Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
latarnia morska w Świnoujściu, Joanna

Świnoujście część 1 – latarnia morska i Fort Gerharda

piesza, rodzinna, #polakiNaSzlaki, latarnia morska
2020-08-12
2020-09-22 11:34:58
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów

Czy jest ktoś kto był nad morzem i nie widział tam zachodu słońca? Pewnie jest, ale jednak zachód słońca nad morzem to standard. Tymczasem mi w tym roku zamarzył się wschód słońca nad morzem, co już nie jest takie oczywiste.Pierwsze podejście nie należało do udanych, bo trochę się spóźniłam i w dodatku niebo na wschodzie było zachmurzone. Mówi się, że do trzech razy sztuka, ale mi poszczęściło się już za drugim razem. Przy bezchmurnym niebie zdążyłam pojawić się nad brzegiem morza szybciej niż słońce.

zejście na plażę w Wisełce
zejście na plażę w Wisełce


Wrażenia trudne do opisania, a nawet do uchwycenia na zdjęciach. Pierwszy promień słońca na styku morza i nieba, wody i lądu, nocy i dnia. Do tego mewy kołyszące się na falach i unoszące się w powietrzu, witające nowy dzień. Plaża prawie pusta, woda odczuwalnie cieplejsza, bo powietrze o poranku jeszcze chłodne. Krótko mówiąc warto było poderwać się o 5. rano i wymknąć się z domu na palcach, żeby nikogo nie obudzić.

Wracając z plaży poszłam do piekarni w Wisełce po świeże bułeczki i wtedy mogłam budzić resztę rodziny na śniadanie i zwiedzanie.

Karczma na Wydmach w Wisełce
wschód słońca w Wisełce
wschód słońca w Wisełce

Na zwiedzanie pojechaliśmy do Świnoujścia. Zaczęliśmy od latarni morskiej. Na górę weszłam sama. Dzieci nie chciały, a mąż został pod pretekstem ich pilnowania. Cóż, latarnia w Świnoujściu jest najwyższą na polskim wybrzeżu i aby się na nią wdrapać, trzeba pokonać prawie 300 schodów.Po dotarciu do celu zobaczyłam widoki rozległe, ale mało przyrodnicze, a bardziej przemysłowe – hałdy węgla, port, statki towarowe. Ładnie prezentowała się z tej perspektywy lewobrzeżna część Świnoujścia. U stóp latarni wśród drzew dało się dostrzec Fort Gerharda.

wschód słońca w Wisełce
wschód słońca w Wisełce

Do Fortu Gerharda, będącego częścią Twierdzy Świnoujście, skierowaliśmy się gdy tylko wróciłam z latarni na ziemię. Zwiedzanie tego fortu było wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem. Podobało się wszystkim od nastolatka, któremu mało co się podoba, do przedszkolaczki, która do tej pory wspomina, że „pan na nas krzyczał, ale był śmieszny”.

Nie chcę opisywać zbyt wielu szczegółów, żeby nie psuć zabawy tym, którzy zdecydują się wybrać do Fortu Gerharda. Wystarczy jak napiszę, że zwiedzanie miało formę przyspieszonego szkolenia wojskowego, zakończonego pasowaniem na obrońcę Twierdzy Świnoujście. Przewodnik – pruski kapral nie oszczędzał gardła, żeby z przybyłej hołoty zrobić porządnych żołnierzy. 🙂 Nasza musztra skończyła się kupą śmiechu, gdy po kilku komendach w prawo zwrot, w lewo zwrot, w tył zwrot wypowiedzianych szybko jedna po drugiej, okazało się, że każdy w szeregu stoi odwrócony w innym kierunku. 🙂 Konkretne informacje na temat fortu i jego historii też zostały wplecione w szkolenie. Po prostu czuło się na każdym kroku, że Fort Gerharda jest w rękach prawdziwych pasjonatów.

mewa w Wisełce o wschodzie słońca
mewa w Wisełce o wschodzie słońca

Początkowo planowałam dalsze zwiedzanie Świnoujścia tego samego dnia. Jednak czas upływał szybko i niepostrzeżenie przy dobrej zabawie. Z tego powodu i z różnych innych względów wyprawę na wyspę Uznam przełożyliśmy na dzień następny, robiąc sobie wolne popołudnie.

mewa w Wisełce o wschodzie słońca klif w Wolińskim Parku Narodowym o wschodzie słońca ślady mew na plaży w Wisełce mewa w Wisełce o wschodzie słońca klif w Wolińskim Parku Narodowym o wschodzie słońca mewa w Wisełce o wschodzie słońca latarnia morska w Świnoujściu latarnia morska w Świnoujściu latarnia morska w Świnoujściu widok z latarni w Świnoujściu widok z latarni w Świnoujściu widok z latarni w Świnoujściu widok z latarni w Świnoujściu widok z latarni w Świnoujściu widok z latarni w Świnoujściu widok z latarni w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu, tam gdzie oficer piechotą chodził Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu Fort Gerharda w Świnoujściu, fosa
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów
2020-10-06 08:20:03

[cytuj autor='allie'] Wspaniale spędzony dzień. Na Twoich zdjęciach nawet te hałdy węgla malowniczo wyglądają. [/cytuj]

Dzięki. Widok w drugą stronę był jednak bardziej malowniczy :)

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8367 kilometrów
2020-10-03 18:19:59

Wspaniale spędzony dzień. Na Twoich zdjęciach nawet te hałdy węgla malowniczo wyglądają.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów
2020-09-24 13:23:45

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] ale piękne zdjęcia, tak się wyrwać teraz po sezonie nad morze choćby na chwilę, szkoda że to tak daleko :) [/cytuj]

Od nas też daleko (ponad 700 km) i dlatego po sezonie na razie nie ma szans. Dobrze że w ogóle nam się udało.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2020-09-24 13:03:43

ale piękne zdjęcia, tak się wyrwać teraz po sezonie nad morze choćby na chwilę, szkoda że to tak daleko :)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów
2020-09-24 11:48:03

[cytuj autor='marian'] Prawda jest taka że na zachód słońca idą tłumy,a rankiem nie każdemu chce się wstać.Ja uwielbiam również wschód słońca i staram się żonkę zawsze namówić na ranny spacer.Kolejny bardzo ciekawie spędzony dzień.Edytowano: 2020-09-22 15:34:26 [/cytuj]

No nie każdemu chce się wstawać. O świcie rozglądając się jak okiem sięgnąć naliczyłam jeszcze 8 osób, które miały taki sam pomysł jak ja. Wieczorem - kto by zajmował się liczeniem tłumu...

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2020-09-22 21:26:21

Wschód słońca pięknie oprawia te krajobrazy. 

W dalszym ciągu bardzo fajnie spędzaliście czas nad morzem :-)

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48585 kilometrów
2020-09-22 17:51:07

Piękny ten wschód słońca

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46989 kilometrów
2020-09-22 15:29:36

Prawda jest taka że na zachód słońca idą tłumy,a rankiem nie każdemu chce się wstać.Ja uwielbiam również wschód słońca i staram się żonkę zawsze namówić na ranny spacer.Kolejny bardzo ciekawie spędzony dzień.

Edytowano: 2020-09-22 15:34:26

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71820 kilometrów
2020-09-22 15:01:40

[cytuj autor='MaciejW'] Świetny pomysł z tym wschodzącym słońcem na plaży. Rewelacyjne foty.  [/cytuj]

Dzięki.

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4117 kilometrów
2020-09-22 12:12:33

Świetny pomysł z tym wschodzącym słońcem na plaży. Rewelacyjne foty. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020