Chorwacja

2009-08-05 - 2009-08-16
2012-02-28 14:13:26

Chorwacja to jeden z powstałych po rozpadzie Jugosławii samodzielnych państw na Balkanach, na poczatku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. 25 maja 1991r, Słowenia i Chorwacja ogłosiły niepodległość. Jednym z ciekawszych rejonów Chorwacji , to Dalmacja, tam spędziliśmy nasz cały pobyt.

Chorwacja
Budapeszt, węgierski parlament
Mostar, rzeka Neretwa
odbudowany most zburzony w czasie wojny 1991r.
Mostar w Bośni i Hercegowinie
Medjugorje
Sanktuarium w Medjugorje- Bośnia i Hercegowina
przejścia po murze
Dubrownik
na murze obronnym
Wielka Fontanna Onufrego
 w Dubrowniku
kośc.św. Błażeja
ulica wypolerowana przez turystów
Ulica w Dubrowniku
Dubrownik
Dubrownik, mury obronne
niedaleko Dubrownika
most na drogowej Magistrali Adriatyckiej
odpoczynek
promenada
twierdza Kamerlengo
Radovanov portal, gł. wejście do świątyni
widok z wieży(47m)katedry
trogir katedra św. Wawrzyńca
Trogir
przystań zaglówek
uliczka w Primosten
Primosten, kośc. św. Jerzego
uliczka do kośc. św. Jerzego
Primosten
półwysep z Primosten
kąpiel w czystych wodach adriatyku
drzewo figowe
wybrzeże Adriatyku
okolica Primosten
kwatera w okolicy Primosten

Dalmacja to jedna z najpiękniejszych krain w Europie, położona na południu Chorwacji, od Zadaru po Dubrownik. Jest tu łagodny klimat, wspaniała przyroda i bogata spuścizna kulturalna regionu. Miłosnicy kąpieli w ciepłym morzu i nurkowania w przejrzystej wodzie, znajdują tu miejsce dla siebie.Stolicą Dalmacji jest Split,  którego starówka wyrosła na ruinach olbrzymiego pałacu - miasta zbudowanego dla rzymskiego cesarza Dioklecjana. Pamiątki po Rzymianach znajdujemy również w innych miastach, np. w Trogirze. Na samym dole Chorwacji (patrząc na mapę), leży Dubrownik - skarb Dalmacji, otoczony przez najpotężniejsze mury obronne na świecie.

Główne atrakcje Dalmacji: Zabytki Zadaru, Park Narodowy Paklenica, Park Narodowy Krka, Średniowieczne starówki Szybeniku i Trogiru, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, Pałac Dioklecjana w Splicie, Plaże i góry Makarskiej Riwiery oraz  wspomniany już Dubronik, dla wielu najpiękniejsze miasto świata.

 Naszą kwaterę mieliśmy w miejscowości Primosten, między Szybenikiem a Trogirem. Miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, ze starówką zajmującą niemal okrągły półwysep, połączony z lądem w jednym wąskim miejscu. W najwyższym punkcie półwyspu, przy cmentarzu stoi masywny , przebudowany w 1760 r. kościół św. Jerzego.Szybenik  to średniej wielkosci miasto (41 tyś. mieszkanców) z zabytkową starówką, i wspaniałą katedrą św. Jakuba, jednym z najcenniejszych kościołów  w Chorwacji. W pobliżu utworzono Park Narodowy Krka - idealne miejsce na jednodniowy wypad. Dzieje miasta były w przeszłosci bardzo burzliwe. W tych niespokojnych czasach powstały cztery twierdze- do dzisiaj zachowały się we fragmentach. Poczas ostatniej wojny jugosławiańskie wojsko ostrzeliwało miasto przez cztery lata (1991-1995).

Trogir to piękne miasteczka położone na przybrzeżnej wysepce, oddzielonej  tzw. Fosą od stałego lądu oraz Kanałem Trogiskim. Z obu stron prowadzą mosty. Zabudowa jest zwarta, a uliczki waskie i kręte. Malowniczego obrazu dopełniają pozostałości potężnych murów obronnych. Przez całe lato trwają imprezy związane z Trogirskim Latem Kulturalnym.

Split stolica Dalmacji, to drugie po Zagrzebiu największe miasto Chorwacji, ma ok. 174 tyś. mieszkańców. Główna atrakcja to słynny pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana. Rezydencja cesarza Dioklecjana jest tak duża, że...jej nie widać. Całość sprawia wrażenie średniowiecznego miasta z antycznymi pozostałościami, otoczonego przez mury obronne, niż pałacu.

Zwiedzane miasta leżą przy Magistrali Adriatyckiej, która można pojechać wzdłuż wybrzeża od Zadaru , aż do Dubrownika.

Dubrownik - najpiękniejsze chorwackie miasto i jedno z najwspanialszych na świecie położone jest w południowej Dalmacji, blisko granicy z Czarnogórą. Początki Dubrownika siegają czasów prehistorycznych. W przeszłości Dubrownik-Ragusa był demokratycznym miastem-państwem, w którym dominowała bogata część społeczeństwa. Republika miała własną flagę, walutę i sieć przedstawicielstw dyplomatycznych w innych krajach.             Piekną starówkę otaczają gigantyczne mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce, także w czasie wojny z Serbami w 1991 roku. Starówka niemal w całości powstała z kamienia - kamienne są domy i ulice, których nawierzchnia została przez stulecia wypolerowana do granic możliwości. Po murach można obejść miasto dookoła.

W czasie pobytu w Chorwacji pojechaliśmy  też do sąsiedniej Bośni i Hercegowiny, a  dokładnie do Medjugorje (sanktuarium ) oraz do Mostaru. Mostar znany nam bliżej z ciężkich walk jakie miały tam miejsce w czasie wojen na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, na terenach byłej Jugosławii. Ślady po walkach jeszcze dziś można spotkac.

Podróz  powrotną do Polski odbyliśmy przez Węgry, zatrzymując się na jeden dzień w Budapeszcie.

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: