Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Vincci

Sosnowieckie Parki -"Sielecki"(Mauvego)

2012-10-20
2012-10-23 09:56:27
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
SosnowiecPark Sielecki - park miejski w Sosnowcu, usytuowany przylegle do dzielnicy Sielec. Linię graniczną parku wyznacza ul. 3 Maja, zabudowania dzielnicy Sielec oraz ulica Mościckiego (dawna Nowotki). Największy z Sosnowieckich parków. Występuje tu około 60 gatunków drzew i krzewów, przy czym średni wiek drzew wynosi około 90 lat. Przez środek parku przepływa rzeka Czarna Przemsza.Park powstał przed rokiem 1835 po odbudowie z pożaru Zamku Sieleckiego, jako część dóbr rodziny Renardów. Uporządkowany na zlecenie hr. Andrzeja Renarda. W latach międzywojennych stał się parkiem miejskim, ogólnie dostępnym. W latach 60. XX w wyburzono część starej zabudowy parku, włącznie z ogrodzeniem. Zachowano jedynie Zamek Sielecki oraz zabytkową wieżyczkę, mieszczącą się obecnie pomiędzy blokami na wprost wejścia frontowego do hali lodowiska i od ulicy Parkowej.

W miejsce zniszczonej zabudowy parku wybudowano amfiteatr, dziś nieistniejący, baseny kąpielowe funkcjonujące do dziś jako kąpielisko otwarte oraz sztuczne lodowiska, stanowiące bazę treningową drużyny hokejowej Zagłębia Sosnowiec.

W latach 90. XX w. rozmontowano słynny Pomnik Czynu Rewolucyjnego, znajdujący się wówczas w centralnym punkcie parku. Sławę pomnikowi przyniosła wysoka konstrukcja rurowa. Po likwidacji pomnika, marmurowy podest pozostały po pomniku oraz przyległy plac. Na miejscu dawnego pomnika wybudowano nowy monument. Obecny pomnik składa się z wizerunku orła białego (orzeł z godła Polski) oraz napisu : ” Wolność Praca Godność „. W roku 2005, 9 czerwca powstał w zachodniej części parku, w pobliżu lodowiska SkatePark. Jest on drugim obiektem po drewnianym placu zabaw urozmaicającym wypoczynek w parku.Podest wokół obecnego pomnika adaptowany jest często na scenę muzyczną. W parku odbywają się imprezy . Na popularnych imprezach na terenie parku rozbijają się stragany oraz luna park.

Nieistniejący Nowy pomnik na miejscu rozebranego pomnika Czynu Rewolucyjnego. Widok na Skate Park Zima w parku Sieleckim Zima w parku Sieleckim Zima w parku Sieleckim Zima w parku Sieleckim Zima w parku Sieleckim Zima w parku Sieleckim Zima... Zima... Zima w parku Sieleckim Zima w parku Sieleckim
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-10-24 19:04:54

Vincci, piękne foto-art:)  patrzę na foty z sentymentem, amfiteatru w Parku Sieleckim nie pamiętam lecz dawny Pomnik  Czynu Rewolucyjnego tzw rurki jak najbardziej...pozmieniało się w Parku Sieleckim.Tylko Przemsza dalej płynie leniwie:)

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-10-23 17:33:13

Złota polska jesień, Vinci ładnie to uchwyciłes pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2012-10-23 10:14:33

Widzę, że piękna seria nam się kroi :) Znów piękne zdjęcia! Bardzo jesiennie na Polskich Szlakach się zrobiło :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020