, Marcin_Henioo

Newstead Abbey, czyli posiadłość Byrona po japońsku

łatwa, dla wygodnych
2017-11-12
2020-03-18 10:44:59
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo 50892 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Newstead Abbey

Od sierpnia 2017 do czerwca 2018 przebywałem z krótkimi przerwami w delegacji w UK. Mieszkaliśmy w Nottingham. W wolnych chwilach, kiedy tylko pogoda dopisywała, zwiedzaliśmy bliższe i dalsze okolice. Poniżej jedna z takich wycieczek.Tego dnia wybraliśmy się do miejscowości Newstead Abbey.Newstead Abbey to opactwo położone niedaleko Nottingham w Anglii, początkowo należało do augustian, najbardziej jednak znane jest jako dom rodzinny znanego pisarza Lorda G.G. Byrona. Żył w nim w latach 1808 - 1814. Byron to w uproszczeniu taki angielski Mickiewicz.

Opactwo to zostało założone w XII wieku przez króla Henryka II w ramach pokuty za morderstwo Tomasza Becketa. W XVI wieku zostało przemianowane w prywatną posiadłość, którą kupił Sir John Byron w 1540 roku.

Dzisiaj Newstead Abbey jest miejscem publicznym, mieści się tam muzeum, w którym wystawione są rzeczy osobiste związane z Byronem tj. meble, listy, rękopisy i portrety, a także jego złocone drewniane łóżko, pistolet i biurko, na którym pisał. Ja zapamiętałem kałamarz, złoty pierścień i pióro należące do tego romantycznego poety. W opactwie Newstead odwiedzający mogą podziwiać wspaniałą boazerię w Wielkiej Sali, która ponoć pochodzi z jednego dębu.Na terenie posiadłości znajdują się ogrody i park o łącznej powierzchni 300 akrów. Jest to obszar, na którym znajdują się ścieżki wijące się obok jezior, stawów i wodospadów. Formalne ogrody są idealnym miejscem na relaks i oferują coś o każdej porze roku. Teren jest idealnym miejscem na relaksujący wypad przez cały rok, z bajeczną przyrodą, w tym pawiami, łabędziami i gęsiami. Mi – przyznam szczerze – najbardziej spodobał się ogród japoński.

Naprawdę warto było się tam wybrać. Polecam.

 

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo 50892 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A 18616 kilometrów
2020-03-29 15:40:10

Robią wrażenie i park i wnętrza. Fajnie Ci się trafiło :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111829 kilometrów
2020-03-22 13:14:15

Piekny park z fajny  pawiem :) No i zabudowania oczywiście też niczego sobie :) Chcę się teraz wyjśc, może nie dziś przy tej pogodzie ale wiosna tuż tuż, a tu już nawet do lasu zaraz zabronią :(