Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Augustów – pociąg, statek i spacer

łatwa, z dzieckiem, rodzinna, statek
2019-10-05
2019-11-07 19:12:16
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów

Pomysł wyjazdu do Augustowa powstał dość niespodziewanie. Później prawie z niego zrezygnowaliśmy. Ostatecznie jednak…Jedziemy do Augustowa pociągiem. Kto był lub jest rodzicem przedszkolaka, ten wie jaka to fajna atrakcja. Po 1,5 godziny jazdy wysiadamy na stacji Augustów Port.

okolice sanatorium w Augustowie
okolice sanatorium w Augustowie

Idziemy w stronę jeziora Necko i przy sanatorium wchodzimy na alejkę biegnącą wśród drzew wysokim brzegiem jeziora. Spacerujemy nią kawałek, a następnie przyspieszamy kroku i na skróty zmierzamy do portu, żeby zdążyć przed godziną 13:00.

Po sezonie statki nie kursują już regularnie. Odbywają się tylko rejsy zarezerwowane przez grupy zorganizowane, na które inni też mogą się zabrać. Wygląda na to, że załapaliśmy się na rejs dzięki grupie Litwinów, bo na statku słychać głównie język litewski.

widok na jezioro Necko
alejka łącząca sanatorium z portem w Augustowie


Statek Sajno, po opuszczeniu portu, rzeką Nettą kieruje się na jezioro Necko, a następnie wypływa na jezioro Rospuda. Zawraca zaraz za niewielkim półwyspem owianym tajemniczymi legendami, o nazwie Goła Zośka. To miejsce kojarzę z dzieciństwa z przyjemną plażą, ale ostatnio zostało ono bardziej rozreklamowane, również przez postawienie w jeziorze pomnika legendarnej „Zośki”. Trochę wieje i jest chłodno, ale nie pada i nie ma mowy o chowaniu się pod pokład, bo szkoda malowniczych widoków. Po godzinie unoszenia się na falach statek wraca do portu.

Idziemy do restauracji Żagielek położonej przy przystani, żeby ogrzać się i zjeść obiad. Zostaje nam trochę chleba podanego do żurku, a łabędzie i kaczki w porcie tylko na to czekają. Radość i dziecka i ptactwa jest ogromna.

jezioro Necko
jezioro Necko


Powoli zaczynamy wracać. Urokliwym bulwarem biegnącym cały czas nad wodą spacerujemy wzdłuż rzeki Netty i jeziora Necko. Mijamy „Pałac na wodzie” i plażę miejską. Dochodzimy do sanatorium, a stamtąd najkrótszą drogą na stację Augustów Port. Gdy docieramy na peron, zaczyna się już ściemniać.

To dość nietypowy wyjazd jak na Augustów, bo jesienią i bez kąpania się w jeziorze, ale mimo wszystko udany.

jezioro Necko
jezioro Necko
hydrant pomnik Jana Pawła II w porcie port w Augustowie na trasie rejsu statkiem plaża miejska kormoran Goła Zośka Goła Zośka na trasie spaceru bulwarem plaża miejska plaża miejska czekanie na pociąg
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2019-12-26 18:43:28

Niby nietypowo, a fajny ten Wasz wyjazd :-) Ciekawie opisany i dobrze obfocony. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4758 kilometrów
2019-11-08 06:58:39

Super wycieczka i niesamowicie malownicze widoki.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2019-11-07 22:51:01

Ciekawa wycieczka,piękne miasto ,jazda pociągiem,rejs statkiem-rodzinka musi być zadowolona.W Augustowie byliśmy w maju,jak ten czas leci.Miło powspominać.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020