Majówka 2017 - Bergamo

2017-05-02
2017-12-02 19:35:18

Pogoda jaka jest, każdy widzi; szaro i ponuro. Nic więc dziwnego, że wracam wspomnieniami do tegorocznej majówki, która obfitowała w turystyczne wspaniałości. Jedną  z nich było Bergamo.Bergamo to miasto położone w północnych Włoszech, a konkretnie w Lombardii, na alpejskim przedgórzu. Tamtejsze lotnisko dla wielu jest jedynie stacją przesiadkową w drodze do Mediolanu: turyści tuż po wyjściu z lotniska wsiadają do autobusu jadącego do tego miasta. Kilka lat temu sama byłam w grupie, która taką marszrutę sobie ustaliła i pominęła Bergamo. A, jak się okazało w tym roku, zupełnie niesłusznie, bo Bergamo jest pięknym miastem, pełnym wspaniałych miejsc i atrakcji. Na pewno nie uda mi się opisać i pokazać wszystkiego, bo też nie wszystko widzieliśmy, ale wspomnę choć o tych najważniejszych punktach.

Bergamo dzieli się na dwie główne, różniące się od siebie wiekiem i charakterem części: Citta Alta i Citta Bassa (Górne Miasto i Dolne Miasto). Citta Alta to stara część, otoczona tzw. Weneckim Murem, dzięki którym Bergamo nigdy nie zostało zdobyte w czasach tarczy i miecza. Różnica wysokości między Citta Alta i Vitta Bassa jest naprawdę pokaźna, a poruszać się między nimi można tzw. funicolare, czyli kolejką linową, której wagoniki służą mieszkańcom za miejski środek transportu, zupełnie jak autobusy. Z Citta Alta można wjechać jeszcze wyżej, na Wzgórze Saint Vigilio, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta i widok na Alpy. Choćby dla samego tego widoku warto odwiedzić Bergamo.

Pochodzące z XVI wieku Mury Weneckie to monumentalna budowla o charakterze obronnym, mierząca ponad 6 km długości, okalająca całe Górne Miasto. Przez trzy z czterech bram codziennie wjeżdżać mogą do niego samochody.Jak niemal każde włoskie miasto, Bergamo ma piękną starówkę ze wspaniałymi zabytkami, zarówno sakralnymi, jak i świeckimi. Jej głównym punktem jest centralny plac miasta, Piazza Vecchia. Znajduje się przy nim Pałac della Ragione, zbudowany w latach 1183-1198, zaliczany do najstarszych publicznych pałaców we Włoszech. Przepiękna bazylika Santa Maria Maggiore to inna, bardzo popularna wśród zwiedzjących, atrakcja turystyczna. Miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić muzeum Accademia Carrara, gromadzące ponad 1800 bezcennych obrazów, m.in. takich mistrzów jak Botticelli, Canaletto i El Greco.

Wielogodzinne zwiedzanie miasta można sobie urozmaicić tym, co  - poza sztuką - we Włoszech najlepsze, czyli pizzą, lodami oraz drinkami z Aperola :) My spróbowaliśmy też lokalnego słodkiego przysmaku, typowego dla Lombradii, czyli polenty (szczerze mówiąc, średnio nam smakowała).

Polujcie na bilety tanich linii i odwiedzajcie Bergamo - to jedno z najbardziej uroczych miejsc, jakie zwiedziłam, a niezadeptane jeszcze przez turystów, jak wiele innych miast w  Italii. Ponadto stanowi punkt wypadowy do wielu innych, przepięknych miejsc w okolicy. Ale o nich już w innych relacjach :)

Komentarze

2017-12-12 19:52:02

Dziękuję. Polecam to miasto (i okolice) z całego serca; jest tam przepięknie.

2017-12-10 17:01:34

Wspaniała wycieczka. Tyle piękna i tyle słońca. Zazdraszczam.

2017-12-08 11:31:34

Piękne "Włoskie szlaki" , wycieczka udana , a co widziałaś to Twoje :)

2017-12-04 09:07:35

Ślicznie w Twoim Bergamo :)

2017-12-03 20:05:30

Fajną majówke sobie sprawiłaś.Piękne włoskie miasto.

2017-12-03 20:01:01

[cytuj autor='Marcin_Henioo']Ślicznie! Piękne miasto to Bergamo. Czuć powiew historii. Zazdroszczę. To była jakaś objazdówka?[/cytuj]

Można powiedzieć, że objazdówka - ale taka zorganizowana na własną rekę :) Bergamo było bazą wypadową do kilku pięknych miejsc w bliższej lub dalszej okolicy.

2017-12-03 11:51:41

Ślicznie! Piękne miasto to Bergamo. Czuć powiew historii. Zazdroszczę. To była jakaś objazdówka?

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: