Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Chrzanów - Miasto Historyczne

2011-01-04
2011-01-04 08:57:35
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Chrzanów- miasto o rodowodzie średniowiecznym.

Chrzanów - miasto położone na pograniczu Małopolski i Śląska. Niewiemy kiedy dokładnie powstało i kto był jego założycielem. Wiadomo natomiast , że prawa miejskie zostały nadane w XIV w . Wtedy właścicielem miasta był Piotr Ligięza. Chrzanów miał liczne przywileje - mógł urządzać dodatkowe jarmarki . Była w nim takze komora celna - do wywozu bydła. Chrzanów jest bardzo ciekawym miastem. Jego dzieje sięgają średniowiecza. Miał zabudowę drewnianą, która spłonęła w czasie potopu szwedzkiego. Jak większość miast i wsi miał prywatnych właścicieli. Co ciekawe panem na ziemiach chrzanowskich był nawet Karol Ludwik Habsburg. Często zmieniający się właściciele nie wpływali dobrze na rozwój miasta. To się zmieniło gdy właścicielami miasta została rodzina Leowenfeldów. Aleja Henryka w Chrzanowie została nazwana na cześć tego właściciela i prowadziła od stacji do jego dworu. Dwór ten znajdował się w głębi ulicy . W dworze Loewenfeldów obecnie jest muzeum poświęcone ziemi chrzanowskiej.W Chrzanowie jest także Dom Urbańczyka - to muzeum z licznymi zbiorami. Spacerując po tym pięknym mieście wstępuję do kościoła p.w. Św. Mikołaja . Świątynia ma korzenie w XIV w , była wielokrotnie przebudowywana. Przysiadam w rynku na ławeczce patrzę na odnowione XIX w kamieniczki . Na miejscowym cmentarzu jest rodowa kaplica grobowa Loewenfeldów. Niedaleko niej jest grób Elli Marchettiego. W Chrzanowie podziwiałam także wspaniale zachowany cmentarz żydowski. Będąc już w Chrzanowie warto zboczyć z utartych ścieżek i zajrzeć do malowniczej świątyni w Koscielcu . Przed wejsciem do niej stoi figura Chrystusa Króla. W Kościelcu jest także pomnik Bohaterów . Pomnik ten stoi w miejscu nieistniejącego już pałacu.Chrzanów - Miasto Historyczne
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2011-01-06 17:10:51
Fajny, ciekawy opis, zachęcający do przyjazdu do tego miasta. Mnie, Chrzanów kojarzy się z " Ziemniakami po cabańsku ", potrawą podobno znaną od XII wieku. Czy jest to prawdą ?
Pozdrawiam Łucja
Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-01-05 21:41:13
Trzebinie tez trochę znam. Przed laty odwiedzałem jadąc do byłej KWK Siersza.
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-01-05 10:34:11
Adamie !
Mieszkam niedaleko Chrzanowa , ale bardzo dziękuję za pochwałę . To prawda Chrzanów ma bardzo wiele ciekawych miejsc.
Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-01-04 15:19:33
W Chrzanowie mam kilku bardzo dobrych znajomych. Nigdy nie miałem czasu na poszukanie ciekawych miejsc, jak Twoje, czy pogrzebania w historii. Lata temu zrobiłem kurs żeglarski na pobliskim zbiorniku Chechło. Do dziś jestem członkiem KŻ Bezan.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020