Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Oświęcim widziany inaczej ….

2015-03-28
2015-03-28 20:42:30
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Oświęcim, miasto w Małopolsce , znane głównie ze względu na nazistowski obóz śmierci Auschwitz . Dziś nie będzie jednak martyrologicznie . Opowiem o samym mieście. Zamku, rynku, synagodze .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
OświęcimNa początku lutego , w tym roku wybraliśmy się do Oświęcimia w Małopolsce . Dzień był słoneczny, choć dość chłodny. Gdzie – niegdzie jeszcze leżał śnieg (na kilku fotach to widać). Postanowiliśmy pozwiedzać miasto oraz zamek .

zamek w Oświęcimiu ta i 8 kolejnych fot
zamek w Oświęcimiu ta i 8 kolejnych fot


Właśnie na ów zamek, stojący na sporej skarpie tuż nad brzegiem przepływającej Soły skierowaliśmy pierwsze kroki. Zamek odnowiony, prezentuje się całkiem ciekawie. Aż trudno uwierzyć , iż dopiero od 2010 roku jest on siedzibą muzeum. Muzeum Zamkowe w Oświęcimiu , tak brzmi jego dokładna nazwa. Przejęło ono część zbiorów Etnograficznego Centrum Kultury.

Zamek, jak większość takich budowli , ma bogatą i burzliwą historię.

Już w XII wieku na wzgórzu wznosił się drewniany pierwowzór zamku, zniszczony przez Tatarów . Odbudowany był jako budowla kamienna. Stał się on siedzibą utworzonego w XIV wieku Księstwa Oświęcimskiego. Można by długo o tym opowiadać lecz daruję to sobie ; wspomnę jedynie , iż na zamku, w czasie swych podroży zatrzymywali się m.in. : Kazimierz Jagiellończyk czy królowa Bona .Najmniej łaskawy dla zamku był wiek XX , był on siedzibą władz okupacyjnych w czasie II Wojny Światowej a następnie instytucji państwowych Urząd Miasta czy Urząd Pracy ….

Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się w kierunku dawnej synagogi obecnie pełniącej rolę muzeum, związanego z kulturą żydowską. To łaściwie dwa polączone ze sobą budynki. Niestety nie było już otwarte. Poczytaliśmy jedynie tablice informacyjne i poszliśmy na rynek. Rynek spory, zadbany. Powstał już w XIV wieku, początkowo jako plac targowy. Wokół zachował o się sporo secesyjnych kamieniczek. Jest i zabytkowa studnia. Dawny ratusz, również umiejscowiony na rynku jest niewielki , zaledwie piętrowy z charakterystyczną wieżyczką zegarową.

Najciekawszy budynek , to obecny gmach sądu. To dawna kamienica Ślebarskich, licząca prawie dwa wieki. Zabytki Oświęcimia to kościoły oraz dawny budynek Salezjanów, obecnie siedziba zespołu szkół.

Warto dodać, iż miasto ma ciekawy pomysł na promocję , otóż na murach wielu kamieniczek wiszą spore biloardy z replikami fot miasta z lat 30-stych ubiegłego wieku . Warto je obejrzeć ; dają wyobrażenie o tym jak w okresie międzywojennym miasto tętniło życiem.

Później groza II-giej Wojny Światowej rzuciła cień na miasto ; dosłownie i w przenośni…..

widok na Sołę, ze wzgórza zamkowego Synagoga ta i 4 kolejne foty Ratusz zabytki sakralne ta i 3 kolejne foty zabytkowy gmach sądu ta i 2 kolejne foty wystawy na rynku ta i 2 kolejne foty
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-03-31 13:33:57

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']ciekawa opowiecsc o miejscu o ktorym zawsze mysle jako o zagladzie ludzkosci. ,a tutaj niespodzianki  - ZAMEK . SYNAGOGA -SYNAGOGA  w miejscu KAZNI narodu zydowskiego !!! - Karol przejezdzalem pol roku temu  przez Oswiecim  -no szkoda.     [/cytuj]

 Symagoga jest i to dość spora, przed wojną znaczny procent mieszkańcow stanowili Żydzi...

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-03-31 12:00:31

Pomijając to, czym się Oświęcim utrwalił w pamięci nas wszystkich, piękne miasto. Planujemy w tym roku wstąpić do Oświęcimia, być może uda się też choć na chwilę na zamek wejść.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-03-31 09:15:48

ciekawa opowiecsc o miejscu o ktorym zawsze mysle jako o zagladzie ludzkosci. ,a tutaj niespodzianki  - ZAMEK . SYNAGOGA -SYNAGOGA  w miejscu KAZNI narodu zydowskiego !!! -

Karol

przejezdzalem pol roku temu  przez Oswiecim  -no szkoda.

 

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-03-30 20:18:02

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Monunko, odwiedzłaś Moje strony, Szkoła Zalezjan - kierunek tokarz, kiedy to było. Mieszkałem w okolicach droga - Oświęcim - Wadowice - wieś Trzebieńczyce blisko Zatora. W Zatorze otrakcje dla dzieci, a także w pobliskim Inwałdzie. Dawno tu nie byłem - mieszkają tu moi bracia i siostra.  Pozdrawiam Tadek  [/cytuj]

 Tadziu, nie wiedziałam, że to Twoje rodzinne strony. Jakoś  wydawało mi się, że ty czestochowiczanin lub wywodzący się ,  z ktorejś miejscowości na Jurze z dziada , pradziada ... Tak często bowiem opisujesz ten region i tak fajnie wędrujesz po okolicy.

     Natomiast szkoła salezjańska - czy to taki spory budynek z czerwonej cegły , gdy wjężdza się  do Oświęcimia ze strony Chelmka ? Jesli tak to mijalam go ; nawet był rozwieszony, na murach szkoły plakat o wielkim spotkaniu absolwentów .

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2015-03-30 13:24:10

Monunko, odwiedzłaś Moje strony, Szkoła Zalezjan - kierunek tokarz, kiedy to było. Mieszkałem w okolicach droga - Oświęcim - Wadowice - wieś Trzebieńczyce blisko Zatora. W Zatorze otrakcje dla dzieci, a także w pobliskim Inwałdzie. Dawno tu nie byłem - mieszkają tu moi bracia i siostra. 

Pozdrawiam Tadek 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-30 08:13:52

Miasto sympatyczne. Ostatnio byłam tam ze 3 lata temu i również zwiedzaliśmy miasto,zamek, a nie obóz. Tak dla odmiany.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2015-03-29 21:34:01

Fajne fotki znanego mi dość dobrze miasta, zwłaszcza spacerowo. Często bywam u bliskiej rodziny. Może dlatego Oświęcim nie wywiera na mnie jakiegoś większego wrażenia.

Ale Obozy to zupełnie inna sprawa...

pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-03-29 18:41:12

[cytuj autor='M Ela']Mi się zawsze kojarzył z obozem, może dlatego że tylko o nim się mówi. Nawet na wycieczkach szkolnych nie pokazuje się innego oblicza tego miasta a szkoda bo patrząc na zdjęcia na wiele do zaoferowania.  [/cytuj]

   Racja Elu, o samym mieście praktycznie nie słychać. Tylko o obozie.

Ja wiele razy przejeżdzałam niedaleko ale nigdy nie zatrzymywałam się na zwiedzanie. Uznałam, że obóz znam (jeszcze z wcieczki w liceum), więc po się zatrzymywać . Teraz pojechalismy tam docelowo i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona , nie tylko ciekawym zamkiem na wzgórzu .

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-03-29 16:30:57

Mi się zawsze kojarzył z obozem, może dlatego że tylko o nim się mówi. Nawet na wycieczkach szkolnych nie pokazuje się innego oblicza tego miasta a szkoda bo patrząc na zdjęcia na wiele do zaoferowania. 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-03-29 15:23:29

Fajnie opisałś odwiedzone miasto. Niby znane ale ...

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-03-29 10:32:49

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ładny oświęcim :) też znamy go tak spacerowo, nie tylko z obozu [/cytuj]

  No właśnie Aniu, okazuje się ,ze Oświecim to ciekawe miasto ze sporym  zamkiem .  Warto się tam zatrzymać lub popjechać docelowo. Większość ludzi kojarzy jednak Oświęcim z Muzeum Auschwitz .....

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2015-03-29 09:38:03

Ładny oświęcim :) też znamy go tak spacerowo, nie tylko z obozu

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020