, Zbyszek Mat

Jesienny Rajd Kniejołaza 2011- Zielony Szczecin

2011-10-16
2012-05-06 19:09:25
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Spacery po Puszczy Bukowej

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Puszcza Bukowa

 Jesienny Rajd Kniejołaza 2011„ Magiczna Puszcza Bukowa, bo tu znajdujemy ślady historii sprzed tysięcy lat i historie pojedynczych ludzi, pozostałości pamiątek z przed II światowej wojny jak i te powojenne. To miejsce tak chętnie odwiedzane przez tych przed nami, jak i dziś przez nas. To tu, przed pierwszą wojną światową znajdowało się ulubione miejsce łowów i odpoczynku króla pruskiego Fryderyka II, cesarza Wilhelma II, Bismarcka, Carla von Clausewitza, Helmuta Moltkego a przed drugą wojną - Göringa. Co przyciągało tych, co przed nami … i nas dzisiaj?. Przyroda, ślady historii, ładne i przyjazne dla wszystkich szlaki wycieczkowe, wspomnienia młodzieńczych spacerów po puszczy..? Myślę ze jest to jedno z tych magicznych miejsc, do których ciągle można wracać i wracać.”

Dziś wyruszamy szlakiem pełnym opowieści o duchach, duszkach i demonach zamieszkujących w dzikich ostępach Bukowej. Z miejsca spotkania wyruszamy dość liczną grupą w kierunku leśniczówki gdzie w okolicy można spotkać Leśne Licho – złośliwego leśnego duszka, który lubi straszyć i niepokoić ludzi przebywających w lesie, szczególnie w nocy, – bo „Licho nie śpi”. Bezpiecznie prowadzeni przez dobre duszki dochodzimy do leśniczówki, bo tu możemy spotkać demona o imieniu Leszy. Leszy troszczy się o zwierzynę leśną i sam las. Dawniej pasterze, aby żyć dobrze z Leszym przynosili mu jedzenie, aby ich stada były bezpieczne od dzikiego zwierza. A więc Leszy to taki pomocnik leśniczego.

Mijając leśniczówkę ścieżką biegnącą wzdłuż Doliny Rudzianki, i dalej brukowaną drogę, dochodzimy do rozstajów dróg zwanych Bramą Czwójdzińskiego, gdzie wchodząc w głąb puszczy, klimatycznym i urokliwym i mrocznym miejscu, słuchamy ciekawych opowieści o istotach niebezpiecznych i złośliwych, zamieszkujących bagna i mokradła lasów wszelkie, o bestyjach zwanych Czartami. Wędrowcom po puszczy mogą pojawić się pod postacią wiru powietrznego zsyłając na ludzi niepogodę i choroby.Błotnistym odcinkiem zielonego szlaku, przecinając Drogę Górską dochodzimy do miejsca zwanego Szmaragdową Topielą. A tu bywają złowieszcze demony wodne zwane Utopcami. Niezwykle chudy i wysoki człowiek o zielonej oślizgłej skórze, dużej głowie i ciemnych włosach. Bardzo lubi wciągać pod wodę kąpiących się ludzi a na brzeg wychodzi tylko w czasie nowiu.

Wracając na Drogę Zygzak akurat w samo południe dochodzimy do Stępnówki, gdzie przy pięknym widoku na rozległe pola, przewodnicy snują ciekawych opowieści o żeńskich demonach zwanych Południcami. Opiekunki pół i zbóż od kwietnia do rozpoczęcia żniw snują się nich zsyłając na ludzi udary słoneczne, zasłabnięcia i bóle głowy. Patrzyłem na te pola, ale niedane mi było ich zobaczyć. Może już nie ten wzrok, nie te oczy …?

Odchodząc od Drogi Furmańskiej, Drogą Graniczną i skręcając w prawo dochodzimy do Oczka Ponikwy. Tu bywają Biesy. Leśne demony kryjące się na bagnach, rozstajnych drogach i w lasach, bardzo nieprzychylne ludziom. Mogą wstąpić w człowieka, odebrać mu rozum lub wyprowadzić w głęboką puszczę na pastwę dzikiego zwierza.

W kierunku Małego Bukowca dochodzimy do znajdującego się tam miejsca ogniskowego, pieczone kiełbaski i możliwość spotkania z Dobrochoczym poprawia nam humory i usuwa „strach” z twarzy. Dobrochoczy to demon rządzący szczęściem i powodzeniem łowieckim i czuwa nad wszelką zwierzyną. Dla przyjaźnie usposobionych do lasu ludzi jest bardzo przyjazny i opiekuńczy.

W czasie postoju, miała też miejsce prezentacja niesamowitych - zarówno pod względem wizualnym jak i pod względem techniki ich wykonania – Przy ognisku, co jest dodatkową atrakcją swoje prace prezentuje nam artysta, pan Marcin Przydatek.

Dalsza droga biegła przez tereny podmokłe wymagała różnych technik przekraczania bagien, ale szczęśliwie Błędne Ogniki- pokutujące po śmierci dusze ludzi, ukazujące się na mokradłach w postaci migoczących światełek nie przeszkadzały nam w dalszej wędrówce.

Traktem, do Drogi Chojnowskiej, następnie szlakiem niebieskim obok Grodziska Chojna (to 10 000 lat- tak, tak) dochodzimy do Głazu Grońskiego gdzie rajd dla wielu się zakończył.

Puszcza Bukowa w Szczecinie

My wierząc w opiekę nad nami sprawowaną przez Dobrochoczego, rządzącego szczęściem i powodzeniem łowieckim udajemy się dalej.

Bo Puszcza ze swoją tajemniczością bywa też groźna. Nieraz w czasie moich wędrówek po puszczy spotykam takie „łanie”, że chwytam się za serce i puls i ciśnienie w moim wieku prawie 200. Pytam się mojej doktor czy to jest wskazane w moim wieku?. Uśmiecha się tylko i mówi: „ spacerować, spacerować,… „

Ale często można spotkać i groźne zwierzęta takie jak dzik …. I często tak jak pokazują ostatnie zdjęcia, kończy się to źle dla ……….. dzika – ale żeby aż tak !!!?.

Szczecin, Szczecin, Szczecin ….

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4828,szczecin-szczecin--szczecin-.html

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-05-07 09:52:40

[cytuj autor='Prończuk Adam'] Baśniowe, tajemnicze wędrowanie z dreszczykiem. Przemiła lektura. Pozdrawiam [/cytuj]

Ładnie to Adaś napisał. Podpisuję się pod tym i pozdrawiam

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-05-07 07:41:40

 

To był dłuuuuugi weekend, ale i na pewno zaowocuje to nowymi opisami. Czytam i czekam na opisy Mokunki z Jury i Szlaku Orlich Gniazd. Byłem tam tydzień i widzę, że niewiele tam widziałem.. To trzeba powtórzyć, ale już nie w tym roku.

Adamie, piszesz o baśniowym i tajemniczym wędrowaniu. No, jak się ma takie „motywatory” – jeden trzynaście lat  a drugiej już czwarty rok leci i kilka „motywatorków” rozrzuconych po „świecie” to coś tam im trzeba pokazać z kraju „ojców i dziadków”. Przysyłają mi takie też linki: http://www.google.ca/search?q=crawford+lake&hl=en&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vL6ZT6SNHq236QH58qTLBg&sqi=2&ved=0CE0QsAQ&biw=1366&bih=667#hl=en&tbm=isch&sa=1&q=lake+crawford     znad Lake Crawford w Ontario, lub  http://www.google.ca/search?q=crawford+lake&hl=en&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vL6ZT6SNHq236QH58qTLBg&sqi=2&ved=0CE0QsAQ&biw=1366&bih=667#hl=en&tbm=isch&sa=1&q=lake+crawford+ontario++turkey+voltures&oq=lake+crawford+ontario++turkey+voltures&aq=f&aqi=&aql=&gs_nf=1&gs_l=img.12...29988.32420.13.34240.2.2.0.2.2.0.0.0..0.0.QPXvjuBIr4w&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=adb9e8fa22bda4e6&biw=1366&bih=667

 ale gdzie tam im do naszego Szmaragdowego !!!. Czytają to, co pisze mój wnuk ze mną i czytają wiele Waszych ciekawych opisów na PSz i widzę, że coraz większe zainteresowanie krajem ich „ojców”. I co by nie pokazywali to nasze najładniejsze.

Pozdrowienia dla Mokunki, dla Ciebie Adamie, Stanisława i Wszystkich Krajtroterów wędrujących po naszym pięknym kraju i czytających te nasze „opowieści”.

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-05-06 22:35:03

Baśniowe, tajemnicze wędrowanie z dreszczykiem. Przemiła lektura. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
2012-05-06 21:37:58

Zbyszku, zaglądam do Ciebie a tu tyyyle wycieczek wrzuciles.Narazie przedarłam sie przez ta , inne na pożniej, oki?

Fajnie i ciekawie.pozdrawiam:)))

Ostatnio edytowany: 2012-05-10 17:42

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-05-06 20:56:19

Na pewno te nasze Polskie Szlaki poprowadzą Cię i po naszych nizinych szlakach. Jest tu wiele, wiele tajemnic i zagadkowych obiektów które ciągle są na nowo odkrywane. Myślę że i Szczecin ten który pamiętasz z przed dwudziestu lat, zmienił sie tak bardzo.że warto kiedyś porównać z obrazami przeszłości. Stanisław, pozdrawiam i w miarę czasu życzę wrażeń z przepięknych szlaków w górach. 

Ostatnio edytowany: 2012-05-06 20:57

Ostatnio edytowany: 2012-05-06 22:02

Gość
2012-05-06 20:30:19

Faktycznie - magiczna Puszcza Bukowa. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020