Londyn 2015

2015-05-31 - 2015-06-03
2015-06-16 15:00:23

Londyn - stolica Imperium Brytyjskiego, miasto założone w 50 r. n. e. Jest jednym z najbogatszych i najdynamiczniejszych na świecie centrów kulturalnych.

Londyn 2015
Palac Buckingham sławny balkon z którego rodzina królewska pozdrawia poddanych
Dzielnica chinska
Przed Buckingham
Trafalgar Squar
Ogród Botaniczny KEW i 2 nast.
Tower Bridge
Palac Buckingham
Park w Hampton Court
Posąg Erosa na piccadilly Circus
Twierdza Tower
Opactwo Westminsterskie, wejscie główne
Hampton Court
Tamiza z Tower Bridge
Wierzchołek Kolumny Nelsona na Trafalgar Square
Przed palacem Hampton Court
Tower Bridge
Jeden z symboli Londynu
Dziedziniec H C
Hyde Park
Twierdza Tower
London Eye
Galeria figur woskowych
Miejsce egzekucj w Tower
Komnaty H C
Tower of London
Brama zdrajców
Big Ben
Palac Westminsterski
Widok z Tamizy
Palac Westminsterski
Ogrod Botaniczny KEW
Palac Kensington
Dolny pomost Tower Bridge
Na promie do Londynu
Big Ben
Rejs po Tamizie
Park w Kensington
U Madame Tussauds
Pałac w Windsorze
Tamiza
Hampton Court
W Kensington
Palac Kensington
Park londyński
Windsor i 4 następne
Przejżdżka konna
Kensington
Aleja wiodąca do palacu Buckingham
Trafalgar Squar
Komnata w Kensington
Plac z pomnikiem W. Szekspira
Kaktusy w Ogrodzie Botanicznym

Licząca 7,5 mln mieszkańców metropolia brytyjska, odwiedzana jest co roku przez 27 mln gości.  Tamiza - rzeka będąca sercem Londynu, stanowi od wieków główną arterię komunikacyjną.  Wycieczka statkiem po Tamizie jest znakomitym sposobem poznania i zrozumienia miasta.Do najciekawszych i najważniejszych atrakcji  Londynu należy zaliczyć: Pałac królewski Buckingham - jest londyńską rezydencją królowej od 1837r. Rezydencja licząca w sumie 775 pomieszczeń jest udostępniona zwiedzajacym w sierpniu i wrześniu.                                                                        Opactwo Westminsterskie - najpiękniejsza budowla Londynu, oficjalnie kolegiata Św. Piotra w Westminsterze, jest też najstarszym stołecznym zabytkiem. Jej początki sięgają klasztoru założonego w 960 r. przez  benedyktynów na brzegu Tamizy. W kościele koronowano 38 monarchów.            Pałac Westminsterski - naprzeciw opactwa wznosi się ta znana neogotycka budowla, wzniesiona w 1834 r. po pożarze, który strawił poprzednią. Umieszczony na wieży zegarowej Big Ben bije o każdej pełnej godzinie, a cztery mniejsze dzwonki sygnalizują kwadranse. Big Ben jest  rozpoznawalnym na całym świecie symbolem  Londynu.  Pałac Westminsterski jest siedzibą parlamentu brytyjskiego. Mieszczą się tu;  Izba Lordów - wyższa izba brytyjskiego parlamentu, oraz Izba Gmin.                                                                                                                                                                                                                     Tower of London - królewska forteca, założona przez Wilhelma Zdobywcę w 1066 r. Podczas swej 900-letniej historii służyla królom za mieszkanie, mieściła arsenał, mennicę i menażerię - ale znana jest przede wszystkim jako więzienie.  Wiele spośrod licznych osadzonych tu osób - w tym królów, królowych, doradców i byłych królewskich faworytów - stracono na Tower Green. Wśród przechowywanych w Tower klejnotow  koronnych, znajduje się korona św. Edwarda, którą użyto w czasie koronacji Elżbiety II w 1953 r. Ostatnio królowa  używa do oficjalnych wystąpień Koronę Imperialną.                        Tower Bridge - jeden z najbardziej charakterystycznych mostów świata łączący wiktoriański kunszt inżynierski z architektoniczną doskonałością. Zbudowanyw 1894 r. najsławniejszy londyński most, umożliwił statkom wpływanie do najruchliwszego wówczas portu na świecie.  Pozwolił na to ruchomy dolny poziom mostu, działający jak most zwodzony. W wieżach umieszczono mechanizm podnoszący, istnieje tam również wystawa na temat Tower Bridge. Z kładek górnego poziomu można podziwiać wspaniałe widoki na Tamizę i Londyn.

Inne równie ciekawe atrakcje Londynu to; Katedra św. Pawła, Galeria Narodowa,  Pałace królewskie w Windsorze,  Kensington i Hampton Court, Hyde Park, Trafalgar Square, London Eye, Ogród Botaniczny Kew, Galeria figur woskowych Madame Tussauds.  Nie sposób w czasie kilkudniowego pobytu  w Londynie wszystko zobaczyć.

Wielki brytyjski pisarz Samuel Johnson powiedział kiedyś, ze ten, kto jest zmęczony Londynem, jest zmęczony życiem.Komentarze

2015-07-07 11:03:49

Ciekawa wycieczka. Mnie Londyn absolutnie nie zmęczył, mam nadzieję,że jeszcze kiedys tam ponownie zawitam,jest parę miejsc w tym mieście ,które jeszcze chciałabym zobaczyć.

Ostatnio edytowany: 2015-07-07 11:04

2015-07-02 07:12:16

Piękny Londyn, i nawet pogoda dopisała czasami :) Byliśmy tam dawno temu...

fajna  wyprawa

 

. e tam Londyn to wieksza wioska   z  "królikowa" i jej swita

 

Karol 

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: