, Łukasz

Wadowice - szlakiem Karola Wojtyły

2009-09-15
2009-09-16 11:08:09
Avatar użytkownika
Łukasz Krajtroter 3788 kilometrów
Jednodniowy wyjazd z Narzeczoną do Wadowic, by zobaczyć kilka wybranych punktów Szlaku Papieskiego i skosztować pysznej kremówki 😉

Znowu wtorek i kolejna wycieczka. Tym razem do miasta, które nie trzeba nikomu przedstawiać - Wadowice.Naszą podróż zaczęliśmy o godz. 9. w PKS'ie z Katowic, który zawiózł nas bezprośrednio do Wadowic. Byliśmy tam ok. godz. 11. Od razu ruszyliśmy na Rynek, by tam zacząć zwiedzanie miejsc związanych z Karolem Wojtyłą i Janem Pawłem II - taka ukrócona wersja Szlaku Papieskiego (LINK).

Widok z balkonu muzealnego
Widok z balkonu muzealnego

Pierwszym punktem, był oczywiście Dom Rodzinny Karola Wojtyły, który spędził tu 18 lat swojego życia - dzieciństwo i młodość. To z tego domu, co wielokrotnie powtarzał, widział zegar na ścianie kościoła przypominając mu, że "Czas ucieka, wieczność czeka". Wstęp jest bezpłatny, można zostawić dobrowolne ofiary na utrzymanie domu. Pomimo tego, że już wrzesień czyli okres szkolny, było dość sporo ludzi i wycieczek wszelkiej maści. Ogólnie, to chodziliśmy spokojnie, przepuszczając dzieciaki z podstawówki i mogliśmy bez stresu czytać podpisy pod zdjęciami, oglądać monety itp. (Dom Rodzinny Ojca Świętego).

Po wyjściu z domu udaliśmy się do mieszczącego się na przeciwko muzeum miejskiego, w którym obecnie przedstawiana jest wystawa "Wadowice Karola Wojtyły". W tym miejscu wielki ukłon do organizatorów i pomysłodawców muzeum! Fenomenalna atmosfera i sposób przedstawienia wystawy, aż zachęca do zwiedzania. Z tego muzeum powinni inni brać przykład. Chociażby to, co MOŻNA w muzeum, a w większości jest zabronione (ze strony muzeum):

Widok z balkonu muzealnego
Widok z balkonu muzealnego
Stary gramofon


  • oglądać i dotykać, zapominając o ograniczeniach,
  • słuchać i rozmawiać, niekoniecznie szeptem,
  • przyprowadzać dzieci, nie obawiając się o niszczenie eksponatów,
  • zbierać materiały edukacyjne i robić zdjęcia.


Genialny pomysł. Zachowam więcej w tajemnicy, by zachęcić wszystkich do zwiedzenia Muzeum Miejskiego w Wadowicach, a konkretnie na tą wystawę. (Strona Muzeum)

Kolejnym punktem była Bazylika Mniejsza, w której na chwilę uklękliśmy i pomodliliśmy się.Potem tylko zaznaczając miejsca ważne z Karolem Wojtyłą czyli Urząd Miejski (dawne gimnazjum) i budynek cukierni, o której mówił Jan Paweł II (Kremówka w tamtych czasach kosztowała 15 gr 😉 )

Gdy zbliżała się 13 udaliśmy się na obiad. Długo nie szukaliśmy. Zaraz na rynku znaleźliśmy miłą restaurację z dobrym jedzeniem.

Zdjecie z Karolą Wojtyłą przez lupę
Zdjecie z Karolą Wojtyłą przez lupę

Po obiedzie odpoczywaliśmy na Rynku, pooglądaliśmy, co mają do zaoferowania wadowickie stragany z pamiątkami i ... odwiedziliśmy sklep z produktami ojców Benedyktynów 🙂 Bardzo klimatyczne miejsce. (Strona Internetowa z produktami).

Ostatnim punktem naszej wycieczki była kawiarnia w zacisznym miejscu Wadowic, gdzie skosztowaliśmy "Papieskiej Kremówki".

Rynek Wadowic
Urząd Miejski
Balkon muzeum

I tak przed godziną 16 poszlismy na dworzec PKS, by pojechać do Katowic, skąd już autobusem miejskim pojechaliśmy do naszych domów.

Balkon muzeum
Balkon muzeum

Informacja Turystyczna Wadowic

Bazylika Mniejsza Bazylika Mniejsza ... ... Słynny motyw gołębia na fontannie Fontanna Wadowicka Gołąb w fontannie Kremówka! ;) Wadowice - szlakiem Karola Wojtyły Wejście
Avatar użytkownika
Łukasz Krajtroter 3788 kilometrów

Komentarze

Marta Gałązka Domator 15 kilometrów
2011-08-23 09:16:43

Jeśli dobrze pamiętram to muzum jest nieczynne w poniedziałki. Warto o tym pamiętać zanim zaplanuje się wycieczkę. 

Avatar użytkownika
Łukasz Krajtroter 3788 kilometrów
2009-09-16 18:17:00
Już wszystko zaktualizowane - ZAPRASZAM! 🙂
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021