Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
51°7'33" N, 15°55'16" E
Dolnośląskie
2016-12-02
2020-02-03 02:00

Opis Złotoryi

Złotoryja to piękne miasto w województwie dolnośląskim, leżące pomiędzy Legnicą a Jelenią Górą. Złotoryja należy do najstarszych miast w Polsce i prawie od zawsze była związana z wydobyciem złota.Dzisiaj już się go tutaj nie wydobywa, ale w XIII wieku wydobycie sięgało 50 kg rocznie. Prawa miejskie Złotoryja otrzymała od Henryka Brodatego z początkiem XIII wieku.

Złotoryja
Złotoryja

Do dziś natomiast w Złotoryi odbywają się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota oraz Puchar Sudetów w Płukaniu Złota organizowane przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota.

Kopalnia Złota

To właśnie udostępniona dla turystów Kopalnia Złota Aurelia jest jedną z największych atrakcji regionu. Sztolnię, stanowiącą podziemną trasę turystyczną, wykuto około 1660 roku w skale diabazowej. Korytarze niosą ze sobą ciekawe tajemnice, legendy i opowieści, które najlepiej usłyszeć zwiedzając to ciekawe miejsce.

Złotoryja
Złotoryja Baszta Kowalska
Baszta Kowalska


Zabytki w Złotoryi

Również inne obiekty mogą przyciągnąć turystów do Złotoryi. Wśród zabytków warto zobaczyć: Basztę Kowalską, kościół Św. Jadwigi, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół Św. Krzyża, dawny klasztor franciszkanów, XIV-wieczne mury obronne, zespół historycznych domów na Starym Mieście, Ratusz oraz Fontannę Delfinów z XVII wieku. Na pewno warto też odwiedzić Muzeum Złota, które mieści się w zabytkowym budynku wkomponowanym w mury miejskie.

Złotoryja z Baszty Kowalskiej Złotoryja widok z baszty Baszta Kowalska Baszta Muzeum Złota Kopalnia Złota Złotoryja Złotoryja Złotoryja Złotoryja Złotoryja baszta Kościół św. Jadwigi Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Złotoryja noclegi

Złotoryja to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Złotoryi. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Złotoryja na blogu

Zdjęcie Złotoryja złota!
Złotoryja złota!
Złotoryja to bardzo ładne miasteczko dolnośląskie, ze śliczną Starówką. Jej znaczącym miejscem jest Baszta Kowalska, udostępniona za darmo turystom, warto stamtąd zobaczyć panoramę miasta. Niedaleko jest Muzeum Złota, a poza centrum polecam odwiedzić Kopalnię Złota Aurelia, gdzie przechodząc starą sztolnią górniczą, poznacie historię i ciekawostki wielowiekowego górnictwa złota w tych rejonach! …
Wokół turystyki · 2014-08-07 11:06:04

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020