Złota Brama w Gdańsku została wzniesiona w roku 1612, na miejscu starej bramy gotyckiej, która nazywała się Brama Długouliczna. Budowla ta jest dziełem architekta Abrahama van den Blocke. Architektura Bramy jest utrzymana w stylu manieryzmu niderlandzkiego i charakteryzuje się typowym dla tego okresu wyrafinowaniem. Od strony północnej do bramy przylega późnogotycki Dwór Bractwa Św. Jerzego.
Obie fasady Złotej Bramy są zwieńczone attykami, na których ustawiono osiem rzeźb alegorycznych, po cztery z każdej strony. Są to rekonstrukcje posągów z 1878 roku, będących kopiami oryginalnych, wykonanych w 1648 roku, które uległy zniszczeniu.
Figury od strony zachodniej symbolizują dążenia mieszczan, i są to: Pokój, Wolność, Szczęście oraz Sława. Od strony wschodniej czyli ulicy Długiej widać figury symbolizujące cnoty obywatelskie: Zgodę, Sprawiedliwość, Pobożność i Rozwagę.
Za Bramą Złotą znajduje się unikatowe Muzeum Bursztynu.
Złota Brama
ul. Długa, Gdańsk
Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.