Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Skalne miasto, Marcin_Henioo

Wakacje 2016 - dzień 9 i 10. Skalne Miasto Adrspach, Chełmsko Śląskie, Krzeszów i Jelenia Góra na koniec.

2016-07-11
2017-11-19 20:13:20
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

To były dwa ostatni dni tej wycieczki.W poniedziałek udaliśmy się do naszych południowych sąsiadów, a dokładnie do skalnego miasta Adrspach, leżącego tuż przy naszej granicy. Na parkingu więcej aut z polskimi rejestracjami, niż z czeskimi. Skalne miasto robi ogromne wrażenie już na wejściu, a im dalej, tym piękniej. Nie będę się zbytnio rozpisywał nad oryginalnością, niepowtarzalnością i co tam jeszcze, jeśli chodzi o kształty, uformowania i tak dalej. Pytam tylko – czy to wszystko stworzyła natura? Trasa wśród skał jest tak zaplanowana, że im dalej, tym cudniej, tym więcej zachwytów, a już przejście na samym końcu przez tą szczelinę nazwaną chyba, jak dobrze pamiętam, mysią dziurą, jest niezapomniana. Ale do chorych na klaustrofobię może być nie lada wyzwaniem. Po powrocie do punktu wyjścia, obeszliśmy jeszcze wokół to szmaragdowe jeziorko, które pięknie mieniło się w promieniach słońca. Skalne miasto Adrspach jest zupełnie inne, niż nasze, polskie Skalne miasto w Górach Stołowych, ale je również należy zobaczyć na własne oczy, gdyż stanowi ono niesamowitą atrakcję.

Skalne miasto
Skalne miasto


Z Czech, po zrobieniu drobnych zakupów przy granicy (np. czeski browarek na pamiątkę) pojechaliśmy do Krzeszowa, po drodze zahaczając o Chełmsko Śląskie, gdzie najpierw ujrzeliśmy te słynne domy tkaczy, zwane 12 apostołów. W jednym z nich jest jakieś muzeum, ale osoby tam przebywające nie kwapiły się by cokolwiek nam pokazać, opowiedzieć, więc skierowaliśmy się do sąsiada, czyli do pana, który prowadzi tuż obok ni to sklep z pamiątkami, ni to jakąś taką graciarnię, ni to kawiarnię (zwie się Sudecka Lniana Chata). Ale okazał się tak niesamowicie otwartym na turystów człowiekiem, że po godzinie spędzonej na rozmowie, szkoda nam było od niego wychodzić! No, ale czas gonił.

Po spacerze na nieodległym urokliwym ryneczku, wsiedliśmy w auto, by w te pędy pojechać do Krzeszowa. Krzeszów, wiadomo, to dawny cysterski zespół klasztorny, obecnie prowadzony przez siostry benedyktynki. No i muszę Wam powiedzieć, że nie spodziewaliśmy się czegoś takiego. Klasztor, a w szczególności bazylika robi ogromne wrażenie! Nie będę się rozwlekał, bo kto lubi zabytki sakralne, powinien to zobaczyć. Z Krzeszowa, umęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy na bazę, by spędzić tam ostatnią noc.

Skalne miasto
Skalne miasto
Skalne miasto

W dzień ostatni, po spakowaniu, skoczyliśmy jeszcze na chwilę, by pożegnać się z Cieplicami, potem zajechaliśmy jeszcze do centrum, na Starówkę, by odszukać TEN słynny „kamień z Jeleniej Góry”, z „Misia” Barei. I znaleźliśmy go! Potem już w auto, i do domu, gdyż wszędzie dobrze (a zwłaszcza na wakacjach) lecz w domu, wiadomo…Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Skalne miasto Chełmsko Śląskie Chełmsko Śląskie Chełmsko Śląskie Chełmsko Śląskie Krzeszów Krzeszów Krzeszów Krzeszów J.Góra - Cieplice J.Góra - Cieplice J.Góra - Cieplice J.Góra - Cieplice J.Góra - Cieplice J.Góra - Cieplice J.Góra - Cieplice Jelenia Góra Jelenia Góra Jelenia Góra Jelenia Góra Jelenia Góra Jelenia Góra
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-11-26 20:45:01

Kolejna porcja fajnych fotek z bardzo ciekawych miejsc. Chciałabym i ja tam kiedyś dotrzeć:-) Wspaniałe mieliście te dolnośląskie wakacje:-)

ania Zapaleniec 966 kilometrów
2017-11-26 11:54:46

świetna wycieczka w piękne miejsca. miasto skalne odwiedzilam 2 lata temu i wrażenia pozostają do dzis. Jelenia Góra też piękna, jeden z moich ulubionych kierunków

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów
2017-11-21 13:18:58

Ciekawe wakacje, do tego porządnie obfocone i opisane.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2017-11-20 20:31:54

Piękne wakacje i miejsca.

A skalne miasta to cuda natury, fajnie było je zobaczyć.

Niedaleczko jest jeszcze Ostasz, też ciekawy.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-11-20 17:23:32

Bardzo udane wakacje sprawiłeś rodzinie.Sporo zwiedziliście.Wspomnienia na długie lata Wam pozostaną.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2017-11-20 07:54:33

Pięknie skorzystaliście z tych wakacji, aż się chce tam człowiekowi wrócić :) !

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-11-19 21:22:58

Piękne wakacje, 10 dni pozwala już na naprawdę porządną eksplorację okolicy...też zaszalałam w tym roku i pozwoliłam sobie na dłuższe wakacje na wyjeździe niż zwykle - w Kotlinie kłodzkiej a potem króciutka poprawka w jeleniogórskiej i co prawda muszę przyznać że zobaczyłam sporo ale jak pokazują Twoje relacje jeszcze wiele ciekawych turystycznie miejsc ominęłam.

Edytowano: 2017-11-20 07:56:54

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020