Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Poziom 450 - ścianka wspinaczkowa i Park Środula

2013-10-26
2013-10-26 19:00:32
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

 

Poziom 450  - ścianka wspinaczkowa i Park Środula czyli ciekawostki , w moim mieście.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sosnowiec

Dziś wybraliśmy się niedaleko, baaa nawet bardzo blisko. Byliśmy tylko na terenie Sosnowca , lecz odwiedziłam miejsce , którego wcześniej nie znałam ! Praktycznie w centrum mojego miasta, w dzielnicy Sielec na terenie byłej (zlikwidowanej ponad 10 lat temu) kopalni Sosnowiec , znajduje się obecnie bardzo ciekawy obiekt. Jego właściwa nazwa to Sport Poziom 450.
Jest to jak się okazuje największa ściana wspinaczkowa w Polsce . Miejsce, o tyle ciekawe , że nad nim góruje kopalniana wieża wyciągowa tzw Szyb Anna. Ten, który był najdłużej czynny i był niejako symbolem Sosnowca. Obecnie to miejsce reklamujące się jako... „ o unikalnym, otwartym klimacie, gdzie każdy, niezależnie od pokonywanych trudności będzie czuł się dobrze, realizując własne cele na miarę swych potrzeb i możliwości ".

budynek , z zewnątrz
budynek , z zewnątrz "poziomu 450" ta i 7 kolejnych fot


Sądzę, że tak jest w istocie. Ściana jest specyficzna i niepowtarzalna , a Poziom 450 ma ponad 1300 m kwadratowych powierzchni. 14 metrów wysokości, 50 stanowisk , ponad 120 dróg wspinaczkowych . Do tego jest tam kolorowo i ciekawie .

W środku zachowano historyczny układ , autentyczne metalowe mocowania i schody, w góre szybu kopalnianego. Zadziwiające miejsce 🙂

Otwarto go zaledwie parę miesięcy temu. Dla tych, którzy nie lubią się wspinać jest kafejka, sklepik z artykułami sportowymi, fittnes klub .Są też ławeczki na zewnątrz , pod płacząca wierzbą . Parking duży, bezpłatny.

Dodatkowo na ścianach obiektu umieszczono ciekawe grafiki, dokładnie szkice nieżyjącego już znanego plastyka z Sosnowca, Tadeusza Drażkiewicza . Te szkice to Sosnowiec przełomu lat 60 i 70 -siątych XX wieku.... W większości już nieistniejący. Niska zabudowa, małe domki.. Świat, który prawie odszedł w zapomnienie , wchłonięty przez molochy- osiedla mieszkaniowe…

Później podjechaliśmy może z kilometr, może dwa. Gdyby nie kule przeszlibyśmy – rzecz jasna piechotą. Na …stok narciarski w Parku Środula, piękny teren rekreacyjny. Myliłby się jednak ten, który sądzi, że to tylko atrakcje dla narciarzy! Absolutnie nie . Park Środula, to najmłodszy park w mieście ma może 20 lat .Usytuowany między dwoma, najliczniejszymi dzielnicami miasta . Powstał , ów park i stok narciarski po rewitalizacji terenów pokopalnianych. Jest on odwiedzany przez mieszkańców cały rok.

Są to piękne tereny spacerowe, trasy rowerowe i nornic wiking. Nie brakuje placów zabaw dla dzieci , są ławeczki oraz niewielki porośnięty szuwarami staw.

Warto dodać, że zimą tam właśnie dla miłośników białego szaleństwa są trzy wyciągi orczykowe. Stok wspomagany jest armatkami śnieżnymi. Funkcjonuje wtedy tez szkółce narciarskiej oraz o wypożyczalnia i serwisie sprzętu zimowego.

teren rektracyjny przy

Nie brakuje punktów gastronomicznych.

Teraz park mieni się wszystkim barwami złotej jesieni, a co odważniejsi zjeżdżają ze stoku narciarskiego, na …górskich rowerach.

My chwilkę spacerowaliśmy. Później posiedziałam a ławce w promieniach jesiennego słonka a mąż co nieco obfocił.

wewnątrz :ściany wspinaczkowe i dawne elementy szybu kopalnianego ta i 12 kolejnych fot
wewnątrz :ściany wspinaczkowe i dawne elementy szybu kopalnianego ta i 12 kolejnych fot

grafiki przedstawiajace dawny sosnowiec ta i 4 kolejne foty reklama mowi sama za siebie Park Środula , ze stokiem narciarskim ta i 9 kolejnych fot
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-29 08:18:23

No tak,jest to pewne ułatwienie,adaptacja istniejących  pomieszczeń,a nie budowa ich od zera.Nie mniej jednak liczy się także pomysł na to miejsce,a Poziom 450 bardzo mi się podoba.Pozdróweczka.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-10-28 23:32:53

[cytuj autor=' Danusia']Teraz te zmiany zachodzą wokół nas tak szybko,że ani się obejrzysz,a tu już nowy obiekt stoi. Jeśli są pieniądze...to można wszystko. I krajtroterzy muszą być czujni:-) jak TY. [/cytuj]

Danusiu! Szyby Kopalniane są elementem naszego krajobrazu, a wiele szybów Kopalnianych na Śląsku uległo przeobrażeniom.To nie są nowe obiekty. Większość z nich ma bogatą historię.

Na terenie byłego szybu kopalnianego KWK „Wieczorek”, którego historia sięga 1826 roku w chwili obecnej jest Galeria Szyb Wilson. W Mysłowicach natomiast w pochodzących z 1911 roku budynkach Szybu ‶Bończyk” KWK Mysłowice znajduje się sala bankietowa. Kolejny przykład- to szyb opisywany przez Mokunkę.

Oczywiście ważne są pieniądze, ale ważny jest też sam pomysł i wykorzystanie poprzemysłowych obiektów a nie niszczenie ich.

To dobrze, że są takie miejsca i że można je  tu zaprezentować.

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-28 07:25:16

Teraz te zmiany zachodzą wokół nas tak szybko,że ani się obejrzysz,a tu już nowy obiekt stoi. Jeśli są pieniądze...to można wszystko. I krajtroterzy muszą być czujni:-) jak TY.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-10-27 22:20:19

[cytuj autor=' toja1358']Świetne miejsce Mokunko! Tak to już jest, że odkrywamy miejsca o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia, chociaż one są dosłownie  w zasiegu ręki. Fajnie, że pokazałaś taką atrakcję, bo chociaż to daleeeeko ode mnie (a nawet gdyby było blisko, to i tak nie dla mnie :))) to lubię poznawać ciekawe obiekty. Zawsze można polecić komuś, kto się wybiera w tamte strony. Park jesienny śliczny. Pozdrawiam z morskim wiatrem :) [/cytuj]

Tojko, miejsce rzeczywiście super. Świetnie zorganizowane i godne polecenia. Oczywiście też nie dla mnie , hihihi .

Nie sądziłam, że takie fajne miejsce będzie tam gdzie kiedyś kopalnia. Przez lata szyb stal i nic się nie dzialo, a tu proszę w kilka miesięcy powstało Centrum Wspinaczkowe. No i  dawny szyb we wnętrzu, można zwiedzić gratisowo :) obejrzeć, dotknąć, obfocić.

Ostatnio edytowany: 2013-10-27 22:21

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2013-10-26 20:43:22

Świetne miejsce Mokunko! Tak to już jest, że odkrywamy miejsca o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia, chociaż one są dosłownie  w zasiegu ręki. Fajnie, że pokazałaś taką atrakcję, bo chociaż to daleeeeko ode mnie (a nawet gdyby było blisko, to i tak nie dla mnie :))) to lubię poznawać ciekawe obiekty. Zawsze można polecić komuś, kto się wybiera w tamte strony. Park jesienny śliczny.

Pozdrawiam z morskim wiatrem :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-26 19:46:40

Świetne centrum rekreacji i wykorzystanie obiektu.Ilość ścianek wspinaczkowych robi wrażenie:-) Jak fajnie,że odkryłaś przed światem to miejsce,tak blisko Ciebie:-)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2013-10-26 19:34:45

moje serce rośnie na widok takich miejsc

dałbym wciągnąć swoje ciało i bojlerek na taką ściankę :-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-10-26 19:33:28

[cytuj autor='M Ela']Super miejsce , moje dzieciaki oszalałyby na jego punkcie, a wtedy biedna była by moja kieszeń:). Relacja i zdjęcia na piątaka. Extra [/cytuj]

 

Oj, tak Elu. Mnóstwo dzieci  i młodzieży tam bywa :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-10-26 19:16:23

[cytuj autor=' Danuta']Piękna promocja Zagłębia Mokunko! Trochę Ci się namieszało z tymi pięcioma opisami, prawda? Ciekawe miejsce, doskonale wykorzystany obiekt, aż miło popatrzeć. Wiele Kopalń na Śląsku i Zagłębiu zlikwidowano a przecież pomysł ze ścianką wspinaczkową można było wykorzystać również w innych miejscach. Park Środula również bardzo przyjemny. W sam raz na sobotni spacer. Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj]

Danusiu, gdy wklejałam opis wycieczki , coś sie podwieszalo! I w efekcie wkleiło kilka razy relację , hihihi. Już oczywiście poprawiłam :)

Ładnie u nas ,fakt ale tyskie Paprocany teą są cudne!

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-26 19:16:13

Super miejsce , moje dzieciaki oszalałyby na jego punkcie, a wtedy biedna była by moja kieszeń:). Relacja i zdjęcia na piątaka. Extra

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2013-10-26 19:16:12

Super miejsce , moje dzieciaki oszalałyby na jego punkcie, a wtedy biedna była by moja kieszeń:). Relacja i zdjęcia na piątaka. Extra

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-10-26 19:11:14

Piękna promocja Zagłębia Mokunko! Trochę Ci się namieszało z tymi pięcioma opisami, prawda?

Ciekawe miejsce, doskonale wykorzystany obiekt, aż miło popatrzeć. Wiele Kopalń na Śląsku i Zagłębiu zlikwidowano a przecież pomysł ze ścianką wspinaczkową można było wykorzystać również w innych miejscach. Park Środula również bardzo przyjemny. W sam raz na sobotni spacer.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020