Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Darek

Zieleniec

2009-09-26
2009-09-26 18:07:55
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Nie wszyscy wiedzą, że Zieleniec to kolebka narciarstwa sudeckiego. To właśnie tutaj w końcu XIX wieku pozostawiono pierwsze ślady nart w Sudetach środkowych i wschodnich. Dokonał tego Heinrich Rübartsch - Orlicki Liczyrzepa - na nartach, które otrzymał od ks. Coloredo-Mansfelda z Opočna. Rübartsch był niezwykle malowniczą i popularną postacią, a jego upór i poświęcenie jako prekursora turystyki w rejonie Orlicy, przysporzyło wielkiej sławy Zieleńcowi.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zieleniec

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i jednym z większych w Sudetach. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organiźmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilośc opadów w okresie zimowym sprawiają, że śnieg leży blisko 150 dni. Zieleniec oferuje 20 wyciągów, których zdolność transportowa wynosi ok. 11000 osób/godzinę. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest 8 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych (np. szkoły narciarskie ADAM-SKI, LE-SKI) do bardzo trudnych (np. JODŁA). Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Dla snowboarderów otwarto SnowPark. Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechania z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.Do opisanych atrakcji trzeba jeszcze dodać Torfowisko, które znajduje się pod Zieleńcem. Torfowisko to jest rzadkim w skali kraju i ciekawym, pod względem przyrodniczym miejscem. Jego wiek oceniono na około 7600 lat a powstanie wiąże się z okresem zlodowacenia i w pewnym sensie czas się tam zatrzymał, gdyż panują tam warunki niczym z epoki lodowcowej, a występujące gatunki normalnie występują w okolicy koła podbiegunowego lub wysokich górach . Zasadniczo torfowisko dzieli się na dwie części : Czarne Bagno i Topieliska – co jest wynikiem usypania grobli, które były przydatne przy pozyskiwaniu torfu. Na szczęście szybko podjęto działania ochronne tego miejsca dzięki czemu teraz możemy podziwiać je w stanie dzikim.
Ważnym, wartym zobaczenia elementem torfowiska jest czteropiętrowa wieża widokowa z której rozpościera się widok na Topielisko. Tablice stojące na trasie ścieżki spacerowej dostarczają ciekawej i pożytecznej wiedzy. Wszystko przygotowane przez Nadleśnictwo Zdroje, pod którego opieką są Torfowiska.
Do rezerwatu dojechać można z Dusznik Zdroju poprzez przełęcz Polskie Wrota, drogą krajową nr 8, następnie drogą nr 389 (Autostrada Sudecka). Po przejechaniu przez stację narciarską Zieleniec należy skręcić w lewo do Dusznik Zdroju. Po około 1 km zatrzymujemy się obok przystanku autobusowego. Tutaj znajduje się pierwsza tablica przedstawiająca lokalizację rezerwatu i ścieżki przyrodniczej.Zieleniec
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020