Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Obelisk u skraju Lisiego Jaru, Tomek

Władysławowo i okolice w kilka dni cz.III

2012-01-16
2012-01-16 22:12:18
Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów

 

Przebywając we Władysławowie proponuję podążyć do najdalej na północ wysuniętego miejsca w Polsce.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jastrzębia Góra

WładysławowoJastrzębia Góra. Wytrwali turyści, którzy z Władysławowa podążą w kierunku Jastrzębiej Góry, po minięciu wcześniej wspomnianego Przylądka Rozewie dotrą do miejsca, które wśród miejscowej ludności zwane jest Lisim Jarem. Pamiętajmy o tym (jeśli nie podążamy plażą, a „górą” klifu), że przed wrześniem 1939 roku ten szlak zwany był „Drogą ku słońcu”, którą podążało wiele znamienitych osób II RP dążąc do modnego podówczas kąpieliska.Lisi Jar miał kiedyś kilka kilometrów długości, jednak przez wieki morze pochłonęło prawie cały ten obszar. Dzisiaj jar stanowi rozcięcie pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą głębokością dochodzące do 50 metrów i mające naprawdę strome zbocza. U wylotu jaru znajdziemy dosyć zaskakujący monument. Otóż według podań w roku 1594 w tym miejscu król Zygmunt III Waza salwował się z morskich odmętów podczas powrotu z nieudanej wyprawy do Szwecji. Podążając dalej na zachód dotrzemy do obelisku zwanego Gwiazdą Północy, gdzie według najnowszych badań znajduje się najdalej na północ wysunięty kraniec Polski.

Tablica na obelisku
Tablica na obelisku

Gdy już obejrzymy ten obelisk możemy udać się do centrum miejscowości, gdzie przy Bulwarze Światowida w biurze Informacji Turystycznej, będącym jednocześnie centralą Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, możemy nabyć Certyfikat potwierdzający pobyt w tym miejscu. Korzystając z okazji zobaczmy również wille pochodzące z okresu początków II RP, w których znajdowały wytchnienie osoby znane „ze świecznika” okresu międzywojennego z prezydentem Mościckim na czele. Nasz spacer możemy zakończyć w jednej z wielu turystycznych knajpek lub udać się do kościoła ojców Jezuitów, aby wsłuchać się w brzmienie organ, które budzi ze snu wyjątkowo zaangażowany w to co robi miejscowy organista.

Widok klifu w kierunku zachodnim Do Gwiazdy Północy Gwiazda Północy Widok klifu w kierunku wschodnim Klif w Jastrzębiej Górze Kaszubskie Nuty
Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-01-19 13:51:33

[cytuj autor=' Danuta']   Toju! Tomku! Wasze relacje są bardzo ciekawe i gdyby nie odległość, to już pewnie wraz z Mokunką i innymi Krajtroterami- poczłapalibyśmy nad morze.Niestety mnie narazie muszą wystarczyć Wasze opowieści, zdjęcia, a wraz z nimi wirtualny powiew jodu- którego baaardzo mi tutaj brakuje. Niemniej pięknie dziękuję za zaproszenie. Pozdrawiam cieplutko :-) Ostatnio edytowany: 2012-01-19 12:10[/cytuj]

 

 

No, baaa oczywiście , ze byłybyśmy nad morzem z Danusią wraz z innymi krajoterami z woj sląskiego(które od Jury, poprzez Zagłębie aż po Beskidy sie ciągnie-więc i krajotroterów sporo by było, hihihi :)

Narazie zazdraszczamy i  spieszymy oglądać każda "obfoconą" nadmorską wycieczkę:)))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-01-19 12:09:52

 

Toju! Tomku! Wasze relacje są bardzo ciekawe i gdyby nie odległość, to już pewnie wraz z Mokunką i innymi Krajtroterami- poczłapalibyśmy nad morze.Niestety mnie narazie muszą wystarczyć Wasze opowieści, zdjęcia, a wraz z nimi wirtualny powiew jodu- którego baaardzo mi tutaj brakuje. Niemniej pięknie dziękuję za zaproszenie. Pozdrawiam cieplutko :-)

Ostatnio edytowany: 2012-01-19 12:10

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-01-19 11:54:14

[cytuj autor=' toja1358'] Danusiu, Mokunko i Stasiu, a także wszyscy inni - przyjeżdżajcie, morze czeka, Tomek pięknie zachęca!   [/cytuj]

Tak racja , Tomek zachęca pięknie, jako i ty to czynisz Toja, w każdej twojej wycieczkowej opowieści:).pozdrawiam z dalekiego Sosnowca:)))

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-01-18 22:09:48

Danusiu, Mokunko i Stasiu, a także wszyscy inni - przyjeżdżajcie, morze czeka, Tomek pięknie zachęca!

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-01-17 14:12:25

Ja co prawda nadrabiać nie musze (bo -jak wspominałam-kiedys tam byłam) lecz wypadałoby sie ponowni wybrać w te rejony.Jak mawia stać 'do nadrobienia".pozdrawiam Tomku, fajna wycieczka  na 5 :)))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-01-17 13:18:58

Nie mogłam sobie odmówić przetłumaczenia tekstu na ostatnim Twoim zdjęciu:

To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.
To są basë, to są skrzëpczi, to òznaczô Kaszëba.
Òznaczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.

czyli:

To jest krótkie, to jest długie, to kaszubska stolica.
To są basy, to są skrzypce, to oznacza Kaszuba.
To Kaszub, basy, skrzypce, krótkie, długie, to kaszubska stolica.

Coraz bardziej mi się podobają miejsca które opisujesz. Chyba bede musiała wreszcie zaplanować wyjazd nad morze. I nadrobiś straaaaszne zaległości. Pozdrawiam :-)

Gość
2012-01-16 23:21:32

Nigdy tam nie byłem, choć bywałem bardzo blisko. Do nadrobienia. Dzięki.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020