Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wieża Bramy Lubańskiej, Ela

Zimowy spacer -Lwówek Śląski

2013-01-27
2013-01-29 20:11:55
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Obrzeżami miasta

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lwówek Śląski

Czekając na syna aż skończy występ z zespołem zrobiłam sobie spacer obrzeżami miasta.Spacer rozpoczełam od Wieży Bramy Lubańskiej. Powstała ona w XIIIw. Została przebudowana w XVIw, a w 1616r runeła, bo była w złym stanie.Jej odbudowe przerwała wojna. W 1661r osadzono na jej wieży hełm. W 1752 spłoneła w wielkim pożarze miasta. Odbudowe jej zakończono w 1784r. A w 1809 piorun zniszczył hełm, który został odbudowamy. W czasie II Wojny Światowej przechowywano tu część zbiorów biblioteki wrocławskiej. Obecnie mieści sie tu punkt widowkowy i kawiarenka.Po drugiej stronie murów znajduje się alejka spacerowa która przebiega wzdłuż ul. Wojska Polskiego.Po lewej stronie w oddali widać budynek dawnego Aresztu. Przed II wojną mieściło się w nim więzienie sądowe. Po wojnie odsiadywano tu wyroki pospolite.

Częściowo zachowane mury obronne pochodzą z końca XIIIw. W XIV i XVw "odparły" atak husytów.W XVIIw kamienne mury zaczeły popadać w ruinę i pod koniec XIXw wyburzono ich część wraz z Wieżą Bramy Złotoryjskiej.

Alejka spacerowa

Idąc dalej mijamy Wieżę Bramy Bolesławieckiej która wzniesiona została na przełomie XIII i XIVw.Górną część utraciła w czasie wojny w 1641r.Po jej odbudowaniu było tam Ciężkie więzienie z izbą kata i lochem głodowym.Spcerując dalej wzdłuż murów obronnych dochodzimy do Bastei Archonattiego- jedynej zachowanej z trzech jakie były.Została ona zaprojektowana i podbudowana w poł XVIw przez włocha Hieronima Archonattiego. Są to tak zwane podwujne mury obronne. Powstanie ich wiązało się z dostosowaniem systemu sztuki wojennej. Miłay one utrzymywać nieprzyjaciela w odpowiedniej pozycji od miasta.

Dawny Areszt
Dawny Areszt

Idąc dalej dochodzimy do parku w którym znajduje się Pomnik Poległym za Wolność i Niepodległość.W oddali widać Czarną Wieże - pozostałość po kościele ewangelickim z 1846r, oraz Kosciół i klasztor Franciszkański. Spacerując dalej dochodzimy do Pomnika Ofiar I Wojny Światowej. Jak większość niemieckich pomników na Ziemisch Odzyskanych po 1945r tak i ten był niszczony. Ale jego główne elementy zachowały się do dziś. W centralnym miejscu stoi cokół z figurą siedzącego żołnierza. Monymentalne założenie pomnika tworzy półkolisty mur zakończony pylonami z płaskorzeźbami kobiety i mężczyzny.

I tak spacerując wzdłuż murów obronnych dochodzimy do punktu wyjścia.

Mury obronne
Mury obronne
Lwówek Wieża Bramy Bolesławieckiej Lwówek Basteja Archonattiego Pomnik Poległym za Wolność i Niepodległośc Pomnik Ofiar I Wojny Światowej Czarna wieża Kościół Oj. Franciszkanów
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-02-02 10:10:12

Elu, piekne miasteczko; ciekawe foty. Byłam w Lwówku Sląskim jadąc do Wlenia, parę lat temu. Chętnie się tam znowu wybiorę .Bardzo lubie Dolny Śląsk-to niezwykle ciekawey region !

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2013-01-30 08:57:27

pieknie , piekne. Kto bylw Lwowku  śl. ten wie .

Pozdrawiam Karol 

Ostatnio edytowany: 2013-01-30 08:58

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020