Muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej, Gabriela Jaworowska

ROWEREM DO BRENNEJ

2012-07-22
2012-07-23 17:52:16
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Niedzielny wypad do Brennej - 22-07-2012

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Górki Wielkie > Górki Małe > Brenna Spalona > BrennaKossakówka

Po niedzielnej kawce i ciasteczku, na rowerek, tylko gdzie się wybrać, bo planów wiele. Na niebie chmury, ale nie takie deszczowe, pogoda rześka, może trochę za duży wiatr, ale wybieram Brenną. Ale drogą a nie wałem nad Wisłą a później Brenicą, zahaczam o Kossakówkę,w Górkach Wielkich bo to moje ulubione miejsce, więc spacer po parku, a że muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej otwarte, więc zwiedzam, bo kiedy byłam, oj bardzo dawno temu…, ale szkoda po ostatniej kradzieży oczywiście nie wykrytej nie można we wnętrzach fotografować. Muzeum mieści się w dawnym Domku Ogrodnika, w którym pisarka żyła od 1957 do 1968, a założone w 1970 przez męża Zygmunta Szatkowskiego.

Zwiedzanie rozpoczyna się w kuchni, przechodzi się do pokoju biograficznego, gdzie kiedyś mieściła się sypialnia. Korytarz to pomieszczenie wystaw czasowych i gdzie wyeksponowano ocalałe z pożaru drzwi wejściowe pałacu.

Gabinet pisarki został zachowany tak jak za jej życia,jadalnia i zwiedzanie kończy się znów w kuchni… wszystkie pomieszczenia ozdobione pamiątkami, zdjęciami i obrazami rodzinnymi.Po zwiedzeniu muzeum na rowerek i do centrum Górek Wielkich gdzie przy kościele Wszystkich Świętych odpust, spacerek miedzy straganami i jeszcze do stadniny Pana Matuli popatrzeć na koniki i dalej do Górek Małych obejrzeć Chatę Chlebową…zamknięta.

kościół na Bładnicą

Dalej pędzę na rowerku do Brennej Spalonej gdzie już piechotką mam zamiar zwiedzić Dworek Myśliwski Kończakówka, który stoi na stoku Czupla 736m. wzniesienie w paśmie Błatniej. Dwór Myśliwski z 1924r.Brunona Kończakowskiego zbudowany z drzewa limbowego i modrzewiowego sprowadzonego z Alp włoskich i austriackich i budowany przez cieśli cieszyńskich bez użycia gwoździ.

Obok kaplica św. Huberta wybudowana z piaskowca breńskiego z pięknym witrażem świętego z jednorożcem.

stadnina koni u Matuli Górki Wielkie

Cóż, znowu pech drzwi pozamykane, pukam, dzwonię, nie ma nikogo, a szkoda, bo wnętrza piękne.

Więc dalej do centrum połazić po Brennej wśród turystów, zjeść kanapkę ze smalcem i ogórkiem w Koziej Chacie i z powrotem do Skoczowa.

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2012-07-27 23:09:13

ladna wypreawa z ciekawymi  ujeciami. 

dworek mysliwski i  kaplica Sw. Huberta super.

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-07-24 22:51:50

Fajna wyprawa i ciekawe obiekty po drodze. Spędzałam dwa lata temu urlop w Wiśle, ale w Brennej nie byłam, a szkoda, bo widzę, że warto. Szkoda tylko, że nie wszędzie można zajrzeć do środka.

Pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1120810 kilometrów
2012-07-24 11:56:09

Świetna wyprawa, z tymi kaplicami i kościołami niestety tak jest, że często nie można zajrzeć do środka. Już pojawia się czasem możliwośc zajrzenia choć z końca kościoła, a reszta jest zamknięta, w ten sposób warto byłoby wprowadzić w wiekszości tego typu obiektów możliwośc obejrzenia wnętrza.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020