy nachodziłem, ale było warto. Na pewno wrócę do Torunia przy pierwszej nadażającej się okazji.Ratusz Toruń Ratusz ruiny Zamku Krzyżackiego Toruń Muzem Piernika Dom Kopernika ruiny Zamku Krzyżackiego Dom Kopernika Krzywa Wieża Dom Kopernika Muzeum Piernika Krzywa Wieża Krzywa Wieża
Avatar użytkownika
Adrian Z. Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-06-11 15:12:03

Ciekawa wycieczka interesująco opisana i dokładnie wytyczona.

Witamy w gronie Krajtroterów i pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2013-06-09 15:41:24

[cytuj autor=' mokunka']Bardzo fajna i ciekawa wycieczka nowego krajtrotera.  pozdrawiam:) [/cytuj]

Tak Mokunka ma rację bardzo ciekawa wycieczka i fajne zdjęcia. pozdrowionko.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2013-06-09 09:53:56

Bardzo ładne zdjęcia!

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-06-08 21:24:39

Bardzo fajna i ciekawa wycieczka nowego krajtrotera. 

pozdrawiam:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020