Wiosna na Kampinoskim Szlaku Przechadzkowym, josearcadio

Wiosna na Kampinoskim Szlaku Przechadzkowym

2010-04-18
2010-04-18 23:04:42
Avatar użytkownika
josearcadio Wędrowiec 160 kilometrów
Na tym szlaku znajdziesz najlepiej zachowane wydmy śródlądowe w Europie. Zaś polana turystyczna u jego końca może posłużyć za miejsce wspaniałego weekendowego pikniku. Aby spędzić popołudnie na Szlaku Przechadzkowym w Kampinoskim Parku Narodowym, wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od centrum Warszawy.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kampinoski Park Narodowy

Szlak Przechadzkowy wiedzie z Izabelina do Wólki Węglowej i ma 7,3 kilometra. Jest to trasa przeznaczona tylko do wędrówki pieszej. Można go przebyć w półtorej do dwóch godzin. Aby dotrzeć do początku szlaku komunikacją miejską, najlepiej dojechać do stacji metra Młociny, a stamtąd wsiąść w autobus 708 i jechać do przystanku Sienkiewicza. Trzeba tylko pamiętać, że to już druga strefa. Do Szlaku Przechadzkowego dojdziemy skręcając z ul. 3 Maja, tuż przy przystanku, w Krasińskiego, a następnie w Prymasowską. Sam szlak polecany jest przede wszystkim dla turystyki rodzinnej i faktycznie w ładną pogodę w weekend to popularne miejsce spacerów rodzin z dziećmi. Maszerując szlakiem, który jest oznaczony kolorem czerwonym, trudno pobłądzić, bo znaki informują o wszelkich zakrętach w zrozumiały sposób, do tego występują co około 100 metrów, a niekiedy nawet częściej.

Góra Ojca

Już po nieco ponad dwóch kilometrach docieram do miejsca, gdzie zaczynają się wydmy. Dawno temu, w postglacjale, czyli wtedy gdy lądolód ustępował z naszych ziem, a wody lodowca topniały, z piasków osadzonych w pradolinie Wisły, wiatr utworzył wydmy śródlądowe. Obecnie, wzdłuż Wisły wydmy ciągną się na przemian z bagnami. Jedną z najwyższych wydm jest Góra Ojca. Ma prawie 101 m n.p.m. Nazwa odnosi się do ks. Władysława Korniłowicza, który współtworzył Zakład dla Niewidomych w Laskach, a na wydmie chciał wybudować dom rekolekcyjny. Plan nie powiódł, ale szlachetny ksiądz został upamiętniony.Jeziorko Opaleń

Na piątym kilometrze szlaku, mijam Jeziorko Opaleń. To sztuczny zbiornik wodny. Jeszcze stosunkowo niedawno, bo w okresie międzywojennym, znajdowała się tu bażantarnia miejscowego właściciela ziemskiego. Obecnie, poza tym, że jeziorko stanowi urozmaicenie leśnego krajobrazu, sprzyja istnieniu bogatego świata roślinnego i zwierzęcego. Występują tu między innymi żaby i traszki. Ja dostrzegam tylko dwie żmije pełzające wśród chrustu. Na tym odcinku, Szlak Przechadzkowy jest jednocześnie ścieżką dydaktyczną „Wokół Opalenia”. Tablice informacyjne zawierają przystępne i ciekawe fakty dotyczące tej części parku.

Polana Turystyczna

Do Polany Turystycznej w Opaleniu dochodzę po sześciu kilometrach wędrówki. To doskonałe miejsce na piknik na zakończenie wycieczki. Szlak Przechadzkowy krzyżuje się wieloma innym trasami – pieszymi i rowerowymi. Tym samym, na polanę docierają i piechurzy, i zwolennicy dwóch kółek. Przybywają tu całe rodziny i grupy przyjaciół, aby spędzić popołudnie przy grillu. Również dzieci na pewno będą zadowolone z pobytu na polanie w Opaleniu, bo mają tu do dyspozycji plac zabaw i bramki do gry w piłkę. Z Polany Turystycznej już niedaleko do Wólki Węglowej i końca Szlaku Przechadzkowego z przystankiem autobusu 110 w kierunku metra Marymont.

Wybierając się do Kampinoskiego Parku Narodowego, znalazłem w domu swój bilet do Puszczy Kampinoskiej, w której byłem 13 lat temu na wycieczce szkolnej. Teraz na pewno nie będę czekał tak długo.

Avatar użytkownika
josearcadio Wędrowiec 160 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020