Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek Krzyżtopór, Anna Piernikarczyk

Na zamku bez stropów czyli magiczny Krzyżtopór

rodzinna, zamek, ruiny
2019-08-28
2019-09-06 10:57:16
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ujazd > Zamek Krzyżtopór

Pierwszy raz stanęłam pod tym zamkiem z Łukaszem jeszcze przed ślubem, to było jakieś 20 lat temu, a my byliśmy na ambitnej wycieczce rowerowej, 300 km od domu. Jakże wtedy urzekł mnie ten zamek, będący w ruinie, ale zupełnie innej od tych, które znamy z Jury. Tutaj mury zachowane znacznie lepiej i są ogromne! Choć wtedy jeszcze opuszczone i przed zabezpieczeniem, robiły niesamowite wrażenie. Przy ponurej aurze, jaka wtedy panowała zamczysko wydawało się mroczne. Wtedy to dowiedziałam się o przepychu, jaki tu niegdyś panował, o nawiązaniach do miesięcy, dni i tygodni w roku, sali balowej ze stropem z akwarium i innych ciekawostkach. Najbardziej do dziś utkwiła mi ta, że w stajniach były kryształowe zwierciadła...Potem przybyliśmy tu w 2011 roku bodajże, mając już dzieci, ale bez nich. Trwały wtedy prace zabezpieczające ruiny i odbywała się nawet jakaś impreza plenerowa, których tu nie brakuje w sezonie turystycznym. I znów zachwyt ogromem tego obiektu!

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór

Przyzywa nas jednak to miejsce co jakiś czas, bo oto w tym roku (2019) po raz trzeci stanęliśmy pod słynnymi krzyżem i toporem, widniejącymi na bramie wjazdowej. Tym razem już z trójką naszych córek, którym pokazujemy piękno Polski i zarażamy ich pasją zwiedzania 🙂 Prace renowacyjne przyniosły dobre skutki, zamek prezentuje się wspaniale i tak myślę, że bycie ruiną bardzo dobrze mu służy i w ten sposób jest dużo ciekawszy, niż gdyby był w całości odbudowany. A to dlatego, że jak mało który zamek w Polsce, jest wielowarstwowy! Urzekają te widoki, kiedy przez okna pojawiają się kolejne i kolejne partie murów, zachowane w róznym stanie i stanowiące magiczny labirynt i cudną mozaikę obrazów. To zawsze najbardziej mnie tutaj zachwyca!

Udoskonalone zostało znacząco zwiedzanie, powstały znakowane trasy, wyróżniające się między sobą numerkami i kolorami. Każda prowadzi po innej tematycznie części zamku, jedna po pałacu, inna po bastionach, jeszcze inna po piwnicach. W sumie jest 5 tras, a każda niesie inne wrażenia. My oczywiście liznęliśmy każdej z nich, dobrze, że Amelia lubi zwiedzać i w dobrze jej w nosidle, bo dość długo nam to zabrało czasu 🙂 Dlatego byłam po zwiedzaniu w pełni ukontentowana, długo dziewczyny nie umiały zapamiętać tego słowa kiedyś, teraz już wiedzą co to znaczy, że mama jest szczęśliwa na wycieczce 🙂

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór


Tak zapamiętale fociłam, że w pewnym momencie rodzina mi się oddaliła, a ja zapomniałam, jaką trasę obecnie zwiedzamy i zwyczajnie się z nimi zgubiłam... Dobrze, że są telefony. Polecam każdemu zamek Krzyżtopór, na pewno nikt nie będzie rozczarowany tym miejscem, przeciwnie, to wielka frajda eksplorować te potężne mury. Jest nawet trasa ekstremalna, dla odważnych, po piwnicach, gdzie bez latarki nie wchodź, bo ciemno jak w głębokiej jaskini! 

Można ten zamek zwiedzać indywidualnie i w grupach, z przewodnikiem. Dla osób indywidualnych w wybrane niedziele i godziny przewodnik gratisowo oprowadza po zamku, wystarczy wykupić podstawowy bilet. Zajrzyj tutaj będąc w tych stronach, my z pewnością jeszcze się pojawimy 🙂

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór


Ps. I jak w domu nieraz z lubością pijemy piwko z glinianych kufli z zamku w Gniewie, tak teraz doszedł szklany kufel z Krzyżtopora 🙂 No i oczywiście kolejny magnesik, w tym roku musieliśmy zrezygnować z lodówki, bo już się nie mieściły i zawisły na metalowej planszy na ścianie w sypialni!

Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek w Ujeździe Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór makieta Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Szlakuś na Zamku Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór piwnice Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór Zamek Krzyżtopór wieża
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72473 kilometrów
2019-09-14 08:46:19

My byliśmy w 2012 roku. Z tego co czytam, sporo się pozmieniało. Tematyczne trasy zwiedzania... Warto byłoby kiedyś tam wrócić.

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2019-09-12 21:16:02

Fajnie, że najmłodsza już wyrasta na Krajtroterkę :).Super wycieczka, fotki cudne. Zamek wspaniały, jak dla mnie to takie ruiny mają więcej uroku niż wspaniałości zamkowe z czasów jego świetności. Akwarium w stropie super, ale marmury i kryształy... Hmmm... ruiny bardziej tajemnicze :).

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2019-09-08 15:28:46

[cytuj autor='Maciej A'] Imponujące, pamiętam żeby się kiedyś wybrać. W czasach świetności ten zamek musiał robić wrażenie [/cytuj]

Maciej, dokładnie to samo pomyślałem, co Ty, kiedy tam byliśmy... Piękne ruiny, imponujące i robiące wrażenie! 

PS. A Barankowi Shaun'owi jak się podobało?

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2019-09-07 08:09:07

Imponujące, pamiętam żeby się kiedyś wybrać.

W czasach świetności ten zamek musiał robić wrażenie

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 49499 kilometrów
2019-09-06 19:36:36

Widzę iż będę musiał się ponownie wybrać na ten zamek,aby zalapac się na przewodnika.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2019-09-06 12:29:55

[cytuj autor='Anja'] Te ruiny robią wrażenie. Niesamowite, że Wam się udało zrobić w tym miejscu panoramę bez ludzi:):):) [/cytuj]

Ludzie byli i to nawet sporo, sama nie wiem :) Po pierwsze byliśmy w środku tygodnia, więc bez tłumów, ale to chyba ten upał, wszyscy uciekali pod te grube mury i faktycznie dziedziniec był taki pustawy cały czas :)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2019-09-06 12:24:20

Te ruiny robią wrażenie. Niesamowite, że Wam się udało zrobić w tym miejscu panoramę bez ludzi:):):)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2019-09-06 12:11:08

[cytuj autor='marian'] Jak ja zawsze pragnąłem zobaczyć ten zamek.Dzisiaj mogę już powiedzieć-byłem widziałem i jestem bardzo nim zachwycony.Ogromna budowa i jeszcze sobie wyobrazić bogactwo jakie tu było,te konie przy marmurowych żłobach i lustrach,akwarium nad salą balową...Chcieliśmy przejść tym labiryntem w piwnicach ale okazało się że za dużo kałuż,już mokrzy byliśmy od deszczu to już nam nie zabardzo chciało się moczyć buty.Jednak trochę wędrowaliśmy podobnymi ścieżkami.Podobają mi sie Wasze wycieczki. Edytowano: 2019-09-06 11:46:07 [/cytuj]

Dzięki :) Bardziej Twoimi śladami wędrowaliśmy w 2011 roku, ale i teraz mamy parę punktów zbieżnych :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2019-09-06 11:45:06

Jak ja zawsze pragnąłem zobaczyć ten zamek.Dzisiaj mogę już powiedzieć-byłem widziałem i jestem bardzo nim zachwycony.Ogromna budowa i jeszcze sobie wyobrazić bogactwo jakie tu było,te konie przy marmurowych żłobach i lustrach,akwarium nad salą balową...Chcieliśmy przejść tym labiryntem w piwnicach ale okazało się że za dużo kałuż,już mokrzy byliśmy od deszczu to już nam nie zabardzo chciało się moczyć buty.Jednak trochę wędrowaliśmy podobnymi ścieżkami.Podobają mi sie Wasze wycieczki.

Edytowano: 2019-09-06 11:46:07

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020