Paryż 2014

2014-05-28 - 2014-06-01
2014-06-21 17:29:19

Paryż - najokazalsze i z pewnością jedno z najpiękniejszych miast świata.  To ogromna          i najgęściej zaludniona stolica w Europie.  Osiedlili się tu także emigranci, studenci, artyści, , biznesmeni oraz uchodźcy polityczni.

Paryż 2014
Paryż
Dziedziniec w Blois
Notre-Dame
Piramida przed Luwrem
Montmartre, muzeum S. Dali
Widok na Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny w La Defense
Wersal
Fontanny przed Luwrem
Montmartre
Eksponaty Luwru
Uliczka Paryża
Grób Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym
Fontanna na Pl. Concord
Sacre-Coeur
Luwr
Joanna dArc
Wersal
Pl. Concord, obelisk na miejscu dawnej gilotyny
Widok Paryża z przed Sacre-Coeur
Paryż z wieży Eiffla
Konna policja w Paryżu
Wersal
Wieża Eiffla nocą
Montmartre
Most Aleksandra III
Na Pl. Vendome
Uczestnicy wojen napoleońskich, w tym polacy: Dąbrowski, Zajączek, Sułkowski
Kościół św. Ludwika w Chambord
Dawny młyn na Montmartre
Invalides
Plac Vendome
Paryż z Łuku Triumfalnego
Blois
Wieża Eiffla
La Defense
Wielka oś, trzech łuków
Fontanna Obserwatorium z Paryża
Szczegół obelisku z pl. Concord
Domek na wsi n/Loarą
Sarkofag Napoleona Bonaparte w Invalides
La Defense
Łuk Triumfalny
Krół \"śłońce\" Ludwik XIV
Komnaty Chambord
Paryż z wieży Eiffla
Musee d Orsay
Epizod w Tuileries
Chambord
Gustave Eiffel (1832-1923)
Perfumernia Fragonard
W Panteonie
Mona Lisa
Chambord
Dziedziniec Dome des Invalides
Panteon
Notre-Dame
Ogród Tuileries
Fontanna Medyceuszy w Ogrodzie Luksemburskim
Pałac W Blois n/Loarą
Grobowiec marszałka wojsk napoleońskich w Invalides
Tuileries
Siedziba Senatu
Wystrój w Blois
Notre - Dame
Luwr
Luwr
Maria Leszczyńska i Ludwik XV
Wersal
Łuk Triumfalny przed Luwrem

Mieszkańcy Paryża stanowią bardzo aktywną społeczność. Dzisiejszy wygląd miasto zawdzięcza wiekom dokładnego planowania oraz przetrwania dwóch wojen światowych niemal bez uszczerbku. Na każdym rogu spotyka się historyczne miejsca, zabytki i muzea są znane na calym świecie. Pomijam historię Paryża, z którą można się zapoznać sięgając po stosowną literaturę lub internet.Najważniejsze miejsca Paryża, które każdy kto tu przyjedzie poraz pierwszy powinien zobaczyć to ;Luwr, Wieża Eiffla, Notre-Dame, Musee dOrsay, Sacre-Coeur, Łuk Triumfalny, Centrum Pompidou, Panteon, Invalides, parki i ogrody oraz inne ciekawe obiekty.

Luwr. W tym największym muzeum na świecie są najwyższej klasy zbiory sztuki starożytnej i nowożytnej. Budowla ta była niegdyś największym we Francji  pałacem królewskim.

Wieża Eiffla zostala wzniesiona z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku. Jest najbardziej charakterystyczną budowlą Paryża. Ma 320 m  wysokości, waży 10 100 ton. Wieża projektu inż. Gustave Eiffla jest tak solidna. że przy silnych wiatrach odchyla się od pionu nie więcej niż 7 cm.Notre-Dame. Ta majestatyczna katedra, arcydzieło sztuki gotyckiej ukończona została w 1334 roku. Budowano ją  przez 170 lat. Niemal całkowicie zniszczona podczas rewolucji, została odrestaurowana w latach 1841-1854. Znajdują sie tu największe we Francji organy.

Musee dOrsay mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Jedna z najważniejszych galerii sztuki, są tu prezentowane dzieła znanych malarzy: Van Gogha, Maneta, Renoira, Gauguina i innych.

Sacre-Coeur, zjawiskowo biała bazylika na szczycie Montmartre. Wzniesiona została dla upamiętnienia 58 000 żołnierzy francuskich poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871). Budowę trwającą 46 lat, zakończono w 1924 roku. Z tarasu przed bazyliką na Montmartrze rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Paryż.

Łuk Triumfalny, upamiętniający zwycięskie bitwy Napoleona, zamyka od zachodu Pola Elizejski. Obok wieży Eiffla  jest najtrwalej zapadającą w pamięć budowlą Paryża. Trzy Łuki Triumfalne  tworzą wielką oś; Łuk w La Defense - Łuk Triumfalny - Łuk przed Luwrem. Wielką oś która ma 8 km długości, zamyka szklana piramida przed Luwrem.

Centrum Pompidou, otwarte w 1977 roku, jest dziś jednym z najsłynniejszych przykładów architektury nowoczesnej. Architekci tworcy zaskoczyli wszystkich, odwracając jak gdyby budynek "wnętrzem na zewnątrz". Rury oraz inne elementy konstrukcji, pomalowane na żywe kolory, zainstaloweali na elewacjach. Mieści się tam Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także inne instytucje kulturalne.

Panteon. Miejsce spoczynku największych i najważniejszych z Francuzów., wśród nich Wolter, Rousseau, Wictor Hugo, Aleksander Dumas, Braille, Zola. Spoczywają tam również małżonkowie Pierre Curie i Maria Curie-Skłodowska, laureaci nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Invalides. Hotel des Invalides został wzniesiony w latach1671-1676 przez Ludwika XIV jako przytułek dla weteranów wojennych. Wyróżniającą się budowlą w zespole Invalides jest przykryty złotą kopułą kościół. Dome des Invalides,w którym pochowany jest Napoleon Bonaparte. W innych budynkach mieści sie muzeum wojska i armii.

Parki i ogrody. Wśród wielu są m.in. Ogród Luksemburski, Tuileries, Plantes, Lasek Buloński, Park w Wersalu. Znajdują się tam liczne fontanny, niestety niektóre nieczynne.

 

Komentarze

2014-07-30 20:55:05

Wspaniałe miasto.

2014-07-01 11:48:13

Zaliczyliśmy z rodzinką i Paryż i zamki nad Loarą (z Rainbow Tours), świetna wycieczka, warto jechać i zwiedzić te zamki, choć wszędzie z językiem na wierzchu i ze stoperem w dłoni ;-)
 

2014-07-01 10:00:29

Wspaniała wycieczka. Odbyłam taką parę lat temu,przesympatycznie wspominam:-)

2014-06-27 07:48:46

W Paryżu samym to byłam kilkanaście lat temu, właściwie to już chyba 20 lat :) Ale Łukasz nie był, a ponadto ja jeszcze mam skama na zamki nad Loarą , no i też Paryż musiał się zmienić przez ten czas, więc chętnie zobaczę znów :)

o Paryżu mowic  i pisac mozna godzinami ,ale odkryc trzeba go samemu zeby zrozumiec ten klimat .

 

Karol Barsolis 

2014-06-25 12:39:01

No my w skarbonce swojej specjalnej zbieramy :)

PARYZ jest  piękny  w kazdym rodzaju i na kazdym kroku .

z tym miastem bylo  zwiaznych wielu naszych rodakow - na wygnaniu i wogole .Kto nie byl niech jedzie , jedzie  ...

 

Karol Barsolis  Turystya Kulturowy 

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: