Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek Krzyżacki, Ewa Rylska

Mazurska Kraina - Ełk i okolice

2010-06-09 - 2010-06-10
2010-06-09 11:34:52
Ewa Rylska Wędrowiec 205 kilometrów
Ełk (przed 1939 Łek, niem. Lyck) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto jest stolicą Mazur i od 1 stycznia 1999 roku jest stolicą powiatu ełckiego.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ełk > > Gordejki > Ełk > Pensjonat Gniazdo > Giżycko > Twierdza Boyen w Giżycku > Zamek w Giżycku

Ełk – położony jest na Pojezierzu Ełckim, będącym częścią Pojezierza Mazurskiego. Miasto leży nad Jeziorem Ełckim, Jeziorem Sunowo i rzeką Ełk. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Główny ośrodek edukacyjny, gospodarczy i turystyczny regionu.W piątkowe południe docieramy do przepięknie położonej miejscowości Ełk. oczątkowo szukamy noclegu i wybieramy Hotel Horeka znajdujący się nad samym jeziorem (cudowny widok z okna).

Ceny w miare przystepne,wiec jestesmy zadowoleni.

Wieczorem, gdy zrobiło się nieco chłodniej i upal nie dawał się we znaki poszliśmy do Zamku Krzyżackiego znajdującego się na wyspie na Jeziorze Ełckim. Można dostac sie tam przechodząc przez niebieski most, który "łączy miasto z wyspą".

Mazurska Kraina - Ełk i okolice


Nastepnie wybralismy sie na spacer promenada wzdłuż jeziora. Znajduje sie tu wiele lokali, pubów, ławeczek, stolików. Natrafilismy nawet na specjalny stół z drewna do gry w szachy🙂

Przy promenadzie znajduje sie też wiele drewnianych figurek/posągów wyrzeźbionych przez ludowych artystów. Dodają one uroku i idealnie wyglądaja na tle jeziora o zachodzie słońca.
Idąc dalej doszliśmy na Plac Jana Pawła II. Znajduje sie tu pomnik papieża Karola Wojtyły,jest to miejsce ktore odwiedził papież (odbywała sie tam msza). Przez plac przepływa rzeka Ełk, jest wiec kilka ciekawych mostków,każdy wygląda inaczej.Drugiego dnia jedziemy przez Olecko - Gordejki -  do Giżycka.

Sobota, przedpołudnie. Docieramy do Giżycka. Początkowo szukamy Twierdzy Boyen, gdzie wcześniej znalazłam informację, iż funkcjonuje schronisko, i można sobie zanocować. Jak się okazało schronisko znajduje się w dawnym zabytkowym budynku twierdzy pochodzącej sprzed pierwszej wojny światowej. Typowy pruski budynek z wysokimi korytarzami i początkowo przywodził mi na myśl budynek dowództwa niemieckiego. Nietypowa i zabytkowa budowla, więc zostajemy! Ponieważ kupując nocleg otrzymujesz prawo bezpłatnego wstępu do muzeum i twierdzy, skorzystaliśmy z okazji, aby ją zobaczyć. Poszliśmy do muzeum. Już tutaj okazało się, że budynek, w którym jesteśmy był dawnym szpitalem, zdjęcia pochodzące z 1912 roku pokazywały go dokładnie takim, jakim jest dzisiaj. Sama Twierdza Boyen przeszła moje oczekiwania. Potężna fortyfikacja w Giżycku o powierzchni 1 km kwadratowego, z typowymi umocnieniami ziemskimi, tunelami i korytarzami. Na samym początku wywołało to skojarzenia z francuską linią Maginota, ale tą budowlę rozpoczęto już w 1844 roku. Na dosyć dużym obszarze wybudowano fortyfikację obronną składającą się z 6 bastionów i szańców. Można bez problemu wejść do większości podziemnych budowli, w niektórych miejscach powstają schody, aby ułatwić dotarcie do nich. Większość pomieszczeń jest dobrze zachowana wewnątrz. Praktycznie bez pomocy latarki można zobaczyć całą fortyfikację wybudowaną w lesie. Szczególnie dobrze zachowały się kopuły poszczególnych bastionów, które zapewne w założeniu miały chronić przed nalotami, ale także maskować budowlę.

Ewa Rylska Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020