Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wislina, Magda

Rowerowy szlak Mennonitów

2012-07-28
2012-07-28 10:09:41
Avatar użytkownika
Magda Uzależniony od podróży 1347 kilometrów

W 2010 r w porozumieniu kilku gmin powstał rowerowy szlak Mennonitów,który prowadzi przez urokliwe zakątki Żuław.

Odcinek trasy,który tu przedstawiam prowadzi przez Przejazdowo-Wiślinę-Lędowo-Wróblewo. Dalej ścieżką można dojechać do Grabiny-Zameczek.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Przejazdowo > Wiślina > Lędowo > Wróblewo

Nasza normalna trasa ma ok 15km i prowadzi z Przejazdowa do Grabiny-Zameczek. Jednak tym razem wyjechaliśmy dość późno więc dojechalismy tylko do Wróblewa. Trasa jest bardzo łatwa,prowadzi nową ścieżką z kostki. Jedyna "premia górska" znajduje się na moście nad nową obwodnicą Trójmiasta. Na wieczór warto zabrać bluzy,bo ścieżka prowadzi nad wodą i może być chłodno.Ale od początku. Wyjeżdżamy z domu i na wspomnianym moście skręcamy w kierunku Pruszcza Gdańskiego.Mijamy fermę wiatrową i wśród pól dojeżdżamy do cmentarza w Wiślinie gdzie znajduje się pierwszy zabytek brama-dzwonnica z 1792r. Znajduje się tu także pierwsza tablica informacyjna (króka historia miejscowości,informacja o następnych zabytkach na trasie).Jedziemy dalej.Mijamy kościół i prostą ścieżką dojeżdżamy do drewnianego mostu na pograniczu Bystrej i Lędowa. Zatrzymujemy się na chwilę z nadzieją,że zobaczymy bobry. Jednak tym razem nie mamy szczęścia. No cóż może innym razem. Widzimy już pieknie odnowiony budynek dawnej szkoły (z przełomu XVIII i XIXw.) i przejeżdżamy przez kolejny mostek. Gdzie mozna odpocząć sobie i sie posilić w "szałasie". Dalej obserwujemy bociany,które próbują sił w lataniu (na trasie jest ok 6-7 gniazd tych pięknych ptaków).Pokonujemy kolejny most i zatrzymujemy się przy tablicy pamiątkowej. Następny punkt trasy to zabytkowy kościólek we Wróblewie (XVIw),który wybudowano na samy brzegu Motławy. Przy kościele rosną wspaniałe dęby-pomniki przyrody. Obok znajduje sie plac zabaw i zadaszone stoliki. Robi się późno, więc nie jedziemy dalej tylko wracamy do domu.

Wiślina
Wiślina


Trochę informacji na temat Mennonitów: jest to jeden z odłamów anabaptyzmu,który przez prześladowania musiał opuścić Holandię. Na Żuławy trafili najprawdopodobniej po 1543r. gdy po wielu powodziach rada miejska postanowiła zasiedlić te tereny. Olędrzy (tak ich nazywano) osiedlili się w Bogatce,Wiślince,Trzcinisku,Błotniku,Bystrej i Lędowie. Oczywiście pisze o najbliższych mi terenach.Do dziś stoją tu charakterystczne zabudowania(domy mieszkalne połączone z zagrodą). To dzięki nim Żuławy posiadają tak rozbudowany system melioracyjny. Mimo tych zasług w Gdańsku nie byli oni do końca akceptowani,ponieważ byli skryci,skromni i nie dopuszczali do siebie obcych. A swoją pracowitością zagrażali gdańskim mieszczanom.

Drewniany most nad Motławą

Dziś Mennonici zamieszkują głównie Stany Zjednoczone i znani są jako Amisze.Na koniec dodam,że słynna gdańska Goldwasser (słodka wódka z płatkami złota) jest ich produktem.

Lędowo
Lędowo
Lędowo Wróblewo Słońce już zachodzi,wracamy do domu
Avatar użytkownika
Magda Uzależniony od podróży 1347 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-08-01 12:07:17

Fajnie  oraz zdrowo, bo na rowerku, pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-07-28 19:50:24

Bardzo ciekawy szlak, na Wybrzeżu jest sporo śladów mennonitów.

Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020