, toja1358

Żukowo

(4 głosów: 27)

0 atrakcje, które musisz zobaczyć w Żukowie

Żukowo to niewielkie miasto w województwie pomorskim, pięknie położone na skraju Pojezierza Kaszubskiego nad rzeką Radunią. Leży 19 km na południowy zachód od Gdańska i posiada dogodne połączenie z Trójmiastem. Żukowo nazywane jest Kolebką Haftu Kaszubskiego, którego charakterystyczne elementy widoczne są w herbie miasta.
Przez miasto prowadzi niebieski szlak kartuski.Historia Żukowa

Historia miejscowości sięga początków XIII wieku i jest związana z przybyciem do tutejszego klasztoru sióstr norbertanek. Sprowadził je w 1209 roku ze Strzelna na Kujawach, książę gdański Mściwój I, który ufundował w Żukowie klasztor. Dokument fundacyjny pochodzi z lat 1212–14 i tę datę uważa się za powstanie miejscowości.

Norbertanki zasłużyły się mieszkańcom prowadząc przyklasztorną szkołę – początkowo dla dziewcząt z rodzin szlacheckich, od XIV wieku również dla chłopców. Klasztor norbertanek istniał do 1834 roku, kiedy to władze pruskie zarządziły jego kasację.Wówczas kościół poklasztorny przekazano miejscowej parafii, a zabudowania klasztorne przeznaczono do rozbiórki. Zachował się tylko jeden budynek gotycki, do którego dobudowano pod koniec XIX wieku pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.

Siostry norbertanki zapoczątkowały tradycje haftu kaszubskiego dając początek tzw. żukowskiej szkole haftu, której tradycje przetrwały do dnia dzisiejszego. W roku 1989 Żukowo otrzymało prawa miejskie.Zabytki w Żukowie

- Kościół Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek Żukowa z XIII wieku. Świątynia jest częścią kompleksu klasztornego norbertanek i stanowi perełkę architektoniczną Kaszub

- Zespół poklasztorny i Muzeum Parafialne – oprócz eksponatów liturgicznych można obejrzeć wystawę regionalna z ciekawymi wzorami haftów Kaszubskich

- Kościół św. Jana Chrzciciela zwany „kościołem na górce”

- Kaplica św. Jana Nepomucena z 1754 roku

- Młyn Dolina - zabytkowy obiekt, powstał około roku 1600. Siostry norbertanki zbudowały tu napędzaną siłą rzeki papiernię, która na przełomie XIX i XX w. została zamieniona na młyn.

Atrakcje w Żukowie

- Rezerwat krajobrazowy Jar Rzeki Raduni

- Elektrownia wodna w Rutkach - uruchomiona w 1910 roku i działająca do chwili obecnej

- Most kolejowy w Rutkach - most powstał nad rozlewiskiem Raduni, na nieczynnej obecnie linii kolejowej.

Żukowo noclegi

Żukowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Żukowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
54°20'52N, 18°21'24E
02 styczeń 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację