Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Monika Rode

Palmiry muzeum miejsce pamięci

2012-05-26
2012-12-30 16:28:55
Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów

Palmiry to miejsce pamięci,które pokazuje ofiary  II wojny światowej. Na światło dzienne wychodzi okrucieństwo,brutalność zadane Polakom przez Niemców.

 

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Grodzisk Mazowiecki > Kampinos > Palmiry

Cmentarz w Palmirach to jedno z najbardziej znanych w Polsce miejsc zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. Tu, na terenie Puszczy Kampinoskiej, zostało rozstrzelanych 1757 osób.(więźniów przywożonych z Pawiaka i innych więzień warszawskich)
Dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń, obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach. Jest ono oddziałem Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Zobazcycie wiele fototografi, dokumentów i pamiątek związanych z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach. Na mnie wrażenie zrobiła tablica z nazwiskami osób dowodzących zbrodniami na Polakach i co się z nimi stało...


Wśród ponad 2115 grobów jest wiele mogił znanych osób, m.in. grób Janusza Kusocińskiego - złotego medalisty na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, Macieja Rataja - marszałka Sejmu, Mieczysława Niedziałkowskiego - posła, działacza PPS, Heleny Jaroszewiczowej - senator RP, Jana Pohoskiego - wiceprezydenta Warszawy.Miejsca nagrobków oznaczone są na mapie.


Do głębokich przemyśleń wzbudza napis, wypisany na ścianie celi przez więźnia z Alei Szucha, a który zawisł przy wejściu na cmentarz palmirski:
"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć."Wstęp jest bezpłatny,najwygodniej dojechać własnym transportem lub autobusem z WarszawyAktualne informacje znajdziecie na :http://www.palmiry.mhw.pl/mhw/index.jsp?place=Menu07&news_cat_id=195&layout=1&lang=pl

Avatar użytkownika
Monika Rode Krajtroter 2501 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-12-31 09:56:44

Warto pamiętać o takich miejscach, ważnych w historii Polski. Dobrze, że o tym napisałaś Moniko.

pozdrawiam:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020