, Joanna

Ogród leśny – Silvarium w Poczopku

piesza, łatwa, rodzinna, tania, #polakiNaSzlaki
2020-06-13
2020-06-18 10:40:17
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Silvarium w Poczopku

Niedawno, przy okazji innej wycieczki wspomniałam, że Silvarium w Poczopku jest zamknięte do odwołania. Odwołanie właśnie nastąpiło, Silvarium się otworzyło i postanowiliśmy z tego skorzystać. Nadal zamknięta pozostaje tylko „Galeria na skraju puszcz”, czyli ekspozycja przyrodnicza w budynku, ale i bez tego atrakcji nie brakuje.Z parkingu do siedziby Nadleśnictwa Krynki, przy której mieści się Silvarium, można dojść na kilka sposobów. My tradycyjnie wybraliśmy Tropinkę – trasę, na której przedstawiono tropy różnych zwierząt: wilka, jelenia, dzika, łosia, żubra, zająca, ale także kota domowego, psa i człowieka.

przy parkingu

Po wyjściu na otwartą przestrzeń leśnego ogrodu chciałoby się zobaczyć wszystko naraz: zegary słoneczne i poromierze, strumyki i mostki, sowy i myszołowy, stawy i znów mostki. Udało się jednak ustalić jakiś wspólny „kierunek zwiedzania”.

Miejsce jest nam dobrze znane z wyjazdów rodzinnych i wycieczek przedszkolnych dzieci, więc co chwilę odkrywaliśmy, że coś się zmieniło, coś ubyło, a coś przybyło, coś uschło, urosło albo zakwitło. Tylko głazy w parku megalitów tkwią w tych samych miejscach.

Kamienna żaba, jeden z bardziej rozpoznawalnych punktów w Silvarium, podobno spełnia życzenia. Kiedyś syn przy tej żabie mówił, że jego życzeniem jest mieć klocki lego i siostrę. Teraz jego siostra była razem z nami przy żabie, więc chyba coś jest na rzeczy :) W każdym razie trzeba uważać jakie życzenia się wypowiada…W Silvarium jest mnóstwo roślin. Jest też trochę ptaków po przejściach, które zostały przywrócone do „stanu używalności” i znalazły tu schronienie, bo nie były już zdolne do życia w naturze. Ponadto są bociany w jak najlepszej kondycji, które po prostu mają gniazdo przed budynkiem nadleśnictwa. Wszystko jest podpisane i opisane, bo oprócz rekreacji ma służyć celom edukacyjnym.

ścieżka Tropinka - wilk

Pospacerowaliśmy, pobiegaliśmy i posiedzieliśmy. Zjedliśmy zabrane z domu kanapki i kupione na miejscu lody (punkt z lodami i pamiątkami działa). Po powrocie na parking zdziwiłam się, że był wypełniony samochodami, bo na terenie Silvarium nie czuło się dużego zagęszczenia. Spory obszar leśnego ogrodu pozwolił rozejść się w różne strony i czuć się bezpiecznie. Jedynie przy lodach było trochę więcej ludzi :)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18703 kilometrów
2020-06-23 10:39:34

[cytuj autor='Joanna'] Mieszkamy w takim przyrodniczym "trójkącie bermudzkim" miedzy Narwią, Biebrzą a Puszczą Knyszyńską, to nic dziwnego, że mamy atrakcje:)   [/cytuj]

Do zazdraszczania :-)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
2020-06-19 14:03:38

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Macie wspaniałe atrakcje przyrodnicze w swojej okolicy :) Niezliczoną ilość ;) [/cytuj]

Mieszkamy w takim przyrodniczym "trójkącie bermudzkim" miedzy Narwią, Biebrzą a Puszczą Knyszyńską, to nic dziwnego, że mamy atrakcje:)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów
2020-06-19 08:49:04

Macie wspaniałe atrakcje przyrodnicze w swojej okolicy :) Niezliczoną ilość ;)

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 68768 kilometrów
2020-06-19 07:35:26

[cytuj autor='allie'] Ech, jakiś czas temu mało brakowało, abym dotarła do Poczopka przy okazji pobytu w Supraślu. Szkoda, że się nie udało - widzę, że to bardzo ciekawe miejsce, bogate w przyrodnicze ciekawostki. Lubię takie wycieczki :)  [/cytuj]

Może następnym razem się uda :)

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7107 kilometrów
2020-06-18 16:14:18

Ech, jakiś czas temu mało brakowało, abym dotarła do Poczopka przy okazji pobytu w Supraślu. Szkoda, że się nie udało - widzę, że to bardzo ciekawe miejsce, bogate w przyrodnicze ciekawostki. Lubię takie wycieczki :) 

Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 2147 kilometrów
2020-06-18 12:15:24

Świetne miejsce. Szkoda, że tak daleko, ale może uda się kiedyś tam zawitać :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020