, toja1358

Żukowo

(4 głosów: 27)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Żukowo to niewielkie miasto w województwie pomorskim, pięknie położone na skraju Pojezierza Kaszubskiego nad rzeką Radunią. Leży 19 km na południowy zachód od Gdańska i posiada dogodne połączenie z Trójmiastem. Żukowo nazywane jest Kolebką Haftu Kaszubskiego, którego charakterystyczne elementy widoczne są w herbie miasta.
Przez miasto prowadzi niebieski szlak kartuski.

Historia Żukowa

Historia miejscowości sięga początków XIII wieku i jest związana z przybyciem do tutejszego klasztoru sióstr norbertanek. Sprowadził je w 1209 roku ze Strzelna na Kujawach, książę gdański Mściwój I, który ufundował w Żukowie klasztor. Dokument fundacyjny pochodzi z lat 1212–14 i tę datę uważa się za powstanie miejscowości.Norbertanki zasłużyły się mieszkańcom prowadząc przyklasztorną szkołę – początkowo dla dziewcząt z rodzin szlacheckich, od XIV wieku również dla chłopców. Klasztor norbertanek istniał do 1834 roku, kiedy to władze pruskie zarządziły jego kasację.

Wówczas kościół poklasztorny przekazano miejscowej parafii, a zabudowania klasztorne przeznaczono do rozbiórki. Zachował się tylko jeden budynek gotycki, do którego dobudowano pod koniec XIX wieku pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.Siostry norbertanki zapoczątkowały tradycje haftu kaszubskiego dając początek tzw. żukowskiej szkole haftu, której tradycje przetrwały do dnia dzisiejszego. W roku 1989 Żukowo otrzymało prawa miejskie.

Zabytki w Żukowie

- Kościół Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek Żukowa z XIII wieku. Świątynia jest częścią kompleksu klasztornego norbertanek i stanowi perełkę architektoniczną Kaszub- Zespół poklasztorny i Muzeum Parafialne – oprócz eksponatów liturgicznych można obejrzeć wystawę regionalna z ciekawymi wzorami haftów Kaszubskich

- Kościół św. Jana Chrzciciela zwany „kościołem na górce”

- Kaplica św. Jana Nepomucena z 1754 roku

- Młyn Dolina - zabytkowy obiekt, powstał około roku 1600. Siostry norbertanki zbudowały tu napędzaną siłą rzeki papiernię, która na przełomie XIX i XX w. została zamieniona na młyn.

Atrakcje w Żukowie

- Rezerwat krajobrazowy Jar Rzeki Raduni

- Elektrownia wodna w Rutkach - uruchomiona w 1910 roku i działająca do chwili obecnej

- Most kolejowy w Rutkach - most powstał nad rozlewiskiem Raduni, na nieczynnej obecnie linii kolejowej.

Noclegi w Żukowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Żukowo - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022