Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, EmiZtg

Zajęcznik i Katorga

2018-08-18
2018-09-09 16:05:19
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Świeradów Zdrój > Stóg Izerski > Zajęcznik > Góry Izerskie

Tego dnia oboje mieliśmy zaplanowane rowery w Górach Izerskich. Pojechaliśmy do Świeradowa Zdroju do wypożyczalni, ale chwilę po tym, jak weszłam na rower i przejechałam kilkanaście metrów, zatrzymałam się przerażona. Przeszło miesiąc temu miałam wypadek rowerowy, w którym mocno się poobijałam. Uderzyłam kaskiem w kamień i posiniaczyłam nogi. Została mi trauma, nad którą nie mam obecnie ochoty pracować. W związku z tym odpuściłam sobie ścieżki enduro, a zamiast nich wybrałam spacer. Mój partner oczywiście mi nie towarzyszył. On pojechał, a ja postanowiłam pójść spacerowym szlakiem na Zajęcznik. To niewysoka górka obok Świeradowa. Ma nieco ponad 600 metrów i w zasadzie oprócz ścieżek biegowych i rowerowych nic na niej nie ma. Nie będę opisywać jak mi się szło, dość powiedzieć, że mnogość dróżek sprawiła, iż kilkukrotnie się zgubiłam. Moja mapa mówiła co innego, niż oznaczenia na tablicy przed wejściem do lasu. Na ogół miewam dobrą orientację w terenie, ale akurat nie tu. Wróciłam więc na parking, na którym spotkałam mojego M. On pojechał na drugą część ścieżek, a ja powędrowałam nad wodospad, który był zaznaczony na mapie. 

Tablica ze schematem ścieżek biegowych
Tablica ze schematem ścieżek biegowych


Finalnie jednak nań nie dotarłam. Doszłam do zielonego szlaku i postanowiłam kawałek nim podejść. Był bardzo stromy, więc potraktowałam go jako trening. Nie chciałam wychodzić zbyt wysoko, jednak po ok. 40 minutach marszu zorientowałam się, że jestem już prawie pod schroniskiem na Stogu Izerskim. W tej samej chwili popatrzyłam na zegarek. Dochodziła 16.40 a na 17.00 umówiłam się z M. na dole. Z jednej strony miałam kilkanaście minut do szczytu, a z drugiej ponad pół godziny na dół. W dodatku wiedziałam, że M. już na pewno ma rozładowany telefon i jeśli zdecyduję się iść dalej, to nie dodzwonię się do niego. Z żalem zawróciłam. Kiedy byłam już prawie na parkingu zadzwonił on. Miał już tylko 5% baterii. Ale byłam zła na siebie, że nie dałam mu znać, na pewno by przeczytał wiadomość i odpisał, a ja mogłabym sobie zaliczyć drugi raz Stóg i wybrać inny szlak zejściowy. Ten zielony, którym wchodziłam według mapy nazywa się "Katorgą". I nic dziwnego. Stromizna jest spora, a do tego asfalt ciągnie się od samego dołu. Nazwa idealna. Na pewno jeszcze wrócę na ten szlak. Świetnie można na nim trenować wydolność pod Tatry i nie tylko. 

Wracając pojechaliśmy jeszcze na Polanę Jakuszycką na chwilę, ale wieczorne zimno szybko zagoniło nas z powrotem do auta.

Rzut oka na Stóg Izerski
na ścieżkach pod Zajęcznikiem
ścieżki biegowe

Trasa: Zajęcznik i KatorgaTo jest miejsce, do którego doszłam Katorgą asfaltowy zielony szlak zakręt spod którego zawróciłam krzyżówka ze ścieżkami enduro Na Polanie Jakuszyckiej Na Polanie Jakuszyckiej Na Polanie Jakuszyckiej
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
tomtur Zapaleniec 600 kilometrów
2018-10-01 22:23:22

Bardzo ciekawa wycieczka. Na jej kanwie możnaby film nakręcić albo nowelę napisać. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19109 kilometrów
2018-09-11 23:47:11

może katorga, ale za to fajna :-)

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
2018-09-10 19:07:51

[cytuj autor='marian']To  miałaś prawdziwą katorgę.[/cytuj]

Żebyś wiedział ;)

 

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
2018-09-10 19:07:38

[cytuj autor='Anja']A sam Świeradów jak Ci się podoba? Tylko jako bazę wypadową można traktować czy coś więcej?[/cytuj]

Przez Świeradów tylko przejżdżaliśmy. Ale w końcu to uzdrowisko, więc można się przejść na spacer po wycieczce.

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2018-09-10 09:22:50

A sam Świeradów jak Ci się podoba? Tylko jako bazę wypadową można traktować czy coś więcej?

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46810 kilometrów
2018-09-09 20:13:29

To  miałaś prawdziwą katorgę.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020