Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Bujaków- wejście do Ogrodu, Danuta

Bujaków- spacerkiem po Ogrodzie

2011-10-17
2011-10-17 19:33:18
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Ogród Botaniczny w Bujakowie

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Mikołów- Bujaków

Do Bujakowa trafiłam w piękną sierpniową niedzielę, kiedy usłyszałam o tym Sanktuarium Maryjnym i przepięknym Parafialnym Ogrodzie Botanicznym. Jest to wioska położona w południowej części GOP, w powiecie mikołowskim, przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 925 i 927- zupełnie niedaleko od Tychów.Bujaków to miejscowość o charakterze typowo wiejskim, dawniej należąca do powiatu rybnickiego, obecnie wchodzi w skład miasta Mikołowa w województwie śląskim.Wioska położona jest w malowniczej okolicy, co potwierdza niejeden przewodnik turystyczny. Malowniczości dodaje, położony w samym środku miejscowości, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Murowany kościół zbudowany został około 1500 roku. Zachowało się także zabytkowe probostwo z 1820 roku oraz budynek dawnej szkoły tzw. organistówki z 1840 roku, w którym mieści się obecnie biblioteka, biuro sołtysa i poczta.

Kościół otoczony jest starym kamiennym murem, który w przeszłości pełnił także funkcje obronne. Wewnątrz murów rośnie 6 lip drobnolistnych, który wiek określa się na około 250 - 350 lat. Podobno w ich pniach zagnieździły się sowy...

Bujaków- tablica informacyjna
Figura św.Ojca Pio przy wejściu do Ogrodu
Figura Marii przy wejściu do Ogrodu

Obok kościoła znajduje się parafialny Ogród Botaniczny. Przyciąga on swoim pięknem, ciszą i spokojem. W sobotę (od godz. 9.00 do zmroku) i niedzielę (od 12.30 do zmroku) można tutaj pomodlić się, odpocząć, wypić pyszną kawę i zjeść kawałek domowego ciasta, a nierzadko robią sobie tutaj zdjęcia młode pary.Ogród zajmuje teren o powierzchni ok. 1 ha. Słynie z wielu gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Znajduje się w nim także zabytkowa studnia z 1604 r. oraz jeden z nielicznych na Śląsku krzyż pokutny z 1681 r. Warte wymienienia są także: sadzawka z kwitnącymi nenufarami, zabytkowa barć pszczela, pasieka oraz kilka kapliczek. Stosunkowo niedawno pojawiły się nowe atrakcje w postaci pawi i ozdobnych kurek.

zabawny kamień prognozujący pogodę
zabawny kamień prognozujący pogodę

Ogród jest miejscem spacerów i wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody.

Zrelaksowałam się, wypoczęłam, delektowałam się wspaniałą, wręcz nieziemską atmosferą. Miałam wrażenie, że tam czas płynie inaczej, znacznie wolniej. Jest okazja i czas na zadumę, refleksję, zatrzymanie w biegu… Jeśli jesteś zmęczony - wybierz się do Bujakowa, tam na pewno odpoczniesz i nabierzesz dystansu do siebie i otoczenia. Świetne miejsce. Polecam.

... przycupnęłam ... ciekawe elementy małej architektury ogrodowej oryginalne kształty i barwy kwiatów krzyż pokutny- nieczęsty widok na Górnym Śląsku piękny hibiskus w całej okazałości rzeźby wkomponowane w roślinność Barć pszczela i mały skansen kolekcja starych uli Figura MB Bujakowskiej w Ogrodzie Zaułek z ziołami zaprasza :-) różne odcienie zieleni dają ukojenie oczom Bujaków- spacerkiem po Ogrodzie wspaniały kołocz nie musiał długo czekać na chętnych :-) miejsce przeznaczone na odpoczynek przy kawce prześliczne ozdobne kurki cieszą zwiedzających majestatycznie przechadzają się pawie dumne i kolorowe do stawu wiedzie brama nad którą napis na brzeg stawu prowadzi malowniczy mostek Sadzawka z wysepką Różne gatunki roślin znakomicie się uzupełniają Bujaków- Sanktuarium MB Opiekunki Środowiska Naturalnego Bujaków- wnętrze Kościoła jedna z wiekowych lip otaczających kościół z tyłu kościoła... Bujaków- kościół
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-10-03 08:51:32

Witaj Danusiu! Cieszę się, że zainteresowałam Cię swoją opowieścią i zdjęciami. Bujaków to niewielka miejscowość na Górnym Śląsku, ale naprawdę warto ją odwiedzić. Krzyż pokutny który jest w przyparafialnym ogrodzie jest jednym z wielu na Górnym Śląsku. Najwięcej krzyży pokutnych w Polsce znajduje się na obszarze Dolnego Śląska. Kiedyś wędrowałam ich szlakiem. Każdy z nich owiany jest tajemnicą- legendą. Naprawdę interesująca sprawa! W załączeniu zdjęcia krzyży pokutnych z Dolnego Śląska...

Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-10-02 20:40:49

Jak to się stało,że pominęłam taką ciekawę relacje z niezwykle urokliwego miejsca. nadrabiam zaległości.Dobrze wiedzieć,że istnieje Bujaków i Sanktuarium Maryjne z ciekawym otoczeniem. Krzyż pokutny-niezła ciekawostka. U nas w Słupsku ,w Muzuem jest chyba jeden,na Pomorzu to też rzadkość.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-10-25 20:32:58

I tak wlaśnie zrobię Danusiu.Byle do ..wiosny:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-10-25 19:19:03

Gdyby ta jesień nie była aż tak humorzasta- poleciłabym  wyjazd do Ogrodu w Bujakowie w najbliższym wolnym czasie. Sądzę, że może tam być bajecznie i kolorowo. A tak-  proponuję odwiedzenie Bujakowa w późniejszym- wiosennym terminie. Pozdrawiam :-)

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-10-24 21:33:28

To tak niedaleko, a nie słyszałamo tym Danusiu.Musze sie tam wybrać lecz chyba w innej porze roku.:)

Ostatnio edytowany: 2011-10-24 21:33

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020