Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
20.05.2017r. Wysokie Tatry ze Słowacji, Tadeusz Walkowicz

Siedmiogród i Góry Bałkanów cz. I

2017-05-20 - 2017-05-24
2017-05-29 19:09:34
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bukareszt

20.05.2017r.Wyjazd z Polski godz. 8.30 z Częstochowy do Woszczyc i do granicy. Jedziemy przez Czechy, Słowację i Węgry. Po drodze krótkie postoje. Przyjazd do Oradea w Rumuni o godz. 23.00. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Przerwa - nasz autokar
Przerwa - nasz autokar


21.05.2017r.

O godz. 9.30 wyjeżdżamy z hotelu Lira zwiedzać Oradea. Podczas spaceru zobaczyliśmy m. in. hotel „Czarny Orzeł”, synagogę, ratusz, cerkiew w stylu barokowo - klasycystycznym z zegarem wskazującym fazy księżyca. W czasie wolnym degustuje ich piwo Silva. Następnie kierujemy się do stolicy Siedmiogrodu - Kluż Napoka. Po drodze podziwiamy pałace Cyganów w Huedin oraz zbór w innej wsi. Po dotarciu do Kluż Napoka spacerujemy po starym mieście z gotyckim kościołem pw. św. Michała i pomnikiem króla Macieja Korwina z 1902 r. Zobaczyliśmy: Uniwersytet Babes-Bolyai i kościół reformowany, a także Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą i Teatrem Narodowym. Nocleg na wzgórzu w hotelu Belweder w Kluż Napoca.

Wysokie Tatry ze Słowacji
21.05.2017r. Oradea w Rumunii
Oradea

22.05.2017r.O godz. 8.00 jedziemy do jednej z największych i najstarszych kopalni w Europie - Salina Turda. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich, a zakończono w XX w. Kompleks składa się z trzech szybów. Ze specjalnie oświetlonych konstrukcji podziwiamy skomplikowane formacje skalne. Zwiedzamy szyb Rudolfa, ma kształt dzwonu, w dole jezioro. Sól kopano ręcznie, a wywożono przy pomocy koni i kieratu. Obok w większej Sali urządzono plac zabaw dla dzieci i można popływać łódką po jeziorze. Obok parkingów stargany ze wszystkim. Przejazd do miasta Alba Julia na zwiedzanie potężnej cytadeli Alba Carolina. Na terenie cytadeli znajduje się katedra pw. św. Michała, w której pochowany jest Jan Hunyady. W centrum twierdzy znajduje się także cerkiew katedralna pw. Świętej Trójcy. Upał daje nam w kość. Dalej w drogę do miejscowości Calnic, w której zobaczymy fortyfikowany kościół przykład obiektu obronnego. Kościół otoczony murami, gdzie w czasie zagrożenia chronili się miejscowi mieszkańcy. Widać resztki zabudowań mieszkalnych. Teraz do Sybinu. Spacer po zabytkowym centrum: Plac Huet na którym znajduje się kościół ewangelicki w stylu gotyckim – budowa 1125 – 1325r., spacerkiem na żelazny Most Kłamców. Kierujemy się na Mały Rynek i Duży Rynek i podziwiamy budynki posiadające „oczy”. Na Dużym Rynku znajduje się kościół katolicki, piękne odnowione kamienice oraz liczne kawiarnie. Nocleg w hotelu w Sybinie.

Oradea
Oradea

23.05.2017r.

O godz. 8.00 przejazd do Bukaresztu. Jedziemy wzdłuż rzeki Olt, obok linii kolejowej i po obu stronach góry. Po drodze zatrzymujemy się w klasztorze Cozia, najpiękniejszym obiekcie sakralnym w dolinie rzeki Olt. Dzięki zachowaniu detalu kamiennego oraz fresków stanowi prawdziwy skarbiec sztuki średniowiecznej Wołoszczyzny. Dla Rumunów Cozia jest jednym z głównych miejsc pielgrzymkowych. Teraz droga kręta i wąska. Na straganach truskawki i czereśnie. Jedziemy po równinie, wokół pola uprawne i łąki na których pasą się owce i krowy. Jesteśmy w Bukareszcie - stolicy Rumunii. Zwiedzanie metropolii nazywanej „Paryżem Bałkanów” z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów. Przejazd największymi bulwarami miasta od Pałacu Parlamentu przez Plac Uniwersytecki do Placu Rewolucji. Spacer po starym mieście. Nocleg w hotelu w Bukareszcie.

Ratusz
Ratusz

24.05.2017r.

O godz. 8.00 ruszamy przez obwodnicę, jedziemy do granicy z Bułgarią. Przekraczamy Dunaj i kontroli paszportowej na granicy z Bułgarią dojedziemy do Ruse. Na przełomie XIX i XX w. było to najbardziej „zachodnie” z bułgarskich miast. To tutaj powstała pierwsza linia kolejowa w Bułgarii, pierwszy browar, prywatny bank, szkoła morska Liczne odwiedziny w kantorach i czas wolny. Podczas spaceru zobaczyliśmy: Plac Wolności, otoczony budynkami nawiązującymi do architektury Wiednia i Paryża, Pomnik Wolności – symbol miasta, Teatr Dramatyczny i Panteon Bohaterów Odrodzenia Narodowego. W czasie przejazdu do Wielkiego Tyrnowa ulewa. W Wielkim Tyrnowie odwiedzamy wzgórze Carewiec i pozostałości twierdzy - stolicy Drugiego Państwa Bułgarskiego. Na jednym jej końcu znajduje się wieża Baldwina, a na drugim Skała Straceń, z której zrzucano skazańców w nurt rzeki Jantra oraz cerkiew na wzgórzu. Nocleg w Wielkim Tyrnowie.

Wieża ratuszowa
Oradea
Oradea
Synagoga w remoncie Oradea Oradea Oradea Oradea Hotel Czarny Orzeł Kawiarenki przy hotelu Czarny Orzeł Festiwal żywności Ratusz Kawiarnia z 1892r Kawiarnia z 1892r Tak sobie siedzimy Oradea Ratusz i wieża z mostu na rzece Transylwania Transylwania Transylwania Pałac cyganów Zbór Żyrandol Chór w zborze Stargany ze wszystkim Pomnik Avry Jancu i Katedra z 1932r. Kluż Napoka stolica Siedmiogrodu Teatr Katedra prawosławna z 1932r Wnętrze katedry Wnętrze katedry Wnętrze katedry Budowa nowej Katedry Kluż Napoka Fragment murów obronnych i baszta Kościół z 1483r. Wnętrze kościoła Wnętrze kościoła Wnętrze kościoła Na rynku Na rynku Wnętrze katedry Wnętrze katedry Wnętrze katedry Wnętrze katedry Wnętrze katedry Kibice Fontanna wieczrem 22.05.2017r. W drodze do Salina Turda. Salina Turda. Zwiedzamy kopalnię soli w Salina Turda. Wejście Kierat obracany przez konie Chodniki kopalni Pokłady soli Wózki do wywozu soli Szyb kopalni Schody na niższy pokład Ołtarz w kopalni Pokłady soli Pokład Rudolfa z 1857r. - w dole jezioro z łódkami Alba Julia Cytadela Alba Carolina - katedra i cerkiew Fosa twierdzy Katerda katolicka św. Michała Jedna z bram wejściowych do twierdzy Ambona katedry Organy katedry Malowidła Pomnik Wykopaliska Brama z mostem Brama z mostem Tereny obok cerkwi Tereny obok cerkwi Wew. cerkwi Wew. cerkwi Cerkiew katedralna Świętej Trójcy Mapa twierdzy Alba Carolina Alba Julia - fontanna Mury Mury i baszta Baszta Calnica - fortyfikowany kościół Wew. kościoła Wew. kościoła Baszta wejściowa Piwniczka Mury obronne Sybin Ambona Zdobienia Zdobienia Widok z Mostu Kłamców na Mały Rynek Duży rynek w Sybinu 23.05.2017r. Jedziemy do Bukaresztu W drodze W drodze W drodze Klasztor Cozia Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz Klasztor Cozia Klasztor Cozia Bukareszt Bukareszt Bukareszt Bukareszt Bukareszt Pałac Parlamentu Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Wnętrza do zwiedzania Widok z tarasu Kolumny tarasu Ja na tarasie Były budynek KC Opera Cerkiew obok b. KC Bank Następna cerkiew Dziedziniec cerkwi Wewnątrz 24.05.2017r. Granica z Bułgarią Dunaj w Ruse Pomnik Wolności Ruse Ruse Teatr Fontanna Ruse Panteon Bochaterów Odrodzenia Narodowego Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz W drodze do Wielkiego Tyrnowa Pada Wielki Tyrnowów Cerkiew Wielki Tyrnowów Wew. cerkwi Wew. cerkwi Wew. cerkwi Wew. cerkwi Wew. cerkwi Do Twierdzy Cerewiec Wielkie Tyrnowo Mury obronne Ruiny budynków mieszkalnych Mury obronne Cerkwiew twierdzy Wew. cerkwi Wew. cerkwi Ruiny budynków mieszkalnych Ja i Twierdza
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2017-06-03 19:05:28

Dziękuję wizytę na wycieczce. Zgadzam z Anją, zmieniłem zdanie o Rumuni, trzeba tam pojechać.

Pozdrawiam Wszystkich.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-05-30 14:42:50

[cytuj autor='Sławek Drawski']Wspaniała wyprawa. Kiedyś w przyszłości też chciałbym pozwiedzać tamtejsze rejony.[/cytuj]

Zadziwiające jest, że poza Zamkiem Bran, który jest dosyć komercyjnym miejscem, trudno zakupić w Rumunii pamiątkę z Draculą, z którą to postacią jednak ten kraj jest kojarzony przez większość turystów...kto z Nas nie czytał powieści Brama Stokera "Dracula" lub nie oglądał filmu. Na fali Draculi Rumunia mogłaby się naprawdę turystycznie wypromować...

 

Avatar użytkownika
Sławko Krajtroter 9219 kilometrów
2017-05-30 14:20:40

Wspaniała wyprawa. Kiedyś w przyszłości też chciałbym pozwiedzać tamtejsze rejony.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-05-29 19:17:34

Bułgaria pewnie bardziej jest wszystkim znana, ale jakie są Twoje wrażenia z rumuńskiej części tej wycieczki? Ja zjechałam w zeszłym roku Rumunię i byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona. Postrzeganie tego kraju przez pryzmat żebrzących Cyganów jest bardzo krzywdzące.

Ostatnio edytowany: 2017-05-29 19:24

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020