Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Tablica informacyjna, Darek

Wejście na Chełmiec.

2009-09-25
2009-09-25 11:42:42
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Chełmiec (851 m) jest drugim co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich, i z pewnością jest szczytem najbardziej charakterystycznym.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Boguszów Gorce

Chełmiec to porfirowy masyw zawdzięczający swój kształt wulkanicznej przeszłości tych terenów. Gorąca magma wdarła się kiedyś w utwory karbońskie i wyniosła je ku górze, dlatego na stokach Chełmca spotyka się m.in. osadowe zlepieńce. Dyletanci, postrzegający go z innych sudeckich pasm, mylą czasami Chełmiec ze Ślężą, a to głównie za sprawą stacji przekaźnikowej na szczycie i pewnego podobieństwa zewnętrznego. Być może także krajobrazowa analogia stoi za posądzaniem Chełmca o rolę prasłowiańskiej góry kultowej.
Wierzchołek jest świetnym punktem widokowym na Sudety, chociaż byłby lepszy, gdyby udostępniono wreszcie turystom wieżę widokową w kształcie zamku z 1888 r. , podobno są takie plany tylko nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane. Romantycy bardzo cenią nocny widok Wałbrzycha rozlanego u podnóża tej że góry. Pamiętać należy jednak, że na Chełmcu nie ma gdzie spać i po nocnym upajaniu się przepięknymi widokami mamy dwie alternatywy, pierwsza to zejście do pobliskiej miejscowości Boguszów Gorce, lub druga nocleg w namiocie na szczycie Chełmca.
Ciekawostką jest, że tak mocno kojarzony z Wałbrzychem Chełmiec (widać go z każdej niemalże części miasta) administracyjnie należy do Szczawna Zdroju.Dodać jeszcze mogę, że podczas wejścia na szczyt góry Chełmiec, towarzyszą nam umeszczone przy drodze kamienne tablice stacji Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego, a na samym szczycie znajduje się wielki metalowy krzyż widoczny nawet z kilkudziesięciu kilometrów.

W oddali wieża widokowa i stacja przekaźnikowa
W oddali wieża widokowa i stacja przekaźnikowa


Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego :

Krzyż Jubileuszowy
W oddali stacja przekaźnikowa
Krzyż Jubileuszowy

HANIEBNY WYROK – Pamięci Górników Kopalni Barytu
BRZEMIE KRZYŻA – Pamięci Górników Kopalni Uranu
PIERWSZY UPADEK – Pamięci Górników KWK „Wałbrzych”
MIŁOSC MATKI – Pamięci Górników KWK „Victoria”
POMOC SZYMONA – Pamięci Górników KWK „Julia”
CHUSTA WERONIKI – Pamięci Górników Noworudzkich Kopalń Węgla Kamiennego
DRUGI UPADEK – Pamięci Górników Kopalń Rud Metali
KOBIECE ŁZY – Pamięci Skalników Kopalń Kamieni i Minerałów
TRZECI UPADEK – Pamięci Górników Kopalń Francji
ZDARTE SZATY – Pamięci Górników Kopalń Belgii
BOLESNE GWOŹDZIE – Pamięci Górników Kopalń Niemiec
TAJEMNICA ŚMIERCI – Pamięci Górników Kopalń Kresów Wschodnich
MARTWE CIAŁO – Pamięci Górników Zesłańców
GRÓB W SKALE – Pamięci Wszystkich Ofiar GórnictwaWieża widokowa Pamiątkowa tablica Maszt antenowy Miejsce na ognisko Wieża widokowa Pamiątkowa tablica Widok ze szczytu Góry Chełmiec Krzyż Jubileuszowy Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego Początek wyprawy Boguszów - Gorce Wejście na Chełmiec.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020