Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
widać naprawdę dużo, Maciej A

Tatry Zachodnie - Rohacze, Wołowiec, Banikov

2011-09-17 - 2011-09-19
2013-09-28 17:51:33
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów

Czasem życie zakpi sobie z planów, więc pozostaje wspomnienie.

Tatry zachodnie w ciepłej wrześniowej oprawie, piękne...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zuberec

2011.09.17 Zverovka - Rohacka Dolina - Smutna Przełęcz - Rohacze - Wołowiec - Rakoń - Grześ- Dolina Łatana - ZverovkaPoczątek na parkingu w dol. Rohackiej, obok stoków narciarskich. Na Smutną Przełęcz podchodzimy niebieskim szlakiem mijając Tatliakową Chatę i jeziorko. Ładna dolinka, część trasy pokonuje się asfaltem, a od chaty typowym tatrzańskim chodnikiem. Piękne widoki z każdym metrem wysokości coraz szersze, zmieniają się piętra roślinności i charakter otoczenia . Z przełęczy dalsza droga wiedzie granią przez zębate i skaliste Rohacze do kopiastego i zielonego Wołowca. Wraz z stopniowo poprawiającą się pogodą coraz piękniej prezentują się Tatry Zachodnie, a są cudne. Na Wołowcu było wniesione z poświęceniem piwko i godzinna przerwa konserwacyjno-kontemplacyjna :-).

nad zbiornikiem Orawskim
nad zbiornikiem Orawskim


Szlakiem granicznym schodzimy do Grzesia. Wspaniałe panoramy na obydwie strony łagodnego grzbietu, towarzyszy nam kosówka . Z Grzesia zieloną lesistą doliną Łataną wracamy do parkingu w Zverovce.

Ciekawa i urozmaicona trasa, jedna z ulubionych w tym rejonie. Zarówno zobaczy się zielone łagodne grzbiety typowe dla Tatr Zachodnich, jak i skaliste i przepaściste - bardziej charakterystyczne dla Tatr Wysokich szczyty. Miejscami na odcinku Rohaczy szlak ubezpieczony łańcuchami. Spokojnym tempem czas 12 h.

wieczór u podnóża, Zuberec
w dol. Rohacką
co miłość stworzyła...2011.09.18 Dol. Żarska - Smutna Przeł. - Banikov - Przeł. Jałowska - Dol. Żarska

grań nad Doliną Rohacką
grań nad Doliną Rohacką

W górę doliny Żarskiej podchodzimy szlakiem w zboczu ponad asfaltem drogi. Aż do schroniska towarzyszą nam tatrzańskie lasy. W schronisku krótka przerwa na śniadanie i rozpoczynamy intensywniejsze podejście pod Smutną Przełęcz, znów przekraczamy piętra roślinności. Z przełęczy tym razem ruszamy w stronę Banikova. To znów świat skał i stromych szczytów jak w Wysokich Tatrach, szlak wiedzie piękną widokowo granią, trochę w dół i trochę w górę. Piękna słoneczna pogoda, na grani wiało mocno, ale bez przesady. Za to na Banikovie zaskoczyła nas siła wiatru, żeby ustać trzeba było się pochylić do przodu i uważać na porywy. Popodziwiawszy trochę widoki ruszyliśmy w dół w stronę Jałowskiej Przełęczy ,gdzie było już prawie bezwietrznie. Tutaj wyciągneliśmy wytęsknioną zupkę chmielową i kopyta ciesząc się chwilą, a słońce muskało łagodnie...

Troszkę później zeszliśmy do Żarskiego schroniska, obok jest cmentarzyk ofiar gór na którym chwilę pobyliśmy.

i staw w tejże
i staw w tejże

Na koniec po demokratycznym głosowaniu zamiast iść 6,5 km do wylotu doliny Żarskiej wypożyczyliśmy hulajnogi i zwariowanym zjazdem asfaltową drogą dopełniliśmy atrakcji dnia (polecam i bez obaw, nawet mimo podpisywania dokumentu że robi się to na własną odpowiedzialność ;-) )

Kolejny fantastyczny szlak. Znów Tatry Wysokie w środku pasma Zachodnich. Iść i chłonąć. Miejscami ubezpieczenia. Jako wisienka na apetycznym torcie hulajnoga w kasku. Całość 10h.

górna część Dol. Rohackiej
ku Smutnej Przełęczy
widok na Wołowiec i Ostry Rohacz

2011.09.19 Skansen w Zubercu

W dniu wyjazdu zwiedziliśmy jeszcze skansen wsi orawskiej w Zubercu. Spory teren, ładnie położony i wypełniony tym czym powinien. Jest co zwiedzać, my dość sprawnie to wykonaliśmy, ale można się bardziej wczuć w temat. Przyjemne miejsce do zobaczenia.

ku Smutnej Przełęczy
ku Smutnej Przełęczy

czas 2h

I to by było na tyle. Bazę wypadową mieliśmy w Zubercu, w sam raz na ten rejon. Tanio, bardzo ładnie i z dala od tłumów. Nie wiem jak jest w lipcu i sierpniu, ale we wrześniu - super. W drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze nad zbiornik Orawski. Mieliśmy popłynąć na wyspę, ale niestety - statki już nie kursowały.

pod Smutną Przełęczą
pod Smutną Przełęczą

widok na Wołowiec i oba Rohacze pod Smutną Przełęczą na Przełęczy w drodze na Rohacze w drodze na Rohacze w drodze na Rohacze Ostry Rohacz na pierwszym planie idąc granią Rohaczy Wołowiec i Rakoń widziany z Rohaczy Widok z Rohaczy w stronę Banikova widok z Rohacza Płaczliwego na Ostry i Wołowiec Płaczliwy Rohacz, a w tle chmurny Banikov na grani Rohaczy na grani Rohaczy Rohacze widziane spod Wołowca widać ladnie Rohackie Stawy na Wołowcu w dole Dol. Rohacka widać graniczny szlak graniowy z Wołowca na Kończysty Wierch Dol. Wyżnia C hochołowska i Chochołowska widziane z Wołowca widok z grani na Wołowiec i Rakoń idąc na Grzesia kosówkowy odcinek najwyższa jest Osobita patrząc w stronę Polskich Tatr Zachodnich w drodze na Grzesia spojrzenie w stronę Wołowca a tu w stronę Kominiarskiego Wierchu i grzbietu Ornaku, między nimi przycupnęła Iwaniacka Przełęcz przez Dol. Łataną przez Dol. Łataną przez Dol. Łataną w górę Dol. Żarskiej w górę Dol. Żarskiej w drodze na Smutną Przełęcz w drodze na Smutną Przełęcz górna część Dol. Żarskiej Dol. Żarska Smutna Przełęcz Smutna Przełęcz grań Rohacze i Wołowiec widziane z szlaku na Banikov szlak graniowy na Banikov Dolina Rohacka w swej okazałości grań z góry Liptowska Mara w tle na grani przed nami Banikov widać naprawdę dużo przed nami Banikov na grani na grani w tle Giewont i Czerwone Wierchy na grani na grani w dole Rohackie Stawy na grani na grani na grani widok z Banikova widok z Banikova zejście do Przełęczy Jałowskiej poniżej Przełęczy Jałowskiej i dalej w stronę schroniska w Dol. Żarskiej ... pojazdy Schr. w Żarskiej Dol. pomnik partyzantów ... cmentarzyk ofiar gór skansen skansen ... skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen z balkonu skansen wsi Orawskiej w Zubercu skansen skansen skansen skansen skansen skansen skansen
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2015-08-22 15:16:05

rewelacyjne zdjęcia z trasy częściowo nam znanej, ale my dotarliśmy tylko na Wołowiec, Rochacze ... może za jakiś (spory) czas ;)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2013-11-04 07:46:16

[cytuj autor=' Dori']Maciuś a jak trudnościowo wygląda podejście i zejście z Rohaczy? Dużo luf, łańcuchów? Z Wołowca oba wygladają potwornie stromo i zastanawiałam się jak przy halnym 70km/h ludzie tam wchodzą i schodzą :) Chciałabym je zdobyć, ale nie wiem czy podołam. [/cytuj]

Przy takich wiatrach lepiej się siedzi przy kominku i grzane wino spożywa :-)

A sam szlak? Z bliska wygląda lepiej. Jeżeli chodziłaś po Orlej Perci lub innych tego typu szlakach to będzie bez problemu. Nie ma tych trudności zbyt dużo.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
2013-11-03 09:33:36

Maciuś a jak trudnościowo wygląda podejście i zejście z Rohaczy? Dużo luf, łańcuchów? Z Wołowca oba wygladają potwornie stromo i zastanawiałam się jak przy halnym 70km/h ludzie tam wchodzą i schodzą :) Chciałabym je zdobyć, ale nie wiem czy podołam.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2013-10-01 09:54:50

może się kiedyś zbiorę i uzupełnię opisy

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2013-09-30 09:14:01

Piękne zdjęcia i widoki, tylko dla mnie brakuje opisu zdjęć / ciągle powtarzam /.

Pozdrawiam Tadek

Ostatnio edytowany: 2015-08-22 15:52

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2013-09-29 19:40:35

kilku dni zabrakło do wyjazdu w Tatry :-(

"a miało być tak pięknie, wywiady, wizyty w zakładach pracy...."

więc na pocieszenie pozostało wspomnienie ciepłego i słonecznego września,

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-09-29 19:24:49

Piekno i potęga gór ! Zazdraszcvzam tego łazikowania Macieju:)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2013-09-29 13:00:07

Super powędrowałeś. Widoki przepiękne.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-09-28 21:45:26

Tary jak zawsze zachwycające. Widoki przecudne tylko pozazdraszczać wypada. Świetna wyprawa. Brawo

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-09-28 21:25:15

piekna wyprawa w Tatry . tylko pozazdroscic.

 

pozdarwaim Karol

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2013-09-28 20:03:11

Ale super wyprawa Macieju, przepiękne zdjęcia, a nad zbiornikiem byliśmy kilka lat temu. A czemu wspomnienia, a plany nie wyszły?

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-09-28 19:24:41

Nooo,Macieju,toście ładnie i powędrowali i powspinali się. Podziwiam,podziwiam i jeszcze raz podziwiam! Chyba bym się troszkę bała tych "ścieżek" przy łańcuchach. Ale widoki oczywiście wspaniałe i warte grzechu. Podobał  mi się także myk z hulajnogami.Grunt to pomysł! Super wyprawa!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020