Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
gdanisko , Danusia

Po drugiej stronie Wisły, w Kwidzynie

2016-04-16
2016-08-29 21:20:16
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Z hotelowego okna w Gniewie widzieliśmy nie tylko manewry rycerskiej drużyny ,ale także królową polskich rzek-Wisłę.  W oddali, po jej drugiej stronie, widać było panoramę sąsiedniego miasta , Kwidzyna. I tam właśnie udaliśmy się kolejnego dnia po opanowaniu Gniewu.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kwidzyn

Największym zabytkiem Kwidzyna jest zespół katedralno-zamkowy, czyli zamek kapituły pomezańskiej i konkatedra św. Jana Ewangelisty. Najpierw skierowaliśmy się na zamek. Budowla pochodzi z XIV wieku,wzorowano ją na zamkach krzyżackich. Monumentalna budowla robi wrażenie. Jednak najbardziej efektowne jest okazałe, największe wśród wszystkich budowli Państwa Zakonnego gdanisko. Gdanisko to nic innego jak latryna. Jest to wyjątkowo niezwykła ubikacja, bo stanowi ją, oddalona o 54 m od zamku, wieża i prowadzący do niej kryty pomost arkadowy. Pomost wsparty jest na 5 wysokich filarach. Prawdopodobnie dołem przepływał niegdyś strumień. Sam zamek ,jak większość budowli tego rodzaju, przechodził burzliwe dzieje. Wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. Stanowił siedzibę biskupów, był własnością księcia pruskiego Albrechta, mieścił się w nim Sąd Dworski i Ziemski, więzienie, a nawet szkoła i zakład wychowawczy dla młodzieży hitlerowskiej. Obecnie w zamku funkcjonuje Muzeum, prezentujące zbiory dotyczące historii Dolnego Powiśla. Obeszliśmy zamek jedynie z zewnątrz zafascynowani gdaniskiem, a następnie skierowaliśmy się do katedry.Tutaj skorzystaliśmy z ukierunkowania lokalnego przewodnika, który oprowadził nas po świątyni i opowiedział jej historię. Choć katedra jest gotycka, jej wyposażenie jest znacznie nowsze, w stylu neogotyckim, pochodzącym w dużej części z XIX wieku. Niewątpliwą ciekawostką tego miejsca są zachowane groby trzech Wielkich Mistrzów Zakonnych: Wernera von Orseln (1330), Henryka von Plauen i Ludolfa Königa (1348). Prawdopodobnie zostali tu pochowani z uwagi na swoją niepopularność w zakonnych kręgach spowodowaną np. wyjątkową brutalnością, czy chorobę psychiczną. Groby Mistrzów Zakonnych odkryto w 2007r. przy okazji poszukiwania miejsca pochówku mistyczki błogosławionej Doroty z Mątowów ( lub Mątów ) Wielkich. Nie słyszałam wcześniej o tej kobiecie, ani o jej uduchowieniu, więc zaskoczeniem było dla mnie zerknięcie do jej pokutniczej celi, w której za życia kazała się zamurować. Miała wtedy 46 lat, żyła jeszcze 14 miesięcy. Ciarki przeszły mi po plecach, gdy wyobraziłam sobie na jakie życie i śmierć się skazała w imię głębokiej wiary. Podobno jej postać była pierwowzorem dla stworzenia postaci Aldony, bohaterki poematu A Mickiewicza „Konrad Wallenrod”.

zamek
zamek

Kwidzyńska konkatedra ma wiele historycznych ciekawostek, ja wspomnę jeszcze tylko o jednej. Opowiedział nam o tym przewodnik. W świątyni znajduje się kaplica imponująca grobowa generała majora Ottona Friedricha von Groeben, który wsławił się w walkach z Turkami, podróżami i założeniem pierwszej kolonii pruskiej w Afryce. Generał miał 3 żony. Znany był ze swojej słabości do kobiet. Za życia wzniósł dla siebie mauzoleum – kaplicę, którą wyposażyła po jego śmierci ostatnia z nich. Podobno bez zazdrości. Piszę podobno ,bo na jednej z bocznych ścian świątyni ufundowała rzeźbę przedstawiającą generała i jego 3 żony. Dwie klęczą i modlą się, podczas gdy on już figluje z następną. Taka dwuznaczność sytuacji, bo na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby pochylała się nad nim. Cicha zemsta ostatniej żony za to,że nie była jedyną? Wszystkie trzy żony spoczywają w katedralnej kaplicy razem ze swoim mężem.

I to byłoby na tyle z Kwidzynia. Wracaliśmy do Gniewu nieco okrężną drogą, ale o tym w następnej relacji.

zamek
zamek-mury obronne
zamkowy dziedziniec


 

 

zamkowy dziedziniec
zamkowy dziedziniec


 

zamkowy dziedziniec zamek-brama główna katedra katedra-ołtarz nawa boczna- freski freski freski za ołtarzem konfesjonał nawa boczna nawa główna katedra, widok zza głównego ołtarza za głównym ołtarzem za głównym ołtarzem za głównym ołtarzem kaplica Groebena cela bł. Doroty z Mątowów groby Wielkich Mistrzów rzeźba Groebena i jego żon katedra
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2016-09-18 10:31:50

Danusiu świetna wycieczka , pięknie i szczegółowo przedstawiłaś wszystko. Przeczytałam z uwagą. Nie znam bowiem tych miejsc. Dobrze, ze dzięki Twojemu opisowie nieco je poznalam...

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2016-09-02 21:54:12

Pięknie opisałaś Kwidzyń.Bywam tam często bo mam  tam rodzinkę. Bardzo mi się podoba te miasto.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2016-08-31 20:44:23

Ciekawa  historia i zamek foremny,

niestety kawał drogi, może kiedyś przy okazji jakichś północnych wojaży

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2016-08-31 14:19:19

Wybieraliśmy się tam (razem z Gniewem) w poprzedni weekend (20-21/08), ale zwyciężyła opcja grzybobrania. I w sumie nie żałuję, bo zamki zostaną na przyszły rok, a z grzybami nie wiadomo, w zeszłym roku nie było, zaś w tym roku jest zatrzęsienie. Już są posuszone, i ładnie w domu pachnie grzybkami ;-)

A co do wycieczki, to fajna, fajna... Zazdroszczę.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2016-08-31 11:36:05

Połowa była zbulwersowana, a połowa zazdrościła, wydaje mi się że wiadomo, jak płciowo podzieliły się połowy ;)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-08-31 11:25:39

No właśnie, to by się narobiło. A co dopiero w średniowieczu, ciekawe, jak w tamtych średniowiecznych czasach lokalna społeczność zareagowała na ciemnoskórą żonę.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2016-08-31 11:09:50

Rozumiem, że nie jednoczesnie, to by dopiero było :) Na szczęście nasza część świata to jednak w miarę normalne miejsce :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2016-08-31 11:04:16

Kwidzyn kryje wiele ciekawostek historycznych. Z pewnością widzieliśmy tylko garstkę z nich,choć pewnie najsistotniejszych. Co do żon Groebena to oczywiście generał nie miał ich trzech jednocześnie,tylko kolejno,jako wdowiec. Jedna z nich, podobno ta najbardziej ukochana, miała afrykańskie rysy,pochodziła z terenów obecnej Ghany. Pewnie przywiozł sobie tą miłość ze swoich afrykańskich wojaży. Miał też liczne kochanki. A propos Afryki,to Otto Groeben uchodzi za pierwszego kolonizatora , z tego powodou hitlerowcy wykorzystali jego postać jako "patrona" swoich walk w Afryce. ( Africa Corps).

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2016-08-31 09:56:38

Pięknie Danusiu, podobną trasę kiedys przemierzaliśmy dokładnie poznałas Kwidzyn i piękny jest na Twoich fotkach. Kiedyś to tak z tymi mnogimi żonami często jakoś było, żeby nie było powrotu w dzisiejszych czasach ;)

Lechna Weekendowy turysta 71 kilometrów
2016-08-30 14:18:52

piękna wycieczka w ciekawe miejsca .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020