Sosnowieckie Parki -"Sielecki"(Mauvego)

2012-10-20
2012-10-23 09:56:27Park Sielecki - park miejski w Sosnowcu, usytuowany przylegle do dzielnicy Sielec. Linię graniczną parku wyznacza ul. 3 Maja, zabudowania dzielnicy Sielec oraz ulica Mościckiego (dawna Nowotki). Największy z Sosnowieckich parków. Występuje tu około 60 gatunków drzew i krzewów, przy czym średni wiek drzew wynosi około 90 lat. Przez środek parku przepływa rzeka Czarna Przemsza.

Park powstał przed rokiem 1835 po odbudowie z pożaru Zamku Sieleckiego, jako część dóbr rodziny Renardów. Uporządkowany na zlecenie hr. Andrzeja Renarda. W latach międzywojennych stał się parkiem miejskim, ogólnie dostępnym. W latach 60. XX w wyburzono część starej zabudowy parku, włącznie z ogrodzeniem. Zachowano jedynie Zamek Sielecki oraz zabytkową wieżyczkę, mieszczącą się obecnie pomiędzy blokami na wprost wejścia frontowego do hali lodowiska i od ulicy Parkowej.

W miejsce zniszczonej zabudowy parku wybudowano amfiteatr, dziś nieistniejący, baseny kąpielowe funkcjonujące do dziś jako kąpielisko otwarte oraz sztuczne lodowiska, stanowiące bazę treningową drużyny hokejowej Zagłębia Sosnowiec.W latach 90. XX w. rozmontowano słynny Pomnik Czynu Rewolucyjnego, znajdujący się wówczas w centralnym punkcie parku. Sławę pomnikowi przyniosła wysoka konstrukcja rurowa. Po likwidacji pomnika, marmurowy podest pozostały po pomniku oraz przyległy plac. Na miejscu dawnego pomnika wybudowano nowy monument. Obecny pomnik składa się z wizerunku orła białego (orzeł z godła Polski) oraz napisu : ” Wolność Praca Godność „. W roku 2005, 9 czerwca powstał w zachodniej części parku, w pobliżu lodowiska SkatePark. Jest on drugim obiektem po drewnianym placu zabaw urozmaicającym wypoczynek w parku.

Podest wokół obecnego pomnika adaptowany jest często na scenę muzyczną. W parku odbywają się imprezy . Na popularnych imprezach na terenie parku rozbijają się stragany oraz luna park.

Komentarze

2012-10-24 19:04:54

Vincci, piękne foto-art:)  patrzę na foty z sentymentem, amfiteatru w Parku Sieleckim nie pamiętam lecz dawny Pomnik  Czynu Rewolucyjnego tzw rurki jak najbardziej...pozmieniało się w Parku Sieleckim.Tylko Przemsza dalej płynie leniwie:)

pozdrawiam:)

2012-10-23 17:33:13

Złota polska jesień, Vinci ładnie to uchwyciłes pozdrawiamy

2012-10-23 10:14:33

Widzę, że piękna seria nam się kroi :) Znów piękne zdjęcia! Bardzo jesiennie na Polskich Szlakach się zrobiło :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: