Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Szlak Ekumeniczny wokół Zalewu Ozierany

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-06-21
2020-06-23 14:03:26
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kruszyniany > Zalew Ozierany > Meczet w Kruszynianach > Mizar w Kruszynianach

Na pieszą wycieczkę czy nad wodę? A może w nieznane? Najlepiej połączyć to w całość.Wypatrzyłam w internecie Szlak ekumeniczny, ale wyczytałam też, że jest zaniedbany i trudno go odnaleźć. Szlak biegnie nad zalewem, a na mapie zobaczyłam plażę, ale też znalazłam opinię, że piaszczystej plaży brak. Nie pozostało nic innego jak sprawdzić osobiście co się kryje za tymi trochę sprzecznymi informacjami.

zaraz za zakazem wjazdu
zaraz za zakazem wjazdu

Pojechaliśmy nad Zalew Ozierany znajdujący się koło Kruszynian, „rzut beretem” od granicy z Białorusią. Na miejscu znów zaczęło się od sprzeczności. Zakaz wjazdu, a kilkadziesiąt metrów dalej tabliczka, że droga „dopuszczona do ruchu lokalnego na trasie szlaku ekumenicznego”. Dotarliśmy na ładnie wykoszone miejsce postoju i wyruszyliśmy na poszukiwanie Szlaku ekumenicznego. Byłam dobrze przygotowana, bo rano wydrukowałam mapkę z przebiegiem szlaku. Kierując się tylko strzałką z nazwą szlaku skręciłabym lekko w prawo, kierując się intuicją i mapą raczej w lewo...

Wspięliśmy się na Górę Ekumeniczną – najwyższe ze wzniesień otaczających Zalew Ozierany i już nie mieliśmy wątpliwości, że jesteśmy na właściwej drodze. Obok kamiennego ołtarza stoją symbole trzech religii wyznawanych w tym regionie – krzyż katolicki, krzyż prawosławny i kamień z muzułmańskim półksiężycem. Rozciąga się stąd malowniczy widok na zalew i całą okolicę. Idąc dalej spotykaliśmy kolejne punkty na szlaku – postaci wyrzeźbione w drewnie lub wykute w kamieniu. Były to kolejno: kapliczka św. Eustachego, Lasowid, Święty Hubert, Tatar, Żyd, Leszy – starosłowiański opiekun lasów, diabeł Kuwas, Dziewanna – słowiański odpowiednik greckiej Artemidy.

szlak ekumeniczny
Góra Ekumeniczna
kamień muzułmański


Odnaleźliśmy wszystkie przewidziane na trasie punkty. Niestety tylko św. Hubert i Leszy posiadają tablice informacyjne. Reszta tablic najwyraźniej „wyparowała” od 2006 roku, kiedy szlak został utworzony. Strzałki widzieliśmy na prawie wszystkich rozstajach dróg, ale ponieważ „prawie” robi różnicę, cieszę się, że miałam mapkę szlaku. Przeszliśmy około 6 km.

Tyle w sprawie szlaku ekumenicznego. A plaża? Wąskie zejście do wody zarastające trzciną, dno piaszczysto–muliste, dość daleko jest płytko. Brzeg porośnięty trawą. Plażowiczów trochę – ani mało, ani dużo. Nad powierzchną wody wystają wyłupiaste oczy drewnianego gada przypominającego krokodyla.

Góra Ekumeniczna
Góra Ekumeniczna


Dziecku do szczęścia więcej nie trzeba, a ja nawet ręcznika nie spakowałam, bo nie dowierzałam w istnienie plaży. Oczywiście wyciąganie córci z wody spotkało się z protestem, ale musiałam, gdy twierdząc, że jej ciepło, szczękała zębami. W dodatku byliśmy akurat w połowie drogi, na przeciwległym brzegu niż samochód, a zza lasu nadciągała czarna chmura.

W drodze powrotnej przystanęliśmy przy meczecie w Kruszynianach.

ołtarz na Górze Ekumenicznej i widok na Zalew Ozierany
ołtarz na Górze Ekumenicznej i widok na Zalew Ozierany
kapliczka św. Eustachego Zalew Ozierany potwór w Zalewie Ozierany potwór w Zalewie Ozierany Zalew Ozierany Lasowid Lasowid św. Hubert św. Hubert św. Hubert Tatar Tatar Żyd Leszy Leszy diabeł Kuwas Dziewanna meczet w Kruszynianach meczet w Kruszynianach mizar w Kruszynianach mizar w Kruszynianach mizar w Kruszynianach
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
2020-07-01 08:18:57

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Hehe fajne to, byliśmy w tatarskich Kruszynianach, ale nad to jeziorko nie dotarliśmy, faktycznie to już na granicy ;) [/cytuj]

Oj tak. Mój telefon już krzyczał: Witamy na Białorusi :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2020-06-29 08:22:05

Hehe fajne to, byliśmy w tatarskich Kruszynianach, ale nad to jeziorko nie dotarliśmy, faktycznie to już na granicy ;)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
2020-06-26 22:33:35

[cytuj autor='allie'] Ciekawy pomysł na szlak, myślę, że przydałoby się na trasie trochę informacji o trzech religiach.  Oryginalne te rzeźby-słupy, chyba nie widziałam jeszcze nic w tym stylu. Fajna wycieczka w pięknych okoliczościach przyrody ;-) Czy meczet w Krysznianach można zwiedzić wewnątrz? [/cytuj]

Ogólnie na pewno można zwiedzać meczet wewnątrz, ale w obecnej epidemiologicznej sytuacji nie wiem na jakich zasadach. Wiem tylko, że trzeba zdjąć buty przed wejściem do środka, bo taki jest zwyczaj w tej kulturze (podobnie jak w kościele meżczyźni zdejmują czapki). My tym razem nie wchodziliśmy, bo można powiedzieć, że byliśmy tylko przejazdem. Kiedyś pewnie wybierzemy się na dokładniejsze zwiedzanie.

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2020-06-26 20:55:19

Ciekawy pomysł na szlak, myślę, że przydałoby się na trasie trochę informacji o trzech religiach.  Oryginalne te rzeźby-słupy, chyba nie widziałam jeszcze nic w tym stylu. Fajna wycieczka w pięknych okoliczościach przyrody ;-)

Czy meczet w Krysznianach można zwiedzić wewnątrz?

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4758 kilometrów
2020-06-23 23:04:21

Świetne miejsce łączące 3 kultury. Szkoda tylko, że troche zaniedbane. Ale i tak urokliwe.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020