, monika

Busko - Zdrój - Uzdrowisko w Dolinie Nidy

2011-05-26
2011-05-26 07:28:41
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Busko - Zdrój malownicze miasteczko położone na Garbie Pińczowskim .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Busko - Zdrój

" Sad "" ... W moim mieście wyrąbali sady

Ciągnące się szeroko hen - aż po Zdrój

W moim mieście wyrąbali sadyPachnące wiosenną zamiecią

I lata owocem dojrzałymSad ... "

Wojtek Belon .

Malownicze miasteczko położone na Garbie Pińczowskim . Wokół miasta niegdyś rozciągały się sady owocowe . Jednak Busko ma w sobie jakiś magiczny urok .

Busko - Zdrój słynie z kuracjuszy . Busko prawa miejskie uzyskuje w 1287 r . Na tym miejscu istniała już wcześniej osada założona przez siostry norbertanki . Siostry te użyły swoich wpływów na dworze ks. Bolesława Wstydliwego . Dzięki tym wpływom osada miała przywilej wydobywania solanki . Potrzebne to było do warzenia soli , a przecież sól to był bardzo cenny towar .

Dzięki prawom miejskim , mieszkańcy mogli dostawać jeszcze więcej przywilejów . Miasto leży na trasie dawnego szlaku handlowego z Wiślicy do Chęcin .

To tutaj w XIX w wieku zaczęto wydobywać i wykorzystywać solankę do celów leczniczych . Zaczęły do Buska przybywać coraz liczniejsze grupy kuracjuszy , a to za sprawą Feliksa Rzewuskiego .

Mnie do Buska - Zdroju przyciągnęła fascynacja architekturą drewnianą . W tym pięknym miasteczku jest cudowny drewniany kościółek p.w. św. Leonarda . Ta malownicza i jakże piękna świątynia powstała w 1699 r .

Już wcześniej w tym miejscu istniała podobna , postawiona prawdopodobnie w XII w . W wewnątrz zwróciłam uwagę na przepiękną polichromowaną belkę tęczową . Jest w niej wiele unikatowych polichromii .

Spacerując uliczkami tego unikatowego miasta . Wsłuchiwałam się w szum drzew , śpiew ptaków . Idąc dalej kieruję się w stronę dawnego klasztoru norbertanek . To piękna i bardzo ciekawa świątynia , była kilkakrotnie palona . To co dziś oglądamy powstało w 1820 r po kolejnym pożarze . To trzecia świątynia stojąca w tym miejscu . Przy kościele na niewielkim placyku stoi figura N.M.P .

Wchodzę do środka . Niegdyś to co dziś jest nawą główna , było długim prezbiterium . Dlaczego tak długim , musiało pomieścić stalle przeznaczone dla norbertanek . Po kościele z XII w została tylko kaplica M. B. Częstochowskiej . Kaplica powstała na planie kwadratu . Możemy w niej podziwiać przepiękne epitafium Anny z Korycińskich Kowalewskiej . Jest tu także tablica z informacją kto ją ufundował , a był to Zygmunt Urbański .

Jednym z takich miejsc pełnych uroku jest park zdrojowy . W parku tym ustawiono malowniczą kapliczkę p.w. św. Anny . Fundatorami kapliczki byli sami kuracjusze .

Spacerując po Busku przyglądam się licznie tu zgromadzonym domom zdrojowym . Jeden szczególnie mnie zaciekawił . Stoi przed nim bardzo ciekawy posąg . To rycerz Dresław .

Nie bez przyczyny stoi w tym miejscu . Stał tu kiedyś niewielki pałacyk ówczesnego właściciela Buska , niejakiego Dresława .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Gość
2011-05-28 19:07:22

Busko Zdrój naprawdę piękne miasto. Pozdrawiam Moniko, Staś.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-27 10:02:35

Adamie !

To prawda Busko jest prześlicznym miastem .

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-05-27 07:34:35

Moniko. Udało mi się doszukać, że Rycerz Dersław sprowadził do osady zakonnice norbertanki. Zapisał im później w testamencie cały swój majątek. Sympatyczne miasto. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021