Źródła rzeki Centuria znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd na Jurze, we wsi Hutki-Kanki. Od 2004 roku źródła uznano za pomnik przyrody nieożywionej! Jest to bowiem piękny teren, leżący w otulinie Rezerwatu Przyrody na Górze Chełm.Źródła Centurii wypływają w dolinie porośniętej mieszanym lasem z przewagą brzozy i sosny. Woda źródlana wydobywa się z grubej warstwy piasków. Nisza źródliskowa rzeki Centuria jest płaska i otoczona wysokimi, stromymi, piaszczystymi zboczami.Warto wiedzieć, iż rzeka Centuria płynie w wapieniach ulegających zjawiskom krasowym, toteż rzeka raz płynie niewielkim strumyczkiem, innym razem szerszym korytem tworząc rozlewiska, by za chwilę znikać pod powierzchnią ziemi i dalej znów wypłynąć. Centuria jest jednym z prawobrzeżnych dopływów Białej Przemszy - rzeki dorzecza królowej polskich rzek, Wisły.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne osobliwości przyrodnicze
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020