Tablica informacyjna, Darek

Wejście na Chełmiec.

2009-09-25
2009-09-25 11:42:42
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Chełmiec (851 m) jest drugim co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich, i z pewnością jest szczytem najbardziej charakterystycznym.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Boguszów Gorce

Chełmiec to porfirowy masyw zawdzięczający swój kształt wulkanicznej przeszłości tych terenów. Gorąca magma wdarła się kiedyś w utwory karbońskie i wyniosła je ku górze, dlatego na stokach Chełmca spotyka się m.in. osadowe zlepieńce. Dyletanci, postrzegający go z innych sudeckich pasm, mylą czasami Chełmiec ze Ślężą, a to głównie za sprawą stacji przekaźnikowej na szczycie i pewnego podobieństwa zewnętrznego. Być może także krajobrazowa analogia stoi za posądzaniem Chełmca o rolę prasłowiańskiej góry kultowej.
Wierzchołek jest świetnym punktem widokowym na Sudety, chociaż byłby lepszy, gdyby udostępniono wreszcie turystom wieżę widokową w kształcie zamku z 1888 r. , podobno są takie plany tylko nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane. Romantycy bardzo cenią nocny widok Wałbrzycha rozlanego u podnóża tej że góry. Pamiętać należy jednak, że na Chełmcu nie ma gdzie spać i po nocnym upajaniu się przepięknymi widokami mamy dwie alternatywy, pierwsza to zejście do pobliskiej miejscowości Boguszów Gorce, lub druga nocleg w namiocie na szczycie Chełmca.
Ciekawostką jest, że tak mocno kojarzony z Wałbrzychem Chełmiec (widać go z każdej niemalże części miasta) administracyjnie należy do Szczawna Zdroju.Dodać jeszcze mogę, że podczas wejścia na szczyt góry Chełmiec, towarzyszą nam umeszczone przy drodze kamienne tablice stacji Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego, a na samym szczycie znajduje się wielki metalowy krzyż widoczny nawet z kilkudziesięciu kilometrów.

W oddali wieża widokowa i stacja przekaźnikowa

Stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego :

HANIEBNY WYROK – Pamięci Górników Kopalni Barytu
BRZEMIE KRZYŻA – Pamięci Górników Kopalni Uranu
PIERWSZY UPADEK – Pamięci Górników KWK „Wałbrzych”
MIŁOSC MATKI – Pamięci Górników KWK „Victoria”
POMOC SZYMONA – Pamięci Górników KWK „Julia”
CHUSTA WERONIKI – Pamięci Górników Noworudzkich Kopalń Węgla Kamiennego
DRUGI UPADEK – Pamięci Górników Kopalń Rud Metali
KOBIECE ŁZY – Pamięci Skalników Kopalń Kamieni i Minerałów
TRZECI UPADEK – Pamięci Górników Kopalń Francji
ZDARTE SZATY – Pamięci Górników Kopalń Belgii
BOLESNE GWOŹDZIE – Pamięci Górników Kopalń Niemiec
TAJEMNICA ŚMIERCI – Pamięci Górników Kopalń Kresów Wschodnich
MARTWE CIAŁO – Pamięci Górników Zesłańców
GRÓB W SKALE – Pamięci Wszystkich Ofiar GórnictwaAvatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020