Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Angelika Krajewska

Zamek w Dębnie

2017-04-02
2017-05-07 21:16:30
Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Jak każdy szanujący się zamek, tak i ten ma swoją legendę. To historia miłości córki jednego z właścicieli zamku i służącego. Ojciec chciał wydać córkę za mąż za bogatego magnata. Kiedy więc córka opowiedziała ojcu o swoim uczuciu, rozgniewany kazał ubraną w suknię ślubną, wraz z jej posagiem, żywcem zamurować w zamkowej baszcie. Przy murze postawił jednak strażnika, który dzień i noc miał nasłuchiwać, czy córka nie zechce przeprosić ojca i ulec jego woli. Dziewczyna zaś myślała zapewne, że jeśli ojciec ją kocha, to nie pozwoli jej umrzeć. Oboje się przeliczyli. Dziewczyna pozostała wierna do śmierci temu, którego pokochała. Kiedy po stuleciach rozebrano postawiony na rozkaz ojca mur, znaleziono w baszcie jedynie piękny złoty warkocz.

I ten warkocz właśnie jest głównym trofeum odbywających się na zamku turniejów rycerskich.

Zamek w Dębnie pochodzi z XV wieku i uznawany jest za jeden z najstarszych i najcenniejszych tego typu obiektów w Małopolsce, które przetrwały do naszych czasów. Położony wśród zieleni, otoczony fosą (obecnie suchą), wspaniale odrestaurowany, prezentuje się bardzo okazale i romantycznie. Fundatorem warowni był kasztelan Jakub Dębiński z rodu Odrowążów. Zbudował on zamek składający się z piętrowych budynków mieszkalnych z cegły, z kamiennymi podmurówkami. Wewnątrz znajduje się dziedziniec w kształcie trapezu, ze studnią. Elewację zdobią typowe dla tamtych czasów wzory z cegły zendrówki, układające się w kształt rombów. Zdobiony piaskowiec posłużył do obramowania okien. Zamek posiada również narożne baszty, strome dachy, a także zdobione wykusze.

Obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednak do naszych czasów dotrwał w bardzo dobrym stanie. Nie był miejscem bitew, nie padł ofiarą Szwedów, nie został rozebrany przez poszukiwaczy skarbów, nie nawiedziły go też pożary i inne nieszczęścia. Dzięki temu mamy teraz co oglądać i podziwiać. Wprawdzie wnętrza zostały rozgrabione przez okoliczną ludność, ale na szczęście same mury na tym nie ucierpiały. Od XVIII wieku zamkiem władały znamienite polskie rody – Tarłowie herbu Topór, Lanckorońscy, Jastrzębscy. Dbali o siedzibę i gromadzili we wnętrzach wspaniałe wyposażenie. Absolutnym ewenementem w skali kraju jest znajdująca się w wykuszu zamkowa… łazienka. Pełniła oczywiście funkcję zgodną ze swoim przeznaczeniem, ale nie tylko. Niejako dodatkowo miała również znaczenie militarne, bowiem przez otwór, wiadomo który, można było skierować ogień na wrogów podchodzących w pobliże murów. Od roku 1978 w zamku znajduje się siedziba Muzeum Wnętrz.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Dębno

Na szlaku miłośników zamków ten niewielki ale za to bardzo dobrze zachowany w Dębnie powinien być obowiązkowym punktem. Niestety nie byliśmy w środku bo zamek był już nieczynny ,ale następnym razem gdy będziemy w okolicy na pewno wstąpimy 🙂Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 159 kilometrów
2017-05-21 20:15:35

Byliśmy z żoną sami i pani przewodnik super zwiedzanie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2017-05-08 08:41:25

Ślicznie, też tylko z zewnątrz oglądaliśmy

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
2017-05-08 06:37:24

No niestety my tez nie bylismy w środku zamku ale i tak było bardzo fajnie :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-05-07 22:14:10

Zamek w Dębie wyrożnia sie tym, że stoi praktycznie na płaskim terenie  a większość zamkow jednak na wzgórach.  .Byłam tam przed kilku laty 

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4348,zamek-w-debnie-i-dworek-paderewskiego-w-kasnej.html

Nie udało mi sie obejrzeć wnętrz( tak jak to opisywałam). Ciekawa jestem czy wam było to dane i jakie wrażenia?

pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2017-05-07 21:29:29

Ciekawy zamek z interesującą legenda.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020