Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Frombork, Marcin_Henioo

Weekend na Warmii. Dzień II – Raczki, Tolkmicko, Frombork, Braniewo i Pasłęk.

2017-07-15
2018-01-08 23:10:21
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Dzień drugi naszego wypadu był bardzo intensywny. Taki był plan.Rano, skoro świt, zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Raczek Elbląskich (czy też Raczków?), do najniżej położonego punktu w Polsce. Stoi tu wyjątkowy „pomnik” - czerwony słup z niebieskimi falami, które oznaczają poziom morza. Oczywiście zrobiliśmy sobie pamiątkowe fotki, a jadąc już do Tolkmicka śmialiśmy się że w Raczkach wszyscy żyją w depresji.

Raczki Elbląskie
Raczki Elbląskie

Tolkmicko, które zwiedziliśmy następne, to spokojne, ciche miasteczko, gdzie zdaje się że czas stanął w miejscu. W tej miejscowości zauroczył nas piękny, gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła z XV w., zwłaszcza wnętrza. Zachęcam do zwiedzenia. Poza tym, widzieliśmy Rynek, kamieniczki oraz ciekawy kościół neogotycki -  polskokatolicki pw. Matki Bożej Anielskiej. Jedyny minus – nie widzieliśmy tego świętego kamienia Prusów nad Zalewem Wiślanym, niestety. Dopiero po czasie dowiedziałem się o tej atrakcji z PSz, w moich przewodnikach tego nie było, a szkoda…

Z Tolkmicka pojechaliśmy już do głównego punktu tamtego dnia, mianowicie do Fromborka. O tym mieście już tyle się powiedziało, że nie będę powielał. Podobało się. I tyle. Piękna jest gotycka bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, gdzie wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego, polecam gorąco. Oczywiście wiadomo, całe wzgórze katedralne. Tylko dlaczego nie ma tutaj biletów łączonych! Na każdą atrakcję z osobna należy wykupić osobno bilety… Bez komentarza. Po zejściu ze wzgórza, poszliśmy coś zjeść, potem nad morze, obeszliśmy miasteczko dookoła, po czym z córą weszliśmy na samą górę Wieży Wodnej. Jest to dawna wieża wodociągowa, która służyła mieszkańcom do czerpania wody pitnej z Kanału Kopernika. Obecnie wieża to doskonały punkt widokowy na Wzgórze Katedralne, Stare Miasto i Zalew Wiślany. Tam mieści się galeria pamiątek i urokliwa kawiarenka. W obiekcie tym można zwiedzić wystawę fotografii i historii "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich" – bardzo ciekawą.

Tolkmicko
Tolkmicko
Tolkmicko


Kolejny punkt naszej wycieczki to było Braniewo. Historia miasta jest tragiczna - w lutym i marcu 1945 wskutek walk Armii Czerwonej z wojskami hitlerowskimi śmierć (likwidacja tzw. kotła braniewskiego) poniosły tysiące cywili, w przeważającej części uchodźców z Prus Wschodnich. Liczyli oni na ewakuację drogą morską z Mierzei Wiślanej, a ponieśli śmierć podczas bombardowania Braniewa oraz skutego lodem Zalewu Wiślanego. W marcu 1945 roku wojska radzieckie pod dowództwem marszałka Konstantego Rokossowskiego przełamały opór wojsk hitlerowskich i zajęły Braniewo. W wyniku walk Braniewo zostało zniszczone w 85%. W tym piękna, gotycka bazylika pw. św. Katarzyny – będąc w środku, widzieliśmy zdjęcia z tamtych lat. Coś przerażającego. Podobno Rosjanie zniszczyli (zbombardowali) ten kościół, jego wieżę, gdyż obawiali się niemieckich snajperów.

W Braniewie byliśmy krótko, bo czekał nas ostatni punkt programu, dlatego spod kościoła poszliśmy na krótki spacer po miasteczku – by zobaczyć: wieżę bramną dawnego Zamku Biskupiego, która obecnie jest jedynym ocalałym fragmentem zamku; budynek Collegium Hosianum (jedna z najważniejszych szkół jezuickich w Polsce, założona w XVI w. przez kardynała Stanisława Hozjusza - pierwsze na ziemiach polskich seminarium kształcące przyszłych duchownych) oraz odnowiony amfiteatr miejski im. Henryka Mrozińskiego. W sumie – ciekawe miasto, warte dłuższego pobytu.

Tolkmicko
Tolkmicko


Ostatni punkt tego dnia zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Miasto Pasłęk. Przy okazji, ciekawostka – od 1701 roku aż do 1945 roku miasto to nosiło nazwę Preussisch Holland. Najciekawsze obiekty zabytkowe znajdują się na terenie Starego Miasta położonego na wzgórzu łagodnie obniżającego się w kierunku południowym i południowo-zachodnim. W tym kierunku nastąpił rozwój miasta. Stare Miasto ma kształt czworoboku. Rynek Starego Miasta różni się od innych rynków powszechnie spotykanych w Polsce - ma kształt ulicowy (prostokątny), styl holenderski. Stare Miasto otoczone jest murami obronnymi. Ich długość wynosi około 1200m. Wzniesione zostały około 1320 roku i wzmocnione wieżami i basztami obronnymi. Baszta Prochowa znajduje się przy ulicy Firleja 18.

Główną bramą wjazdową na teren Starego Miasta od strony płd.-zach. była gotycka Brama Kamienna zwana też Wysoką Wieżą. Na ulicę Augustyna Steffena wychodzi (pochodząca z XIVw.) - Brama Młyńska, będąca bocznym wyjściem od Starego Miasta, łącząca też miasto z młynem na podzamczu.

Tolkmicko
Tolkmicko

Na szczycie urwistego wzgórza, około 1320r. stanęło dzisiejsze północne skrzydło zamku. W trakcie wojny polsko-krzyżackiej w 1520r. zamek został zniszczony i rozebrany do fundamentów. W latach czterdziestych XVI wieku książe pruski Hohenzollern przystąpił do jego odbudowy. Zakończył ją w 1578r. W 1945r. zamek został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Odbudowany (1968-75) stanowi obecnie siedzibę władz miejskich, Biblioteki Publicznej, Pasłęckiego Ośrodka Kultury.

Bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym jest kościół p.w. Św. Bartłomieja, zbudowany w stylu gotyckim około 1350r. W 1543 roku miał miejsce wielki pożar kościoła. Odbudowano go w drugiej połowie XVI wieku zachowując budowę gotycką i nadając barokowy wystrój wnętrza. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Istotnym elementem barokowego wystroju jest ambona z 1690r. Ta unikatowa kazalnica, wsparta na figurze anioła, jest polichromowana w barwie złotej i czarnej. Zabytkowe organy kościoła z drugiej połowy XVIIIw. wykonane zostały przez Hidenbrandta - organomistrza gdańskiego. Należą one do serii organów: w Oliwie, Fromborku i Kamieniu Pomorskim.

Tolkmicko
Frombork
Frombork

Na rynku, przy ul. Chrobrego, stoi gotycko-renesansowy ratusz z 1380r. W XV wieku ratuszowi dobudowano gotycki podcień o sklepieniu gwiaździstym, a w 1558r. - późnorenesansowy szczyt. W 1945r. ratusz uległ zniszczeniu w 80%. Zrekonstruowano go i oddano do użytku 12.09.1961 roku.

Dość tych szczegółów – Pasłęk to miasteczko, które należy koniecznie zobaczyć!

Frombork
Frombork
Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Frombork Braniewo Braniewo Braniewo Braniewo Braniewo Braniewo Braniewo Braniewo Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk Pasłęk
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2018-01-15 12:27:33

Warmia to bardzo ciekawy i piekny region, super,, że nam go pokazujesz :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2018-01-12 16:39:08

Program wycieczki na bogato! :-) Ciekawostka z depresyjnych Raczek ( czy też Raczków) jest ekstra. Lubię takie miejsca. Frombork i Braniewo kiedys odwiedziałm,ale Pasłęka jeszcze nie. Trzeba wpisac to miejsce na moją listę must be:-)

Avatar użytkownika
Sławko Krajtroter 9225 kilometrów
2018-01-11 09:13:51

Świetna trasa wycieczkowa

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2018-01-10 20:05:19

Intensywne zwiedzanie, fajnie. Ja znam tylko Frombork i to słabo. Pasłękiem mnie zaskoczyłeś - nie miałam pojęcia, że to miasteczko warte zwiedzania, dobrze, że nam to pokazałeś.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2018-01-10 20:01:56

Świetna trasa na zwiedzanie, bardzo fajne miejsca, a niektóre jeszcze chyba nie przez wielu odkryte (jak np. Pasłęk).

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2018-01-10 11:43:32

Nieodkryte przeze mnie tereny

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2018-01-09 16:33:38

Bardzo ciekawe miejsca odwiedziliście.Ja tylko dotarlem do Fromborka.Mam nadzieję że nie zabraliście depresji z Raczków Elbląskich.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72312 kilometrów
2018-01-09 13:41:36

Super wycieczka. Deptaliśmy Wam po piętach, tylko około miesiąc później i chyba mniej dokładnie np. nie dotarliśmy do Raczek Elbląskich.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020