Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

MOSZNA, KSIĄŻ, zamek CZOCHA

2009-05-18
2009-05-18 09:09:40
Justyna J. Uzależniony od podróży 1256 kilometrów
W drodze do Niemiec postanowiliśmy jeden dzień poświęcić na odwiedzenie kilku zamków w Polsce. W Mosznie już byłam i cieszę się, że mogłam tu wrócić. Pozostała jednak część grupy była tam pierwszy raz. Podobnie jak w Książu i Bolkowie. Zamek Czocha natomiast był dla nas wszystkich nowym widokiem...
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Moszna > Książ > zamek Czocha.
Kolejna wycieczka z serii cudze chwalicie swego nie znacie 😉
Zameczki do odwiedzenia zaplanowane na ten dzień to Moszna, Książ i zamek Czocha. Wyjechaliśmy bardzo wcześnie rano w kierunku Częstochowy. Pierwszy przystanek - Moszna.
Niestety zaskoczenie wielkie kiedy zobaczyliśmy robotników stawiających rusztowania 😢 Dobrze, że rok wcześniej mogłam podziwiać zamek w całej krasie. W związku z powyższym informacja dość istotna - jeśli się wybieracie w tym kierunku i chcecie odwiedzić ten zameczek to nie liczcie na rewelacyjne zdjęcia - chyba, że z parku. Niemniej jednak zachmurzone niebo pojaśniało i wyszło słoneczko (a całą drogę kropiło i było pochmurno). Spacerek po parku był udany. Dotarliśmy nawet na cmentarz, na którym są pochowani właściciele zamku. (trzeba iść prosto do końca alejką od fontanny i w miejscu gdzie jest tablica pamiątkowa z informacją, że w tymże miejscu stał pomnik jednego z właścicieli skręcić w lewo, przejść mostek i zaraz za nim skręcić w prawo. Dalej ścieżką jeszcze mały kawałeczek i po prawej stronie za drzewkami i nnymi krzaczkami jest cmentarz).
Następny przystanek Książ. Znowu całą drogę lało i było szaro ale kiedy zaparkowaliśmy przestało padać. Pochodziliśmy troszkę po zamku i kiedy mieliśmy wychodzić na tarasy i do ogrodów wyszło słoneczko. Na lepszą pogodę trudno trafić - i jeszcze jak bardzo nam sprzyjała 😉 Było troszkę zimnawo ale w słoneczku - miodzio.
Po kolejnym spacerze w Książu ostatni przystanek - zamek Czocha. Moja pierwsza wizyta w tym zamku. Zamek znajduje się w cichej, uroczej okolicy. Niedaleko jest jeziorko i można troszkę pożeglować.
Sam zamek wart jest odwiedzenia. Najlepiej z prywatnym przewodnikiem 🙂 My takiego mieliśmy, bo w zasadzie przez przypadek wynajeliśmy pokoje u pana, który jest czynnym "działaczem" na zamku i kiedyś oprowadzał po zakamarkach tego zamczyska. Mieliśmy więc niebywałe szczęście, że Pan J. tak pięknie się nami zajął 🙂 Zamek generalnie przez większość czasu był w posiadaniu rodzin niemieckich. Jego cenne zbiory (np. starodruki) spłonely w pożarze. Resztę m.in. zabytkową broń, złoto, insygnia koronacyjne carów rosyjskich wywiózł ostatni właściciel. Resztę, po wojnie rozgrabili wysoko postawieni urzędnicy ówczesnej władzy. Zamek jest rewelacyjnie zachowany i wart odwiedzenia. Do tego spacerek po lesie, nad jeziorkiem.... bajka.
Wieczorem przez 5 minut padał grad ... ale my już na spokojnie w wynajętych pokoikach przeglądaliśmy foteczki z całego dnia 🙂
Zamek Moszna Moszna Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Zamek Czocha Moszna
Justyna J. Uzależniony od podróży 1256 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020