Złotoryja brama, Anna Piernikarczyk

Opis Złotoryi

Złotoryja to piękne miasto w województwie dolnośląskim, leżące pomiędzy Legnicą a Jelenią Górą. Złotoryja należy do najstarszych miast w Polsce i prawie od zawsze była związana z wydobyciem złota.Dzisiaj już się go tutaj nie wydobywa, ale w XIII wieku wydobycie sięgało 50 kg rocznie. Prawa miejskie Złotoryja otrzymała od Henryka Brodatego z początkiem XIII wieku.

Złotoryja

Do dziś natomiast w Złotoryi odbywają się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota oraz Puchar Sudetów w Płukaniu Złota organizowane przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota.

Kopalnia Złota

To właśnie udostępniona dla turystów Kopalnia Złota Aurelia jest jedną z największych atrakcji regionu. Sztolnię, stanowiącą podziemną trasę turystyczną, wykuto około 1660 roku w skale diabazowej. Korytarze niosą ze sobą ciekawe tajemnice, legendy i opowieści, które najlepiej usłyszeć zwiedzając to ciekawe miejsce.

Zabytki w Złotoryi

Również inne obiekty mogą przyciągnąć turystów do Złotoryi. Wśród zabytków warto zobaczyć: Basztę Kowalską, kościół Św. Jadwigi, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół Św. Krzyża, dawny klasztor franciszkanów, XIV-wieczne mury obronne, zespół historycznych domów na Starym Mieście, Ratusz oraz Fontannę Delfinów z XVII wieku. Na pewno warto też odwiedzić Muzeum Złota, które mieści się w zabytkowym budynku wkomponowanym w mury miejskie.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

51°7'33" N, 15°55'16" E
Dolnośląskie
2016-12-02
2020-02-03 02:00

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Złotoryja atrakcje

Złotoryja na blogu

Zdjęcie Złotoryja złota!
Złotoryja złota!
Złotoryja to bardzo ładne miasteczko dolnośląskie, ze śliczną Starówką. Jej znaczącym miejscem jest Baszta Kowalska, udostępniona za darmo turystom, warto stamtąd zobaczyć panoramę miasta. Niedaleko jest Muzeum Złota, a poza centrum polecam odwiedzić Kopalnię Złota Aurelia, gdzie przechodząc starą sztolnią górniczą, poznacie historię i ciekawostki wielowiekowego górnictwa złota w tych rejonach! …
Atrakcje · 2014-08-07 11:06:04

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
array(1) { [0]=> array(13) { ["id_artykulu"]=> int(1053) ["autor"]=> string(18) "Anna Piernikarczyk" ["id_uzytkownika"]=> int(2) ["tytul"]=> string(18) "Złotoryja złota!" ["tytul_znaki"]=> string(15) "zlotoryja-zlota" ["wstep"]=> string(437) "Złotoryja to bardzo ładne miasteczko dolnośląskie, ze śliczną Starówką. Jej znaczącym miejscem jest Baszta Kowalska, udostępniona za darmo turystom, warto stamtąd zobaczyć panoramę miasta. Niedaleko jest Muzeum Złota, a poza centrum polecam odwiedzić Kopalnię Złota Aurelia, gdzie przechodząc starą sztolnią górniczą, poznacie historię i ciekawostki wielowiekowego górnictwa złota w tych rejonach! …" ["typ"]=> int(3) ["id_dzialu"]=> int(2) ["plik_obrazu"]=> string(33) "wycieczki/2014-08/zlotoryja-8.jpg" ["zdjecia"]=> NULL ["data_dodania"]=> string(19) "2014-08-07 11:06:04" ["link"]=> string(50) "https://www.polskieszlaki.pl/zlotoryja.html?a=1053" ["powiazania"]=> array(1) { [0]=> array(5) { ["id_powiazania"]=> int(345) ["id_artykulu"]=> int(1053) ["id_krainy"]=> int(855) ["id_atrakcji"]=> NULL ["id_wycieczki"]=> NULL } } } }