Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, EmiZtg

Boboty

2018-06-03
2018-06-07 16:46:20
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zwardoń > Terchova

Boboty to niski szczyt (1086 m n.p.m.) znajdujący się pomiędzy Dierami a Tiesnavami w Małej Fatrze. Byłam nim od dawna zainteresowana, ale z racji tego, że wycieczka tam jest krótka, to i za bardzo nie było po drodze na niego wchodzić. Ciężko też zrobić sensowną pętlę - część trasy wiedzie asfaltem. W niedzielę koło południa wybraliśmy się zwiedzać słowackie zamki, ale jakoś tak auto samo skręciło na Lokcę i Terchovą. Dojechaliśmy na parking do Stefanovej z zamiarem dojścia jedynie na polanę Podziar i wygrzania się na słoneczku. Akurat leczyłam resztki zapalenia oskrzeli i bałam się, że jakikolwiek większy wysiłek mnie dobije. Ale jak już doszliśmy na polankę, to podjęliśmy decyzję, że przejdziemy się kawałek na Boboty, ale tylko zobaczyć, czy jest błoto, bo wcześniej na szlaku było go sporo. Trasa wiodła prosto do góry bez zakosów, przewyższenie było spore, ale szybko je zdobywaliśmy. W pewnym momencie byliśmy już zbyt blisko szczytu, by rezygnować ze zdobycia go. Po drodze było kilka miejsc widokowych, ale chmury zasłaniały niestety główną grań Fatry. Skał póki co nie było żadnych. Wierzchołek do niedawna był oznaczony tabliczką, ale z niewiadomych nam przyczyn ostał się jedynie słupek z naklejką i ławeczka. Szczyt w tym miejscu jest pokryty lasem i widoków nie ma żadnych. Nie chcieliśmy schodzić tak samo, więc poszliśmy dalej do Tiesnav.

Im bardziej w dół, tym ciekawiej. Po kilku minutach od wierzchołka zaczął się trawers, a następnie ścieżka biegła mocno w dół eksponowanym terenem. Po prawej stronie były skały, po lewej na oko stumetrowa przepaść i żadnej liny ani łańcucha. Na szczęście moje zawroty głowy już opanowane, więc przeszłam sobie spokojnie. Później zaczęły się płytki z łańcuchami i klamrami wiodące wzdłuż mocno przepaścistego zbocza. Przy wchodzeniu nie robi to wrażenia, ale podczas schodzenia widzi się nie tylko szlak, ale też ekspozycję. W związku z tym, że mój M. chce mnie w tym roku zabrać na Ganek w Tatrach, to mam zakaz używania łańcuchów, żeby przyzwyczaić się do poruszania w nieco trudniejszym terenie i do ekspozycji. Musiałam sobie więc dawać radę bez sztucznych ułatwień. Lubię łatwe wspinanie i mieć w rękach nagrzaną słońcem skałę, więc było bardzo fajnie. Niestety szybko się skończyło. Na Bobotach nie ma zbyt wielu łańcuchów, a szkoda. Chętnie bym się dłużej pomęczyła 🙂. 

Architektura Stefanovej
Na polanie Podziar
Na polanie Podziar

Za nami schodziła rodzinka. Wcześniej słyszeli, jak kaszlę i boroki myślały, że to niedźwiedź 😁. Minęliśmy ich, a potem obserwowałam z dołu, jak tragicznie idzie im na łańcuchach. Zastanawialiśmy się, czy nie wrócić, by im pomóc, ale za bardzo gonił nas czas. Przed nami jeszcze kawałek asfaltem, a było już dość późno. Podczas schodzenia minęliśmy kilka fajnych skał, które aż się prosiły, by poprowadzić nimi jakieś drogi. Jakby to było w Polsce, to byłyby obite już od dawna i ustawiałyby się pod nimi kolejki. Słowacy jednak mają dość rejonów wspinaczkowych, by łasić się na kolejne.Na parking musieliśmy iść normalną drogą przez jakieś 3 km. Na szczęście ruch na niej jest niewielki. Mieliśmy więc ciszę i spokój, przerywane jedynie świergotem ptaków. Raz po raz mijał nas jakiś rowerzysta albo biegacz. Na poboczach kwitł czarny bez i ścieliły się wielkie, pachnące liście łopianów. Z lasu dochodził do nas mocny zapach żywicy, a w dali zbocza Wielkiego Rozsutca były pięknie rozświetlone słońcem. Było uroczo 😁. Wracaliśmy niespiesznie rozkoszując się chwilą. Wycieczka mimo że bardzo spontaniczna i nieplanowana, to udała się przednio.

Na polanie Podziar
Na polanie Podziar

 

Na polanie Podziar Idziemy na Boboty :) W rezerwacie Tiesnavy (Cieśniawy) Widok na zbocza Rozsutca i Stoh w głębi Widok z grzebienia Bobotów Zaczynamy zejście Przepaść zabezpieczona łańcuchem Za sosenką lufa Płyta z klamrami, zdjęcie wypłaszcza Sokolie Droga do Stefanovej, w głębi Wielki Rozsutec Zabudowa we wsi Stefanova
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
2018-06-13 00:12:31

Ciężko mi podać takie odcinki, jakie by ciebie interesowały, bo na ogół wybieram takie, z których dużo widać i z atrakcjami w postaci skałek, stromszych miejsc i żelastwa. Zwłaszcza Mała Fatra w takie obfituje. Jeśli lubisz bardziej dzikie rejony to polecam główną grań Wielkiej Fatry, jest podobna do Bieszczad.

[cytuj autor='kristofhetvenharom']Oj, nie dla mnie te piękne góry... Ale cieszę się, że jeszcze się tam wybierasz. Może podpowiesz jakieś odcinki nadające się do przejścia z lękiem wysokości i przestrzeni? Gratuluję ciekawych relacji.[/cytuj]

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7733 kilometrów
2018-06-12 21:21:27

Ach, przepięknie! Na tej polanie to bym od razu mogła się położyć i leżeć do końca lata :)

Avatar użytkownika
kristofhetvenharom Krajtroter 3952 kilometrów
2018-06-08 19:08:06

Oj, nie dla mnie te piękne góry... Ale cieszę się, że jeszcze się tam wybierasz. Może podpowiesz jakieś odcinki nadające się do przejścia z lękiem wysokości i przestrzeni? Gratuluję ciekawych relacji.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2018-06-08 14:35:29

[cytuj autor='EmiZtg'] Mam tam do przejścia kilka fajnych szlaków, więc jeszcze trochę pokuszę ;)Edytowano: 2018-06-08 11:48:28[/cytuj] a niech szarpie "nerę" ;-)

 

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
2018-06-08 11:46:42

[cytuj autor='Maciej A']:-) relaks w górach i kolejne miejsce do zobaczenia,dalej kusisz Małą Fatrą[/cytuj]

Mam tam do przejścia kilka fajnych szlaków, więc jeszcze trochę pokuszę ;)

Edytowano: 2018-06-08 11:48:28

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2018-06-08 10:48:51

:-) relaks w górach i kolejne miejsce do zobaczenia,

dalej kusisz Małą Fatrą

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2018-06-08 10:44:50

Niezła ta historia z niedzwiedziem:)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2018-06-08 08:08:21

Super ten szczyt, niewysoki, a z przygodami i pięknymi panoramkami :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2018-06-07 23:50:58

Pięknie tam.Takie spontaniczne wycieczki okazują się bardzo ciekawe.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020