Żukowo to niewielkie miasto w województwie pomorskim, pięknie położone na skraju Pojezierza Kaszubskiego nad rzeką Radunią. Leży 19 km na południowy zachód od Gdańska i posiada dogodne połączenie z Trójmiastem. Żukowo nazywane jest Kolebką Haftu Kaszubskiego, którego charakterystyczne elementy widoczne są w herbie miasta.
Przez miasto prowadzi niebieski szlak kartuski.
Historia Żukowa
Historia miejscowości sięga początków XIII wieku i jest związana z przybyciem do tutejszego klasztoru sióstr norbertanek. Sprowadził je w 1209 roku ze Strzelna na Kujawach, książę gdański Mściwój I, który ufundował w Żukowie klasztor. Dokument fundacyjny pochodzi z lat 1212–14 i tę datę uważa się za powstanie miejscowości.
Norbertanki zasłużyły się mieszkańcom prowadząc przyklasztorną szkołę – początkowo dla dziewcząt z rodzin szlacheckich, od XIV wieku również dla chłopców. Klasztor norbertanek istniał do 1834 roku, kiedy to władze pruskie zarządziły jego kasację.
Wówczas kościół poklasztorny przekazano miejscowej parafii, a zabudowania klasztorne przeznaczono do rozbiórki. Zachował się tylko jeden budynek gotycki, do którego dobudowano pod koniec XIX wieku pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.
Siostry norbertanki zapoczątkowały tradycje haftu kaszubskiego dając początek tzw. żukowskiej szkole haftu, której tradycje przetrwały do dnia dzisiejszego. W roku 1989 Żukowo otrzymało prawa miejskie.
Zabytki w Żukowie
- Kościół Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek Żukowa z XIII wieku. Świątynia jest częścią kompleksu klasztornego norbertanek i stanowi perełkę architektoniczną Kaszub
- Zespół poklasztorny i Muzeum Parafialne – oprócz eksponatów liturgicznych można obejrzeć wystawę regionalna z ciekawymi wzorami haftów Kaszubskich
- Kościół św. Jana Chrzciciela zwany „kościołem na górce”
- Kaplica św. Jana Nepomucena z 1754 roku
- Młyn Dolina - zabytkowy obiekt, powstał około roku 1600. Siostry norbertanki zbudowały tu napędzaną siłą rzeki papiernię, która na przełomie XIX i XX w. została zamieniona na młyn.
Atrakcje w Żukowie
- Rezerwat krajobrazowy Jar Rzeki Raduni
- Elektrownia wodna w Rutkach - uruchomiona w 1910 roku i działająca do chwili obecnej
- Most kolejowy w Rutkach - most powstał nad rozlewiskiem Raduni, na nieczynnej obecnie linii kolejowej.